Reklama.
W 9 miesiącu ciąży dziecko jest już gotowe, by pojawić się na świecie. Ty musisz jeszcze wykonać ostatnie badania i rozpocząć intensywne przygotowania do porodu. Jesteś już bardzo niecierpliwa, ale pamiętaj, że każdy kolejny tydzień sprawi, że dziecko urodzi się silniejsze, większe, a jego płuca będą w stanie lepiej samodzielnie funkcjonować. 9 miesiąc ciąży to czas niepokoju, ale i radosnego oczekiwania.
9 miesiąc ciąży to okres od 36 do 40 tygodnia ciąży i zarazem cztery ostatnie tygodnie trzeciego trymestru. Brzuch ciężarnej obniża się i pozwala na złapanie oddechu. Dziecku brakuje miejsca do uprawiania ewolucji, bo staje się już coraz większe. Najlepiej, by ustawiło się już główką do dołu, gdyż pod koniec 9 miesiąca może stać się to dla niego nieosiągalne.
9 miesiąc ciąży to już ostatni dzwonek, by omówić dokładnie plan porodu ze swoją położną, którą wybrałaś jako asystę przy narodzinach dziecka. Warto ustalić, w jakiej pozycji planujesz rodzić, jaki jest twój stosunek do znieczulenia i nacięcia krocza.
Poród lada chwila, sprawdź więc, czy na pewno spakowałaś wszystkie potrzebne rzeczy do torby do szpitala. Nie zapomnij o podkładach i jednorazowych majtkach, z pewnością przydadzą ci się po porodzie.
W 9 miesiącu ciąży waga prawidłowa donoszonego dziecka to 2,5 kg, jeżeli urodzi się z mniejszą, nie ma też powodu do obaw. Dziecko będzie musiało być pod kontrolą lekarzy, gdyż niska masa urodzeniowa może świadczyć o tym, że nie otrzymało odpowiedniej ilości pożywienia w czasie ciąży albo że cierpi na jakąś genetyczną przypadłość.
W 9 miesiącu ciąży, czyli pod koniec trzeciego trymestru, dziecko powinno być ułożone w pozycji główkowej z podkurczonymi kończynami. To pozycja embrionalna, w której dziecko oczekuje już na poród. Lekarz na pewno wykona badanie USG w ciąży, by sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo ułożone, jak i będzie pilnie kontrolował masę ciała dziecka i matki. Ze względu na to, że dziecko będzie miało teraz coraz mniej miejsca, jego ruchy nie będą już tak gwałtowne. To przyszła mama musi kontrolować i liczyć ruchy dziecka.
Nowością w życiu płodowym dziecka będzie z pewnością to, że w 38 tygodniu ciąży w jelitach dziecka zgromadzona jest już smółka, czyli złuszczony naskórek połykany z wodami płodowymi. Smółka powinna być wydalona przez dziecko w pierwszych trzech dniach jego życia w postaci czarnej kupki. Nie obawiaj się jej koloru, tak właśnie wygląda, a to, że dziecko pozbywa się jej w pierwszych dniach, świadczyć będzie o tym, że układ trawienny spisuje się prawidłowo.
W 40 tygodniu ciąży wszystkie narządy dziecka są w pełni rozwinięte i umożliwią mu prawidłowego funkcjonowanie po porodzie. W jego mózgu mnożą się komórki nerwowe – proces intensywnego rozwoju mózgu trwa aż do ukończenia pierwszego roku życia.
Dziecko wygląda w trzecim tygodniu 9 miesiąca praktycznie jak w chwili porodu. Jego skóra pozbywa się już resztek lanugo i mazi płodowej. Na poniższym filmie z USG 3D/4D możesz zobaczyć, jak wygląda dziecko w 9 miesiącu ciąży, a konkretnie w 38 tygodniu ciąży:
Już w 39 tygodniu ciąży dziecko ma rozwinięte wszystkie zmysły, a najbardziej smak i dotyk. Słuch rozwija się najwolniej wraz ze wzrokiem, ale dziecko na tym etapie życia płodowego z pewnością rozpozna głos matki spośród innych oraz będzie reagować na ostre światło. 9 miesiąc ciąży to czas, gdy dziecko spokojnie drzemie i bawi się, nie myśląc wcale o tym, że jego rodzice czekają z ogromną niecierpliwością. Leży sobie spokojnie i bada wszystko, co ma na wyciągnięcie ręki.
Łatwo nawiązać kontakt z dzieckiem przez delikatny nacisk na powłoki brzuszne. Dziecko najczęściej reaguje kopnięciem, a ze względu na to, że jest już dość duże (ok. 50 cm) i waży ok. 3 kg, poczujesz i zobaczysz jego odpowiedź. Trzykilowe dziecko, jeżeli wybierze konkretny bok, spłaszczy twój brzuch nieomal jak naleśnik. Gdy zaś postanowi poleżeć na środku, poczujesz, jakby urósł ci nagle wulkan, który lada chwila wybuchnie. Z tego okresu ciąży można nagrać niezapomniane filmy, które będą idealną pamiątką dla waszej rodziny.
Brzuch pod koniec ciąży wygląda… różnie. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, jak ułoży się dziecko, które staje się z dnia na dzień coraz większe. W zależności od tego, którą stronę wybierze, możesz mieć bardziej wypukłą lewą stronę brzucha, bądź prawą. Brzuch nie powiększa się już tak bardzo, bo choć dziecko rośnie, to ubywa wód płodowych. Twój brzuch w 9 miesiącu ciąży się opuścił, dzięki czemu znowu łatwiej ci oddychać.
W 9 miesiącu ciąży najprawdopodobniej będziesz czuć się już zmęczona tym stanem. Ciężko się chodzi, niewygodnie śpi, wciąż chce się siku. Latem dokuczają upały, od których puchną nogi. Oto czego możesz się spodziewać w 9 miesiącu ciąży:
Na liście dolegliwości w 9 miesiącu ciąży mogą znaleźć się także:
W 9 miesiącu ciąży wiele emocji budzą skurcze Braxtona-Hicksa, które najczęściej mylone są ze skurczami porodowymi. Mogą być one pod koniec ciąży bardziej bolesne, więc musisz poznać także inne objawy zbliżającego się porodu. Nie martw się, że nie odkryjesz, kiedy pojawią się skurcze porodowe. Nie da się ich pomylić, są dużo bardziej intensywne i nie mijają po zmianie ułożenia ciała, a z minuty na minutę czas każdego skurczu wydłuża się.
Koniec 9 miesiąca ciąży to czas wykonywania regularnego badania KTG. Kardiotokografia to badanie polegające na rejestracji czynności serca płodu i rejestracji czynności skurczowej macicy. Po przekroczeniu terminu porodu lekarze zalecają wykonywanie go co dwa dni.
Podczas wizyt kontrolnych w 9 miesiącu ciąży, lekarz powinien mierzyć ciśnienie krwi, ocenić obrzęki, zbadać szyjkę macicy i zmierzyć miednicę. Dzięki użyciu urządzenia w kształcie cyrkla lekarz ma możliwość oceny, czy możliwy jest poród drogami natury. Odchylenia od standardowych wymiarów miednicy od wartości prawidłowych mogą wskazywać potrzebę wykonania cesarskiego cięcia.
W 9 miesiącu ciąży musisz być już także przygotowana na to, by znać i rozpoznać trzy fazy porodu:
W internecie znajdziesz wiele sposobów na przyspieszenie porodu, pamiętaj jednak, że nie wszystkie są bezpieczne. Lepiej skonsultować je z lekarzem. Na pewno dobrym sposobem przyspieszenia akcji porodowej jest... seks. Jeśli ty i twój partner macie na to ochotę, pozwólcie sobie na odrobinę bliskości – to ostatni moment, gdy jesteście tylko we dwoje.
8 miesiąc ciąży < 9 miesiąc ciąży
Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, ptgin.pl
Zobacz także