6. miesiąc ciąży. Płuca dziecka przygotowują się do oddychania

Prawo autorskie: valentinarr / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: valentinarr / 123RF Zdjęcie Seryjne Dziecko w 6 miesiącu ciąży intensywnie rośnie- pod koniec 27 tygodnia mierzy ok. 30 cm (od czubka głowy do stóp) i osiąga masę 600 - 700 g.
Dziecko w 6. miesiącu ciąży intensywnie rośnie. 6. miesiąc ciąży przypada na 22,5. - 27. tydzień ciąży. Jest to przełomowy czas dla dziecka, gdyż właśnie w 6. miesiącu ciąży płuca przygotowują się do oddychania.


Jak rozwija się dziecko w 6. miesiącu ciąży?
Dziecko w 6. miesiącu ciąży intensywnie rośnie- pod koniec 27. tygodnia mierzy ok. 30 cm (od czubka głowy do stóp) i osiąga masę 600 - 700 g.

Twarz maleństwa w tym okresie jest już niemal do końca wykształcona. W 5. miesiącu ciąży otworzyły się nozdrza, teraz przyszła kolej na oczy. Otwierają się one między 22 a 24. tygodniem. Dziecko potrafi nimi mrugać i wodzić wzrokiem. Oczy reagują też na zmianę i natężenie światła. Ok. 23. tyg. w dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów stałych.

Jakie umiejętności posiada dziecko w 6. miesiącu ciąży?
Wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie, a dziecko staje się bardziej wrażliwe na dźwięk i ruch. Porusza się już swobodnie i intensywnie. Mięśnie kończyn są dobrze rozwinięte, a ruchy bardziej skoordynowane. Dziecko potrafi chwytać w dłonie stopy, zacisnąć je w piąstki. Kręgosłup staje się coraz mocniejszy. Dzięki temu, że struktury kostne gromadzą większe ilości składników mineralnych, w badaniu USG można już zmierzyć długość kończyn i wykluczyć nieprawidłowości kręgosłupa i czaszki. Od 20. tyg. można też podczas badania zaobserwować ruchy oddechowe, które świadczą o dobrostanie dziecka.

W płucach rozwijają się pęcherzyki i naczynia krwionośne, oraz zaczynają one wytwarzać surfaktant- substancję, która chroni pęcherzyki płucne przed sklejaniem się i zapadaniem. Dzięki temu maluch jest już przygotowany do tego, by wdychać i wydychać powietrze.


Dziecko w 6. miesiącu życia płodowego porusza się już bardzo intensywnie. Dzięki temu, że jest bardziej świadomy może reagować na różne bodźce z otoczenia np. lękiem.

Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 6. miesiącu ciąży?
W tym czasie coraz intensywniej odczuwasz ruchy dziecka. Niekiedy może rozpychać się i kopać przez cały dzień. Brzuch jest coraz większy, a tobie przybyło ok. 6 kilogramów.

Jak się możesz czuć w 6. miesiącu ciąży?
Charakterystyczny dla tego okresu jest świąd skóry brzucha, która rozciąga się i napina. Pamiętaj o pielęgnacji skóry, która jest narażona na rozstępy! Codziennie, systematycznie masuj skórę brzucha, ud, pośladków, piersi, przy użyciu preparatu przeciw rozstępom.

Mogą pojawić się też bóle pleców, kurcze łydek, mrowienie w rękach i nogach. Te dolegliwości dokuczają szczególnie nocą, dlatego kobiety w tym okresie ciąży cierpią często na bezsenność.
Czasem pojawia się też problem nietrzymania moczu - mięśnie macicy naciskają na pęcherz moczowy.
Zmienność nastroju to już rzadkość, ale możesz czuć się roztargniona i mieć problemy z koncentracją.
6 miesiąc ciąży to dobry czas, by zapisać się do szkoły rodzenia. Możesz dowiedzieć się tam jak przebiega poród, przygotować się do niego, poznać szpital i położne, a także uzyskać informacje na temat pielęgnacji noworodka. Jest to szczególnie ważne, gdy jesteś w ciąży po raz pierwszy.

Zalecenia dla kobiet w 6. miesiącu ciąży
Oprócz badania ogólnego moczu, morfologii krwi, pomiaru masy ciała i ciśnienia tętniczego, które w ciąży wykonuje się systematycznie, między 24 a 28. tyg. lekarz zleci wykonanie testu obciążenia glukozą, wykrywającego tzw. cukrzycę ciężarnych. Badanie to polega na ocenie stężenia glukozy we krwi w 60 min po doustnym wypiciu 50 g glukozy (proszek rozpuszczony w szklance wody, który należy wypić w przeciągu 5 min).
Ok. 22. tygodnia ciąży wykonuje się tzw. USG połówkowe. Narządy wewnętrzne u dziecka są wystarczająco rozwinięte, aby je zmierzyć i ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Lekarz dokonuje oceny budowy czaszki, kręgosłupa, struktur mózgu, serca, nerek i żołądka. Można też określić płeć dziecka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...