31 tydzień ciąży to czas, kiedy ciało dziecka nabiera pełniejszych kształtów. Wpływa na to ochronna warstwa, która gromadzi się pod skórą. Dziecko w 31 tygodniu ciąży ma wykształcone już wszystkie zmysły: smak, węch, dotyk, wzrok i słuch. Zmniejszają się ruchy dziecka, które jeszcze kilka tygodni temu były gwałtowne i silne. Sprawdź, co jeszcze stanie się w 31 tygodniu ciąży.
Reklama.
31 tydzień ciąży
– Na tym etapie okaże się, że nie tylko ubrania należy wymienić, ale też buty. Obuwie, które nosiłaś przed ciążą oraz na początku jej trwania, prawdopodobnie będzie za małe – mówi o 31 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka. Powodem obrzęków jest ucisk macicy na naczynia krwionośne doprowadzające krem i limfę do kończyn dolnych.
31 tydzień ciąży – który to miesiąc?
31 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży i czwarty z trzynastu tygodni trzeciego trymestru. Przeliczanie tygodni ciąży na miesiące pomaga lekarzom w ocenie rozwoju płodu. Po wizycie zapisana zostanie informacja w tygodniach i dniach, np.: 31 tydzień ciąży i 6 dni, a nie 7 miesiąc. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące i odwrotnie, skorzystaj z naszej tabelki.
31 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
W 31 tygodniu ciąży płód mierzy ok. 42 cm (z wyprostowanymi nóżkami) i waży ok. 1600 g. To jednak uśrednione wartości – nie martw się, jeśli twoje dziecko waży nieco mniej (np. 1400 g) lub nieco więcej (np. 1800 g).
Na tym etapie płód nie jest w stanie jeszcze oddychać samodzielnie – pęcherzyki płucne w pełni rozwiną się za około trzy tygodnie. Ukształtowane są za to wszystkie zmysły. Dziecko jest już mniej aktywne. W 3. tygodniu ciąży najczęściej następuje charakterystyczne skulenie i skrzyżowaniem rąk oraz nóg.
W trzecim trymestrze wykształca się cała sieć neuronów u dziecka. W tym czasie dziecko nieustannie pije płyn owodniowy, co dostarcza mu około 40 kcal dziennie.
Zobacz, jak wygląda dziecko w 31 tygodniu ciąży na USG:
Poniższy film zawiera zdjęcia płodu wykonane podczas USG 3D. To metoda, która pozwala uzyskać trójwymiarowy, nieruchomy obraz. W niektórych gabinetach można również wykonać USG 4D, dzięki któremu przyszli rodzice mają szansę zobaczyć ruchy dziecka i jego mimikę w czasie rzeczywistym.
31 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W wyniku ciąży zmienił się układ bioder, ich rozszerzenie spowodowało, że chód różni się od tego sprzed siedmiu miesięcy.
Przyszła mama może mieć problem z koncentracją i dusznościami. Szybciej pracuje serce, co zmniejsza wydolność fizyczną kobiety. Na tym etapie ciąży, spuchnięte nogi i ręce są typową dolegliwością. Zwiększona ilość estrogenów może wywołać pojawienie się plamek na różnych częściach ciała, w tym również twarzy. Przebarwienia skórne występują średnio u co drugiej ciężarnej. Zmiana zabarwienia skóry, typowa dla ciąży to ostuda. Przebarwienie o charakterystycznym kształcie, przypominające motyla, występuje na twarzy, w okolicach: nosa, policzków, czoła i górnej wargi. Zmiany nasilają się po kontakcie z promieniami słonecznymi.
31 tydzień ciąży – lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje, by na tym etapie ciąży (ok. 31 tygodnia ciąży) wykonać następujące badania:
morfologię krwi
badanie ogólne moczu
badanie przeciwciał odpornościowych
badanie ultrasonograficzne.
Dodatkowo między 27 tygodniem ciąży a 32 tygodniem ciąży należy wykonać:
badanie ogólne
badanie ginekologiczne pochwy i ocenę pH wydzieliny pochwowej
ocenę czynności serca płodu
pomiar ciśnienia tętniczego we krwi
pomiar masy ciała
ocenę ryzyka ciążowego.
31 tydzień ciąży – poród przedwczesny
Jak wygląda brzuch w 31 tygodniu ciąży?
Kobieta wciąż przybiera na wadze, a organy w brzuchu są już mocno ściśnięte. W 31 tygodniu ciąży brzuch jest już tak duży, że utrudnia poruszanie. Powoduje to różne dolegliwości, w tym permanentne zmęczenie.
W tym czasie powiększa się pępowina, które poprzez poszerzanie przygotowuje się do porodu. Przyszłe mamy mogą odnieść wrażenie, jakby macica wypełniała całą jamę brzuszną. Dno macicy w trzecim trymestrze znajduje się nieco poniżej połowy odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym, czyli najniżej położoną częścią mostka.