![Fot. Flickr / [url=http://bit.ly/19nBIsU]John Ted Daganato[/url] /[url=http://bit.ly/1dsePQq]CC BY-SA[/url]](https://m.mamadu.pl/d058e73e470905f1ef25798fd4c3d43b,360,0,0,0.jpg)
Lęk przed porodem nadal stanowi w środowisku medycznym kontrowersyjny temat. W związku z brakiem pomocy psychologicznej i negatywnym podejściem personelu medycznego, kobiety pozostają z tym problemem same.
Lęk jest jedynie objawem, dlatego bardzo ważne jest dotarcie do tego co go powoduje. Po pierwsze zastanów się w jakich sytuacjach pojawia się strach i które myśli go podsycają. Następnie postaraj się opisać co ten strach powoduje. Wyobrażenie sobie sytuacji, których najbardziej się obawiamy pozwala na opracowanie metod radzenia sobie ze nimi.
Krok po kroku
Jak wygląda poród? Przeanalizuj jego etapy i następstwa.
Wyobraź sobie jak rodzisz i panujesz nad sytuacją.
Czy ktoś bliski będzie ze mną? Obecność takiej osoby daje poczucie bezpieczeństwa.
Czy wszystko już zaplanowałam? Przygotuj się do porodu krok po kroku. Odwiedź szpital, który wybrałaś i spakuj najpotrzebniejsze rzeczy.
Leczenie lęku przed porodem, polega na współpracy z psychologiem, ginekologiem oraz położną. Praca z psychoterapeutą, w nurcie poznawczo – behawioralnym, skupia się głównie na zmianie zachowania. To krótkoterminowa terapia opierająca się na planowaniu i kontrolowaniu przebiegu ciąży oraz dotarciu do przyczyny lęku.
Psycho-wiedza
Tokofobia pierwotna - lęk przed porodem związany z brakiem doświadczenia. Dotyczy głównie pierworódek i może być predyspozycją do depresji. Może objawiać się stosowaniem kilku metod antykoncepcji naraz, częstymi wizytami u ginekologa, oraz odraczaniem w czasie decyzji o zajściu w ciążę.
Tokofobia wtórna - dotyczy matek, które już rodziły i psychicznie źle zniosły poród, doznały stresu pourazowego lub poroniły.
Tokofobia o podłożu depresyjnym - charakterystyczne zachowania ciężarnej, to uczucie niemocy i braku kontroli oraz myśli o śmierci dziecka.