Dziecku rosną paznokcie! Sprawdź, co jeszcze dzieje się w 12. tygodniu ciąży

Jak wygląda 12. tydzień ciąży?
Jak wygląda 12. tydzień ciąży? 123RF.com
Koniec pierwszego trymestru to czas wielu zmian i... huśtawki nastrojów. U większości ciężarnych nieprzyjemne ciążowe dolegliwości znikają, jednak u części z nich znacznie się nasilają. Co jeszcze zmienia się w 12. tygodniu ciąży? Dowiedz się więcej i zobacz, jak rozwija się dziecko pod koniec pierwszego trymestru.

12. tydzień ciąży – który to miesiąc?
12. tydzień ciąży to 3. miesiąc ciąży i przedostatni tydzień pierwszego trymestru. Jeśli zastanawiasz się, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 12. tygodniu ciąży?
Dziecko w 12. tygodniu ciąży mierzy ok. 6-8 cm i waży ok. 10-14 g. Wielkością przypomina śliwkę.

W 12. tygodniu ciąży łożysko osiąga ostateczny kształt i przejmuje funkcje podtrzymywania życia dziecka (do tej pory pełnił je pęcherzyk żółtkowy). Narządy wewnętrzne są w pełni uformowane i stale się rozwijają, tak, by po narodzinach zapewnić dziecku prawidłowe funkcjonowanie. Dziecko dużo czasu spędza na przemieszczaniu się i odbijaniu od ścian macicy, jednak przyszła mama nie czuje jeszcze tych ruchów.

Twarz dziecka staje się coraz lepiej ukształtowana – nos i podbródek są już wyraźnie zarysowane. Na ciele wciąż pojawiają się kolejne meszki włosowe, które już za kilka tygodni zmienią się lanugo, czyli meszek płodowy. Z zalążków paznokci powstałych w 11. tygodniu ciąży zaczynają się tworzyć paznokcie. Czy wiesz, że niektóre noworodki rodzą się z bardzo długimi paznokciami, które trzeba przyciąć po porodzie?


Układ oddechowy przygotowuje się do pierwszego wdechu tuż po urodzeniu – w tym celu dziecko połyka płyn owodniowy. Usta zaczynają się przygotowywać do odruchu ssania. Zdarza się, że już na tym etapie dziecko potrafi ssać kciuk.
Chociaż narządy płciowe płodu już się wykształciły, nadal jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić płeć dziecka. Najprawdopodobniej lekarz określi płeć dziecka podczas USG połówkowego.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 12. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 12. tygodniu ciąży?
Macica stale się powiększa i zaczyna coraz bardziej wypychać powłoki brzuszne. W 12. tygodniu ciąży przyszła mama może zauważyć uwypuklający się brzuszek. Prawdopodobnie inni nawet go nie zauważą – u niektórych przyszłych mam ciążowe krągłości są widoczne dopiero w drugim, a nawet w trzecim trymestrze ciąży.

Pod koniec pierwszego trymestru w organizmie ciężarnej zachodzi wiele zmian, przez co może być zmęczona i zestresowana. W związku z tym ochota na seks znacznie spada. Pamiętaj – nic na siłę. Za kilka tygodni nieprzyjemne ciążowe dolegliwości całkowicie ustąpią i pojawi się nieoczekiwany przypływ energii. Jeśli pożegnałaś już nudności, zmęczenie i inne dolegliwości pierwszego trymestru, możesz odetchnąć z ulgą – seks w ciąży jest dozwolony, a nawet wskazany.
12. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Plamienie. Plamienie w 12. tygodniu ciąży może być niepokojące, jednak w większości przypadków nie jest powodem do obaw. W ciąży szyjka macicy jest szczególnie uwrażliwiona, a niewielkie krwawienie może wystąpić m.in. po stosunku. Jeśli plamieniu towarzyszą inne objawy, np. ból brzucha i skurcze, albo przepływ krwi jest coraz silniejszy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

– Zmęczenie i uczucie wyczerpania. W 12. tygodniu ciąży przyszłe mamy odczuwają zmęczenie silniej niż w poprzednich tygodniach. To dlatego, że organizm wkłada dużo wysiłku w utworzenie łożyska, które będzie odpowiadać za podtrzymywanie funkcji życiowych dziecka i będzie pośredniczyć między nim a mamą.

– Upławy. Przezroczysty, bezwonny śluz ma za zadanie chronić pochwę przed zakażeniami i nie jest powodem do niepokoju. Jeśli upławy są zielonkawe, różowe lub brązowożółte, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem – być może doszło do infekcji lub przedwczesnego porodu.

12. tydzień ciąży – lista badań
Między 11. a 14. tygodniem ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badania USG, badania ogólnego moczu oraz badań profilaktycznych, m.in. pomiaru ciśnienia, oceny ryzyka ciążowego i określenia masy ciała. To również dobry czas na przeprowadzenie badań prenatalnych.

Badania prenatalne pozwalają wykryć wady genetyczne i wady w rozwoju płodu, nie są jednak obowiązkowe. Podczas wizyty u ginekologa lekarz powinien poinformować o możliwości przeprowadzenia badania. Każda ciężarna powinna zapoznać się z ryzykiem i ewentualnymi konsekwencjami wykonania badań, by na tej podstawie podjąć decyzję.

Badania prenatalne dzielą się na badania przesiewowe i diagnostyczne. Do badań przesiewowych wykonywanych w ciąży należą: USG genetyczne, test PAPP-A, test NIFTY. Do badań diagnostycznych: amniopunkcja i biopsja kosmówki.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi program, w ramach którego ciężarne mogą poddać się bezpłatnym badaniom prenatalnym. By z niego skorzystać, trzeba spełnić określone warunki, m.in. mieć ukończone 35 lat i potwierdzić obecność chorób genetycznych w najbliższej rodzinie. Ciężarne niekwalifikujące się do programu mogą wykonać badania we własnym zakresie. Cena testu NIFTY wynosi ok. 2400 zł.

Sprawdź, co cię czeka w 13. tygodniu ciąży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE