To, jak wygląda poród, zastanawia wszystkie mamy, które pierwszy raz są w ciąży. Nie ma co się bać i stresować na zapas. Jeśli będziesz wiedziała w teorii, co po sobie następuje w fizjologicznym porodzie naturalnym, będziesz spokojniejsza na sali porodowej, poczujesz się pewniej i bezpieczniej. A to sprawi, że poród też sprawniej przebiegnie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak wygląda poród i ile to wszystko może trwać.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak wygląda poród, to pytanie, które zadaje sobie każda przyszła mama, która pierwszy raz jest w ciąży. Warto wiedzieć, jak przebiega poród, by potem na sali porodowej być spokojniejszą i czuć się bezpieczniej.
Przebieg porodu naturalnego to 4 fazy, które po sobie następują: skurcze, narodziny dziecka, urodzenie łożyska i przecięcie pępowiny oraz obserwacja poporodowa.
Aby dowiedzieć się, jak przebiega poród, możesz też obejrzeć filmy z przebiegu porodu: poniżej znajdziesz przykładowe.
Jak wygląda poród?
W szkole rodzenia dowiadujesz się o tym, jak poród się zaczyna i kiedy jechać do szpitala, jakie są fazy porodu i jak to wszystko wygląda w teorii, ale tego, jak wygląda poród, nie da się w 100 procentach zrozumieć, jeśli się tego nie przeżyje.
Mimo to warto w ciąży dowiedzieć się, jak wygląda poród krok po kroku, jakie są jego fazy, żeby na sali porodowej czuć się pewniej, bezpieczniej i wiedzieć (chociaż mniej więcej), co się z nami dzieje. Poród może być naturalny lub przez planowane cesarskie cięcie, a także poród naturalny może zostać zakończony cesarskim cięciem. W tym artykule przeczytasz o tym, jak wygląda poród siłami natury, ile może trwać poród i jakie są fazy porodu.
Przebieg porodu
Poród, który odbywa się w terminie, powinien się rozpocząć między 38. a 40. tygodniem ciąży. Nigdy do końca nie wiadomo, kiedy poród się rozpocznie, choć badanie szyjki macicy i KTG może nieco przybliżyć termin porodu. Poród może rozpocząć się na różne sposoby, do najczęstszych objawów porodu należą:
odejście czopa śluzowego
skurcze porodowe
odejście wód płodowych
parcie na pęcherz (bo brzuch obniża się)
ból kręgosłupa.
Poród naturalny przebiega najczęściej z samoistnie rozpoczynającymi się skurczami (lub wywoływanymi tzw. indukcją porodu za pomocą kroplówki z oksytocyną). Może je poprzedzać odejście wód płodowych, ale może być również tak, że poród rozpocznie się skurczami, a pęknięcie worka owodniowego nastąpi dopiero w później. Potem następuje 2. faza porodu, czyli narodziny dziecka. Ten etap jest najkrótszy. Po urodzeniu dziecka przychodzi czas na odcięcie pępowiny i urodzenie łożyska.
Fazy porodu
Jeśli zastanawia cię, jak wygląda poród, musisz wiedzieć, że ma on 4 fazy, o których już nieco zostało powiedziane wyżej.
1. faza porodu - skurcze
2. faza porodu - narodziny dziecka
3. faza porodu - urodzenie łożyska i przecięcie pępowiny
4. faza porodu - obserwacja rodzącej i badanie noworodka
W 1. fazie porodu, która trwa najdłużej, ciało rodzącej przygotowuje się do urodzenia dziecka - pęka worek owodniowy, rozpoczynają się skurcze (najpierw skurcze rozwierające, następnie skurcze parte). To wszystko prowadzi do rozwarcia szyjki macicy, której szerokość określa się w badaniu ginekologicznym w centymetrach - w skali od 1 do 10, gdzie 10 cm to całkowite rozwarcie, które rozpoczyna 2. fazę porodu, czyli urodzenie dziecka.
2. faza porodu to już same narodziny dziecka, czyli skurcze parte, podczas których kobietę rodzącą kieruje położna. Podpowiada, kiedy oddychać, jak i kiedy przeć, by dziecko się urodziło. Jeśli w 2. fazie porodu dziecko nie urodzi się w ciągu 2 godzin, zazwyczaj podejmuje się decyzję o cesarskim cięciu, by nie doprowadzić do niedotlenienia dziecka. Po narodzinach dziecka, stan noworodka jest oceniany w skali Apgar (w 1, 5 i 10 minucie życia bada się jego czynności życiowe).
Od razu po urodzeniu następuje 3. faza porodu, czyli urodzenie łożyska i odcięcie pępowiny dziecka. W czasie tej fazy, już za pomocą łagodniejszych skurczów rodząca wydala łożysko, a następnie odcina się pępowinę, która łączy noworodka z łożyskiem. Zdarza się, że całe łożysko nie zostanie urodzone i wtedy trzeba wykonać dodatkowy zabieg tzw. łyżeczkowanie jamy macicy. Po wydaleniu łożyska, jeśli w czasie porodu nastąpiło nacięcie lub pęknięcie krocza, w znieczuleniu miejscowym wykonuje się szycie krocza.
Wtedy następuje 4. faza porodu, czyli kontakt skóra do skóry (kangurowanie), pierwsze karmienie noworodka i obserwacja poporodowa na sali porodowej.
Przebieg porodu - filmy
By dowiedzieć się, jak wygląda poród, warto poszukać w internecie filmów. Na YouTubie można znaleźć mnóstwo materiałów - także prywatnych osób, które zdecydowały się udostępnić w internecie to, jak wyglądał poród w ich przypadku. Wiele z nich zostało nakręconych na pamiątkę, ale dzięki nim można zobaczyć, jak przykładowo może się czuć kobieta w każdej z faz porodu.
Są również filmy z porodu, które są typowo medycznymi wizualizacjami, na których pokazane jest też, jak wygląda np. poród od strony dziecka. Można obejrzeć drogę płodu przez kanał rodny za pomocą wizualizacji 3D. To materiały, dzieki którym można zaspokoić ciekawość, zobaczyć, co i jak wygląda w praktyce, a taka wiedza sprawi, że rodząca będzie spokojniejsza na sali porodowej.
Jak wygląda poród: ile trwa poród?
Długość porodu jest zależna od wielu czynników: stanu zdrowia ciężarnej, tego, jak bardzo była aktywna w ciąży, jak zbudowana jest jej miednica i tego, który to poród dla kobiety. Statystycznie pierwszy poród najczęściej dla kobiety rodzącej jest najdłuższy i może trwać nawet 6-10 godzin. Przy kolejnych porodach ta długość trwania całego porodu się skraca - trwa najczęściej od 4 do 6 godzin.