logo
12 tydzień ciąży to czas, kiedy zaczynają rosnąć paznokcie i rozwijają się meszki włosowe. fot. 123rf.com
Reklama.

12 tydzień ciąży

12 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecku zaczynają rosnąć paznokcie, których zawiązki pojawiły się w poprzednim tygodniu. To również moment rozwoju meszków włosowych i coraz większej aktywności dziecka, którego ruchów na razie jeszcze ciężarna nie czuje. To czas końcówki 1 trymestru ciąży.

12 tydzień ciąży – który to miesiąc?

12 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i przedostatni tydzień pierwszego trymestru. Dzięki naszej ściądze: który to miesiąc ciąży, możesz łatwo przeliczać tygodnie ciąży na miesiące.

Jak rozwija się płód w 12 tygodniu ciąży?

Płód w 12 tygodniu ciąży mierzy ok. 6-8 cm i waży ok. 10-14 g. Wielkością przypomina śliwkę.

W 12 tygodniu ciąży łożysko osiąga ostateczny kształt i przejmuje funkcje podtrzymywania życia dziecka (do tej pory pełnił je pęcherzyk żółtkowy). Narządy wewnętrzne są w pełni uformowane i stale się rozwijają, tak, by po narodzinach zapewnić dziecku prawidłowe funkcjonowanie. Płód dużo czasu spędza na przemieszczaniu się i odbijaniu od ścian macicy, ale przyszła mama nie czuje jeszcze tych ruchów.

Twarz staje się coraz lepiej ukształtowana – nos i podbródek są już wyraźnie zarysowane. Na ciele wciąż pojawiają się kolejne meszki włosowe, które już za kilka tygodni zmienią się lanugo, czyli meszek płodowy. Z zalążków paznokci powstałych w 11 tygodniu ciąży zaczynają się tworzyć paznokcie. Czy wiesz, że niektóre noworodki rodzą się z bardzo długimi paznokciami, które trzeba przyciąć po porodzie?

Układ oddechowy przygotowuje się do pierwszego wdechu tuż po urodzeniu – w tym celu dziecko połyka płyn owodniowy. Usta zaczynają się przygotowywać do odruchu ssania. Zdarza się, że już na tym etapie dziecko potrafi ssać kciuk. Chociaż narządy płciowe płodu już się wykształciły, nadal jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić płeć dziecka, choć czasami udaje się to naprawdę doświadczonym specjalistom – mówi o 12 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka.

Jak wygląda płód na USG w 12 tygodniu ciąży

Na tym filmie z USG możesz podejrzeć, jak wygląda dziecko w 12 tygodniu ciąży:

Zmiany u kobiety w 12 tygodniu ciąży

Pora oswoić się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ciążowymi. Kolejnymi są zmiany skórne tzw. ostuda ciężarnych, nazywana również melasmą. Są to nietrwałe przebarwienia skóry twarzy. Pojawiają się wyniku wzrostu produkcji melaniny w organizmie. Podobną przyczynę ma pojawiający się na brzuchu pionowy pasek o ciemnym zabarwieniu, jest to linea negra.

Choć dla wielu mało estetyczne, obie zmiany są przejściowe. Nie da się ich jednak całkowicie uniknąć. Możesz jedynie zmniejszyć ich widoczność. Na skórę twarzy nakładaj krem z filtrem UV przed każdym wyjściem na dwór, nawet zimą.

W 12 tygodniu ciąży powinnaś być objęta szczególną troską w pracy. Nie wolno ci:

  • przekraczać godzin pracy
  • pracować w nocy, w hałasie, w niskich, wysokich oraz zmiennych temperaturach
  • w miejscu oddziaływania pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego.
  • 12 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

  • Plamienie. Plamienie w 12 tygodniu ciąży może być niepokojące, jednak w większości przypadków nie jest powodem do obaw. W ciąży szyjka macicy jest szczególnie uwrażliwiona, a niewielkie krwawienie może wystąpić m.in. po stosunku. Jeśli plamieniu towarzyszą inne objawy, np. ból brzucha i skurcze, albo przepływ krwi jest coraz silniejszy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
  • Zmęczenie i uczucie wyczerpania. W 12 tygodniu ciąży przyszłe mamy odczuwają zmęczenie silniej niż w poprzednich tygodniach. To dlatego, że organizm wkłada dużo wysiłku w utworzenie łożyska, które będzie odpowiadać za podtrzymywanie funkcji życiowych dziecka i będzie pośredniczyć między nim a mamą.
  • Upławy. Przezroczysty, bezwonny śluz ma za zadanie chronić pochwę przed zakażeniami i nie jest powodem do niepokoju. Jeśli upławy w ciąży są zielonkawe, różowe lub brązowożółte, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem – być może doszło do infekcji lub przedwczesnego porodu.
  • W 12 tygodniu ciąży lekarze zalecają też wykonanie badań prenatalnych, które należy wykonać między 11 a 14 tygodniem ciąży. Wśród nich są USG genetyczne 1 trymestru, test PAPP-A (obowiązkowo po 35. roku ciąży) oraz badania wolnego DNA płodu (nieobowiązkowe i dodatkowo płatne).

    Jak wygląda brzuch w 12 tygodniu ciąży?

    – Macica stale się powiększa i zaczyna coraz bardziej wypychać powłoki brzuszne. W 12 tygodniu ciąży przyszła mama może zauważyć uwypuklający się brzuszek. Prawdopodobnie inni nawet go nie zauważą – u niektórych przyszłych mam ciążowe krągłości są widoczne dopiero w drugim, a nawet w trzecim trymestrze ciąży – mówi Anna Norejko.

    Pod koniec pierwszego trymestru w organizmie ciężarnej zachodzi wiele zmian, przez co może być zmęczona i zestresowana. W związku z tym ochota na seks znacznie spada. Pamiętaj, nie rób nic na siłę. Za kilka tygodni nieprzyjemne ciążowe dolegliwości całkowicie ustąpią i pojawi się nieoczekiwany przypływ energii. Jeśli pożegnałaś już nudności, zmęczenie i inne dolegliwości pierwszego trymestru, możesz odetchnąć z ulgą: seks w ciąży jest dozwolony, a nawet wskazany, o ile inaczej nie zaleca lekarz prowadzący.

    logo
    W 12 tygodniu ciąży przyszła mama może zauważyć uwypuklający się brzuszek. fot. 123rf.com

    Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

    Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org