9. miesiąc ciąży. Tylko chwila dzieli was od poznania się. Sprawdź, co cię czeka

Jak wygląda 9. miesiąc ciąży?
Jak wygląda 9. miesiąc ciąży? Prawo autorskie: yeko / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dziecko jest już gotowe, by pojawić się na świecie. Jego mama musi jeszcze wykonać ostatnie badania i rozpocząć intensywne przygotowania do porodu. Jesteś już bardzo niecierpliwa, ale pamiętaj, że każdy kolejny tydzień sprawi, że dziecko urodzi się silniejsze, większe, a jego płuca będą w stanie samodzielnie funkcjonować. 9. miesiąc ciąży to czas niepokoju, ale i radosnego oczekiwania.


9. miesiąc ciąży to okres od 36. do 40. tygodnia ciąży i zarazem cztery ostatnie tygodnie trzeciego trymestru. Brzuch ciężarnej obniża się i pozwala na złapanie oddechu. Dziecku brakuje miejsca do uprawiania ewolucji, bo staje się już coraz większe. Najlepiej, by ustawiło się już główką do dołu, gdyż pod koniec 9. miesiąca może stać się to dla niego nieosiągalne.

Jak rozwija się dziecko w 9. miesiącu ciąży?
Waga prawidłowa donoszonego dziecka to 2,5 kg, jeżeli urodzi się z mniejszą, nie ma też powodu do obaw. Dziecko będzie musiało być pod kontrolą lekarzy, gdyż niska masa urodzeniową może świadczyć o tym, że nie otrzymało odpowiedniej ilości pożywienia w czasie ciąży albo że cierpi na jakąś genetyczną przypadłość.

Pod koniec trzeciego trymestru dziecko powinno być ułożone w pozycji główkowej z podkurczonymi kończynami. To pozycja embrionalna, w której dziecko oczekuje już na poród. Lekarz na pewno wykona badanie USG w ciąży, by sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo ułożone, jak i będzie pilnie kontrolował masę ciała dziecka i matki. Ze względu na to, że dziecko będzie miało teraz coraz mniej miejsca, jego ruchy nie będą już tak gwałtowne. To przyszła mama musi je kontrolować i liczyć.


Nowością w życiu płodowym dziecka będzie z pewnością to, że w 38. tygodniu ciąży w jelitach dziecka zgromadzona jest już smółka, czyli złuszczony naskórek połykany z wodami płodowymi. Smółka powinna być wydalona przez dziecko w pierwszych trzech dniach jego życia w postaci czarnej kupki. Nie obawiajcie się jej koloru, tak właśnie wygląda, a to, że dziecko pozbywa się jej w pierwszych dniach, świadczyć będzie o tym, że układ trawienny spisuje się prawidłowo.

Dziecko wygląda w trzecim tygodniu 9. miesiąca praktycznie jak w chwili porodu. Jego skóra pozbywa się już resztek lanugo i mazi płodowej. W 40. tygodniu ciąży wszystkie narządy dziecka są w pełni rozwinięte i umożliwią mu prawidłowego funkcjonowanie po porodzie. W jego mózgu mnożą się komórki nerwowe – proces intensywnego rozwoju mózgu trwa aż do ukończenia pierwszego roku życia.
Jakie umiejętności ma dziecko w 9. miesiącu ciąży?
Już w 39. tygodniu ciąży dziecko ma rozwinięte wszystkie zmysły, a najbardziej smak i dotyk. Słuch rozwija się najwolniej wraz ze wzrokiem, ale dziecko na tym etapie życia płodowego z pewnością rozpozna głos matki spośród innych oraz będzie reagować na ostre światło. 9. miesiąc ciąży to czas, gdy dziecko spokojnie drzemie i bawi się, nie myśląc wcale o tym, że jego rodzice czekają z ogromną niecierpliwością. Leży sobie spokojnie i bada wszystko, co ma na wyciągnięcie ręki.

Łatwo nawiązać kontakt z dzieckiem przez delikatny nacisk na powłoki brzuszne. Dziecko najczęściej reaguje kopnięciem, a ze względu na to, że jest już dość duże (ok. 50 cm) i waży ok. 3 kg, poczujesz i zobaczysz jego odpowiedź. Trzykilowe dziecko, jeżeli wybierze konkretny bok, spłaszczy twój brzuch nieomal jak naleśnik. Gdy zaś postanowi poleżeć na środku, poczujesz, jakby urósł ci nagle wulkan, który lada chwila wybuchnie. Z tego okresu ciąży można nagrać niezapomniane filmy, które będą idealną pamiątką dla waszej rodziny.

Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 9. miesiącu ciąży?
Brzuch pod koniec ciąży wygląda… różnie. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, jak ułoży się dziecko, które staje się z dnia na dzień coraz większe. W zależności od tego, którą stronę wybierze, możesz mieć bardziej wypukłą lewą stronę brzucha, bądź prawą. Brzuch nie powiększa się już tak bardzo, bo choć dziecko rośnie, to ubywa wód płodowych. Poza tym ciężarne nie mają już takiego apetytu, gdyż zaczynają odczuwać stres z powodu zbliżającego się porodu.

Możesz odczuwać także zmęczenie ciągłym chodzeniem do toalety, co wynika z tego, że twój brzuch na pewno się już opuścił. Pamiętaj, że dobrą nowiną jest to, że będzie ci łatwiej oddychało. Ucisk na kość łonową może sprawić, że będziesz miała problemy z poruszaniem się i siedzeniem. Twoja waga nie powinna już rosnąć w szybkim tempie.

Prawdopodobne przytyłaś od początku ciąży ok. 14-20 kg. To, ile przybrałaś na wadze, zależy od twojej wagi przed ciążą i wagi urodzeniowej dziecka. Na dodatkowe kilogramy w ciąży składają się m.in. wody płodowe, łożysko, zwiększona ilość krwi w organizmie i, oczywiście, dziecko. Ciążowe krągłości wkrótce znikną – już kilka dni po porodzie stracisz część kilogramów, które pojawiły się ciągu ostatnich miesięcy, a karmiąc piersią i prawidłowo się odżywiając, szybko wrócisz do figury sprzed ciąży. Pamiętaj jednak, by nie przejmować się dodatkowymi kilogramami i ewentualnymi rozstępami, które mogły pojawić się w ciągu ostatnich miesięcy. Nie ulegaj presji i nie myśl o odchudzaniu i wykańczających treningach – teraz najważniejsze jest dziecko i to na nim powinnaś się skoncentrować.

Jak się możesz czuć w 9. miesiącu ciąży?
Brzuch jest coraz cięższy, poruszanie się sprawia trudności, a ból kręgosłupa i obrzęk nóg zaczynają coraz bardziej doskwierać. Nadal wiele emocji budzą skurcze Braxtona-Hicksa, które najczęściej mylone są z porodowymi. Mogą być one pod koniec ciąży bardziej bolesne, więc musisz poznać także inne objawy, które występujące razem ze skurczami mogą zwiastować nadchodzący poród. Nie martw się, że nie odkryjesz, kiedy pojawią się skurcze porodowe. Nie da się ich pomylić, są dużo bardziej intensywne i nie mijają po zmianie ułożenia ciała, a z minuty na minutę czas każdego skurczu wydłuża się.

Przyszłe mamy skarżą się w 9. miesiącu ciąży głównie na bóle kręgosłupa, który jest nadmiernie obciążony. Na liście dolegliwości mogą znaleźć się także:
– skurcze łydek
– zaparcia
– obrzmiałe piersi
– zmienność nastroju
– obrzęki nóg i rąk
– skurcze

Jeśli jesteś na końcówce ciąży i z niecierpliwością czekasz na poród, nie stresuj się i pomyśl o domowych sposobach przyspieszenia porodu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest aktywność fizyczna. Idź na spacer, włącz ulubioną muzykę i tańcz, posprzątaj (pamiętaj jednak, by nie przeceniać swoich możliwości i nie robić rzeczy, które mogą zagrażać tobie lub dziecku – zapomnij o wieszaniu firanek czy wycieraniu kurzu na najwyższych szafkach!). Dobrym sposobem przyspieszenia akcji porodowej jest... seks. Jeśli ty i twój partner macie na to ochotę, pozwólcie sobie na odrobinę bliskości – to ostatni moment, gdy jesteście tylko we dwoje.

Zalecenia dla kobiet w 9. miesiącu ciąży
Koniec 9. miesiąca ciąży to czas wykonywania regularnego KTG. Kardiotokografia to badanie polegające na rejestracji czynności serca płodu i rejestracji czynności skurczowej macicy. Po przekroczeniu terminu porodu lekarze zalecają wykonywanie go co dwa dni.

Podczas wizyt kontrolnych, lekarz powinien mierzyć ciśnienie krwi, ocenić obrzęki, zbadać szyjkę macicy i zmierzyć miednicę. Dzięki użyciu urządzenia w kształcie cyrkla lekarz ma możliwość oceny, czy możliwy jest poród drogami natury. Odchylenia od standardowych wymiarów miednicy od wartości prawidłowych mogą wskazywać potrzebę wykonania cesarskiego cięcia.

W 9. miesiącu ciąży musisz być już także przygotowana na to, by znać i rozpoznać trzy etapy porodu:
– pierwszy okres porodu zaczyna się, gdy poczujesz regularną czynność skurczowa, czyli co najmniej jeden skurcz na 10 minut i odejście wód płodowych – musicie udać się do szpitala
– drugi okres porodu następuje wówczas, gdy nastąpi pełne rozwarcie szyjki macicy (10 cm)
– trzeci okres porodu to czas, kiedy płód w czasie przechodzenia przez kanał rodny odwraca się twarzyczką do kręgosłupa mamy, najpierw rodzi się główka, a w ciągu kilku sekund reszta ciała

To już ostatni dzwonek, by omówić dokładnie plan porodu ze swoją położną, którą wybrałaś jako asystę przy narodzinach dziecka. Warto ustalić, w jakiej pozycji planujesz rodzić, jaki jest twój stosunek do znieczulenia i nacięcia krocza.

Poród lada chwila, sprawdź więc, czy na pewno spakowałaś wszystkie potrzebne rzeczy. Nie zapomnij o podkładach i jednorazowych majtkach, z pewnością przydadzą ci się po porodzie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...