Pierwszy miesiąc ciąży to szczególny czas – w połowie cyklu pojawia się owulacja i jeśli doszło do zbliżenia, komórka jajowa łączy się z plemnikiem. 9 miesięcy po zapłodnieniu na świecie pojawi się dziecko. Przekonaj się, jak zmienia się ciało kobiety na samym początku ciąży. Czy wiesz, że już w 1 miesiącu ciąży możesz zauważyć pierwsze jej objawy?
Reklama.
Pierwszy miesiąc ciąży
Pierwszy miesiąc ciąży to początek pierwszego trymestru ciąży. Wliczają się do niego cztery pierwsze tygodnie ciąży.
Ponieważ bardzo trudno jest ustalić, kiedy faktycznie doszło do zapłodnienia, dlatego pierwszy miesiąc ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa on przez kolejne cztery kolejne tygodnie. W 1 i 2 tygodniu ciąży jeszcze nie ma przyszłego dziecka.
Komórka jajowa i plemnik połączą się dopiero w 3 tygodniu ciąży, tworząc zygotę. Od tego momentu rozpoczyna się intensywny podział komórek.
Okres w pierwszym miesiącu ciąży
Najczęściej kobiety dowiadują się o ciąży dopiero w 2 miesiącu, gdy nie dostają miesiączki. Brak okresu jednak nie zawsze jest objawem ciąży – zdarza się, że przyczyną jest stres, dieta lub zaburzenia hormonalne.
Co więcej, u niektórych kobiet krwawienie występuje nawet w pierwszym miesiącu ciąży. Tzw. plamienie implantacyjne bywa jednym z objawów wczesnej ciąży. Dochodzi do niego w momencie zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy i dzieje się to pod koniec 3 tygodnia ciąży, czyli mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki. Część kobiet takie plamienie myli ze skąpą menstruacją.
Żeby mieć pewność, czy doszło do zapłodnienia, należy wykonać test ciążowy, który wykrywa w moczu gonadotropinę kosmówkową – hormon występujący wyłącznie u ciężarnych. Możesz też wykonać badanie poziomu hCG z krwi, lekarze radzą jednak poczekać do terminu spodziewanej miesiączki.
Jak rozwija się dziecko w 1 miesiącu ciąży?
W 1 tygodniu ciąży rozpoczyna się cykl menstruacyjny (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki). Dopiero za kilkanaście dni dojdzie do owulacji i zapłodnienia. Pod koniec 2 tygodnia ciąży lub na początku 3 tygodnia (zazwyczaj 14 dni przed kolejną miesiączką) w jajniku pęka pęcherzyk. Uwolnione jajeczko przesuwa się do jajowodu i tam łączy się z plemnikiem. Oznacza to, że do zapłodnienia dochodzi w połowie pierwszego miesiąca ciąży.
Nowa komórka zaczyna się dzielić, a w efekcie kolejnych podziałów powstanie zarodek człowieka. W 3 tygodniu ciąży ma on zaledwie 0,1 mm wielkości i waży 0,001 grama. Kolor oczu, włosów, wzrost i pewne cechy charakteru, są już jednak zakodowane i zaplanowane.
Po około 5-7 dniach od zapłodnienia rozpoczyna się proces implantacji, czyli zagnieżdżenia się blastocysty, który kończy się po około 5–6 dniach.
Pierwszy miesiąc ciąży: objawy
W pierwszych dwóch tygodniach ciąży wciąż nie doszło do zapłodnienia. Natomiast w 3 i 4 tygodniu ciąży często jest jeszcze za wcześnie, by pojawiły się pierwsze objawy. Dopiero brak miesiączki może wskazywać na to, że jesteś w ciąży.
Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży niektóre panie odczuwają:
mdłości
tkliwość piersi
zawroty głowy
zmianę samopoczucia i huśtawkę nastrojów
nadwrażliwość na zapachy
ból/kłucie w podbrzuszu
plamienie.
Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 1 miesiącu ciąży?
Gdy dojdzie do zapłodnienia, w organizmie kobiety rozpoczyna się prawdziwa rewolucja hormonalna. To te zmiany odpowiadają za pojawiające się:
zmęczenie
senność
rozdrażnienie
wrażliwość piersi
wzdęcia
zaparcia
częste oddawanie moczu.
Pierwsze tygodnie ciąży mogą być niezwykle stresujące. Pamiętaj jednak, że przed tobą kilka wyjątkowych miesięcy – dużo odpoczywaj, zadbaj o siebie, dobrze się wysypiaj. To czas, w którym musisz myśleć nie tylko o sobie, ale też o dziecku, które powoli zaczyna się rozwijać w twoim brzuchu.
Pierwszy miesiąc ciąży: czego unikać
Jeśli planujesz dziecko lub podejrzewasz, że możesz być już w ciąży, powinnaś pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zrezygnuj z alkoholu i innych używek. Ogranicz spożywanie kawy, mocnej herbaty i napojów gazowanych. Zastąp je wodą mineralną, ziołowymi herbatami i świeżo wyciskanymi sokami. Pij co najmniej dwa litry wody dziennie.
Gdy podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a zażywasz leki, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. W ciąży nie należy przyjmować żadnych środków leczniczych na własną rękę. Wyjątek stanowi kwas foliowy, którego niedobór może skutkować poważnymi wadami płodu.
Zadbaj o prawidłową dietę w ciąży. Włącz do codziennego menu świeże warzywa i owoce. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Ćwiczenia w ciąży nie są zabronione, wręcz przeciwnie – poprawią samopoczucie i pomogą zachować kondycję do ostatnich tygodni przed porodem.
Brzuch w pierwszym miesiącu ciąży
W pierwszych tygodniach nie widać jeszcze ciążowego brzucha, choć przyszła mama może odczuwać już ból podbrzusza, a nawet lekkie powiększenie macicy (podobnie jak przy miesiączce). Ciążowy brzuszek zaczyna się pojawiać dopiero około 4 miesiąca ciąży.