mamDu_avatar

Dentystka mówi, że zagląda w usta pacjentce i wie, czy ta jest w ciąży. Jak to poznaje?

Dominika Bielas

24 listopada 2022, 15:31 · 2 minuty czytania
Po czym poznać, że kobieta jest w ciąży? Większość pierwszych objawów zauważyć może tylko przyszła mama i ginekolog. Aż trudno uwierzyć, że do tego grona można doliczyć także stomatologa.


Dentystka mówi, że zagląda w usta pacjentce i wie, czy ta jest w ciąży. Jak to poznaje?

Dominika Bielas
24 listopada 2022, 15:31 • 1 minuta czytania
Po czym poznać, że kobieta jest w ciąży? Większość pierwszych objawów zauważyć może tylko przyszła mama i ginekolog. Aż trudno uwierzyć, że do tego grona można doliczyć także stomatologa.
Na początku ciąży warto udać się do dentysty. fot. Robert Golebiewski/pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Podczas rutynowej kontroli dentystycznej stomatolog może stwierdzić, czy kobieta spodziewa się dziecka.
  • Obrzęknięte, zaczerwienione i tkliwe dziąsła, które krwawią podczas czyszczenia zębów, to problem wielu przyszłych mam.
  • By uniknąć poważniejszych problemów, warto udać się do stomatologa, który wyjaśni, jak dbać o jamę ustną w ciąży.

Sukhmani Singh, znana na TikTok jako @thatdentalgal, na swoim profilu zdradza tajniki pracy stomatologa. Stworzyła serie filmików: "Rzeczy, które może o tobie powiedzieć dentysta, zaglądając ci do ust". Okazuje się, że jedną z takich rzeczy jest stwierdzenie czy pacjentka jest w ciąży. Przed wszelkimi zabiegami medycznymi wypełnia się ankietę, w których pojawia się pytanie m.in. o choroby przewlekłe oraz czy pacjentka jest w ciąży. Chodzi o bezpieczeństwo maluszka. Jednak stomatolog nawet bez takiej ankiety jest w stanie stwierdzić, czy kobieta na fotelu niedługo zostanie mamą. I nie chodzi o rosnący brzuch.

Okazuje się, że w jamie ustnej kobiet w ciąży zachodzi wiele zmian. Nie tylko z powodu nudności czy erozji szkliwa, ale także w stanie dziąseł.

Podczas ciąży w organizmie wzrasta poziom progesteronu i estrogenów, co sprzyja większemu ukrwieniu tkanek dziąseł. U niektórych pań stają się one rozpulchnione i bardziej wrażliwe na podrażnienia czy urazy. Zmiany hormonalne związane z ciążą mogą sprawić także, że płytka nazębna zacznie bardziej się gromadzić, powodując zapalenie dziąseł.

Ciążowe zapalenie dziąseł

Wiele kobiet przyznało, że nie słyszało o ciążowym zapylaniu dziąseł, ale odczuwały dyskomfort, swędzenie i pieczenie, a niektóre krwawiły i cierpiały. Statystyki mówią, że w mniejszym lub większym stopniu może dotyczyć to nawet 60-75 proc. ciężarnych. Zapalenie przyzębia i ciężka infekcja dziąseł mogą doprowadzić nawet do poluzowania się i utraty zębów. Stomatolodzy radzą, by przed zaplanowaną ciążą lub na jej początku nie tylko zadbać o zdrowie zębów, ale także porozmawiać ze swoim dentystą o tym, jak sobie radzić z zapaleniem dziąseł. Warto o to zadbać nie tylko ze względu na własne zdrowie. Badania dowodzą, że choroby przyzębia i zębów mają bezpośredni wpływ na przebieg ciąży. Mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej noworodka czy stanu przedrzucawkowego przyszłej mamy.

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/135593,utrata-zebow-w-ciazy-to-nie-mit-naukowcy-potwierdzaja