Pierwszy miesiąc ciąży. Czego możesz się spodziewać i na co się przygotować

Jak wygląda 1. miesiąc ciąży?
Jak wygląda 1. miesiąc ciąży? Pixabay
Pierwszy miesiąc ciąży to szczególny czas – w połowie cyklu pojawia się owulacja i dochodzi do zapłodnienia. Komórka jajowa łączy się z plemnikiem, by za 9 miesięcy na świecie pojawiło się dziecko. Czy wiesz, jakie są pierwsze objawy ciąży i jak zmienia się ciało kobiety w 1. miesiącu ciąży?

Jak rozwija się dziecko w 1. miesiącu ciąży?
Chociaż wydawałoby się, że kobieta w 1. miesiącu ciąży spodziewa się dziecka, tak naprawdę do zapłodnienia dochodzi dopiero w 3. tygodniu ciąży, czyli w połowie 1. miesiąca.

W 1. tygodniu ciąży rozpoczyna się cykl menstruacyjny – pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki, ostatniej przed zapłodnieniem. To czas, w którym kobieta jeszcze nie wie, że już za kilkanaście dni dojdzie do zapłodnienia. Pod koniec 2. tygodnia ciąży lub na początku 3. tygodnia (zazwyczaj 14 dni przed kolejną miesiączką) w jajniku pęka pęcherzyk. Uwolnione jajeczko przesuwa się do jajowodu, tam łączy się z plemnikiem.


Zazwyczaj kobieta przez cały 1. miesiąc ciąży nie wie, że za kilka miesięcy zostanie mamą – w pierwszych dwóch tygodniach wciąż nie doszło do zapłodnienia, a w 3. i 4. tygodniu ciąży jest jeszcze za wcześnie, by pojawiły się pierwsze objawy.


Najczęściej kobiety dowiadują się o ciąży w 2. miesiącu, gdy nie dostają miesiączki. Brak okresu nie zawsze jest objawem ciąży – zdarza się, że przyczyną jest stres, dieta lub zaburzenia hormonalne. Co więcej, u niektórych kobiet krwawienie występuje nawet w pierwszych miesiącach ciąży. Żeby mieć pewność, należy wykonać test ciążowy, który wykrywa w moczu gonadotropinę kosmówkową – hormon występujący wyłącznie u ciężarnych.

Pierwsze objawy ciąży:
– mdłości
– tkliwość piersi
– zawroty głowy
– brak miesiączki
– zmiana samopoczucia i huśtawka nastrojów
– parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu
– nadwrażliwość na zapachy

Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 1. miesiącu ciąży?
Gdy dochodzi do zapłodnienia, w organizmie kobiety rozpoczyna się prawdziwa rewolucja hormonalna. To zmiany hormonalne odpowiadają za pojawiające się uczucie zmęczenia, senności i rozdrażnienia, wrażliwość piersi, wzdęcia, zaparcia i częste oddawanie moczu. W pierwszych tygodniach ciąży pojawia się metaliczny posmak w ustach i zwiększa się produkcja śliny.


Pierwsze tygodnie ciąży mogą być niezwykle stresujące. Nie pozwól, żeby negatywne emocje i stres przysłoniły radość z oczekiwania na dziecko. Przed tobą kilka wyjątkowych miesięcy – dużo odpoczywaj, zadbaj o siebie, dobrze się wysypiaj. To czas, w którym musisz myśleć nie tylko o sobie, ale też o dziecku, które powoli zaczyna się rozwijać w twoim brzuchu.

Zalecenia dla kobiet w 1. miesiącu ciąży
Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży lub planujesz dziecko, powinnaś pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zrezygnuj z alkoholu i innych używek. Ogranicz spożywanie kawy, mocnej herbaty i napojów gazowanych. Zastąp je wodą mineralną, ziołowymi herbatami i świeżo wyciskanymi sokami.

Żeby załagodzić jeden z pierwszych objawów ciąży – poranne mdłości – pij napar z imbiru. Wystarczy, że zalejesz kilka plastrów świeżego imbiru gorącą wodą. Do naparu możesz dodać listki mięty, miód i cytrynę.
Gdy podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a zażywasz leki, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. W ciąży nie należy przyjmować żadnych środków leczniczych na własną rękę. Wyjątek stanowi kwas foliowy, którego niedobór może skutkować poważnymi wadami płodu.

Zadbaj o prawidłową dietę i aktywność fizyczną. Włącz do codziennego menu świeże warzywa i owoce, pij co najmniej dwa litry wody dziennie. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Ćwiczenia w ciąży nie są zabronione, wręcz przeciwnie – poprawią samopoczucie i pomogą zachować kondycję do ostatnich tygodni przed porodem.

Dowiedz się, co dzieje się w 2. miesiącu ciąży.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE