Dziecko już nie tylko czuje, ale też myśli. Dowiedź się, jak rozwija się dziecko w 31. tygodniu ciąży

Jak wygląda 31. tydzień ciąży?
Jak wygląda 31. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
31. tydzień ciąży to czas, kiedy ciało dziecka nabiera pełniejszych kształtów. Wpływa na to ochronna warstwa, która gromadzi się pod skórą. Dziecko w 31. tygodniu ciąży ma wykształcone już wszystkie zmysły: smak, węch, dotyk, wzrok i słuch. Zmniejszają się ruchy dziecka, które jeszcze kilka tygodni temu były gwałtowne i silne. Sprawdź, co jeszcze stanie się w 31. tygodniu ciąży.

31. tydzień ciąży – który to miesiąc?
31. tydzień ciąży to 7. miesiąc ciąży i czwarty z trzynastu tygodni trzeciego trymestru. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, warto wiedzieć, że pomaga to lekarzem w ocenie płodu. Po wizycie zapisana zostanie informacja: 31. tydzień ciąży i np. 6 dni, a nie 7. miesiąc.


Jak wygląda dziecko w 31. tygodniu ciąży?
W 31. tygodniu ciąży płód osiąga rozmiar ananasa, waży ok. 1500 gramów i mierzy 45 cm. Dziecko nie jest w stanie jeszcze oddychać samodzielnie, pęcherzyki płucne w pełni rozwiną się za około trzy tygodnie. Ukształtowane są za to wszystkie zmysły. Dziecko jest już mniej aktywne. W 31. tygodniu ciąży najczęściej następuje charakterystyczne skulenie i skrzyżowaniem rąk oraz nóg.

W trzecim trymestrze wykształca się cała sieć neuronów u dziecka. W tym czasie dziecko nieustannie pije płyn owodniowy, co dostarcza mu około 40 kalorii dziennie.

Jeśli w 31. tygodniu ciąży wystąpi ryzyko wcześniejszego porodu, dziecko otrzyma leki, które przyspieszą np.: rozwój pęcherzyków.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 31. tygodniu ciąży:


Jak wygląda brzuch w 31. tygodniu ciąży?
Kobieta wciąż przybiera na wadze, a organy w brzuchu są już mocno ściśnięte. W 31. tygodniu ciąży brzuch jest już tak duży, że utrudnia poruszanie. Powoduje to różne dolegliwości, w tym permanentne zmęczenie. W tym czasie powiększa się pępowina, które poprzez poszerzanie przygotowuje się do porodu. Przyszłe mamy mogą odnieść wrażenie, jakby macica wypełniała całą jamę brzuszną. Dno macicy w trzecim trymestrze znajduje się nieco poniżej połowy odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym, czyli najniżej położoną częścią mostka.
31. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W wyniku ciąży zmienił się układ bioder, ich rozszerzenie spowodowało, że chód różni się od tego sprzed siedmiu miesięcy.


Przyszła mama może mieć problem z koncentracją i dusznościami. Szybciej pracuje serce, co zmniejsza wydolność fizyczną kobiety. Na tym etapie ciąży, spuchnięte nogi i ręce są typową dolegliwością. Zwiększona ilość estrogenów może wywołać pojawienie się plamek na różnych częściach ciała, w tym również twarzy. Przebarwienia skórne występują średnio u co drugiej ciężarnej. Zmiana zabarwienia skóry, typowa dla ciąży to ostuda. Przebarwienie o charakterystycznym kształcie, przypominające motyla, występuje na twarzy, w okolicach: nosa, policzków, czoła i górnej wargi. Zmiany nasilają się po kontakcie z promieniami słonecznymi.

31. tydzień ciąży – lista badań
Część badań w czasie ciąży należy wykonać kilka razy. Aby, na bieżąco monitorować stan płodu i mamy w 31. tygodniu ciąży warto wybrać się na morfologię krwi, badanie moczu, USG. Jeśli do tej pory, przyszła mama, nie poddała się badaniu na wykrywanie przeciwciał odpornościowych, można zrobić to jeszcze tylko do 32. tygodnia ciąży.

Sprawdź, jak wygląda 32. tydzień ciąży: jak wygląda dziecko? Co zmienia się w ciele mamy?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE