Zaczynają się tworzyć zawiązki pierwszych organów. Co jeszcze dzieje się w 5. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 5. tydzień ciąży?
Jak wygląda 5. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Gratulacje! Test ciążowy wykazał, że jesteś w ciąży. 5. tydzień ciąży to moment, gdy test jest najbardziej wiarygodny, wykrywa hormon zwany gonadotropiną kosmówkową (hCG), którego stężenie rośnie na początku ciąży. Dla dziecka to już trzeci tydzień rozwoju. Przez ten czas zdążyły wykształcić się zawiązki pierwszych organów. Pod koniec 5. tygodnia ciąży można zacząć zastanawiać się nad wyborem lekarza, który poprowadzi ciążę. Dowiedź się, jakie zmiany wiążą się z 5. tygodniem ciąży?


5. tydzień ciąży – który to miesiąc?
5. tydzień ciąży to 2. miesiąc ciąży i piąty tydzień pierwszego trymestru. Aby przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.


Jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży?
W 5. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości kryształka soli. Przez najbliższe kilka tygodni u zarodka będą formowały się podstawowe organy, m.in. mózg.

Na tym etapie ciąży tarczka zarodkowa przybiera walcowaty kształt, w którym otwiera się szczelina (cewa nerwowa). To w niej będzie rozwijał się układ nerwowy. Część komórek będzie się mnożyć szybciej niż inne. Skupiska komórek gromadzą się w mózgu, a wzdłuż kręgosłupa tworzą się pierwsze naczynia. Powstaje struna grzbietowa, dookoła której rozwinie się kręgosłup, a później szkielet.


Zarodek znajdujący się w błonie śluzowej macicy, substancje niezbędne do życia pobiera z woreczka żółtkowego do momentu, aż uformuje się łożysko – około 12. tygodnia ciąży. Dziecko ma też już wykształconą twarz – uwypuklają się gałki oczne, nos, uszy, formują się język i szczęka.


Zobacz, jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 5. tygodniu ciąży?
Część kobiet w 5. tygodniu ciąży dopiero zaczynasz podejrzewać, że jest w ciąży. Są na etapie robienia testu ciążowego. Brzuch ciążowy w 5. tygodniu jest jeszcze niewidoczny. Brzuch zmieni swój kształt i rozmiar dopiero za kilka tygodni.
5. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
U przyszłych mam w 5. tygodniu ciąży najbardziej uciążliwe są nudności, które zazwyczaj utrzymują się do końca pierwszego trymestru ciąży. Ich przyczyny to głównie:
– podwyższony poziom hormonów (hCG i estrogenu) – zazwyczaj im większa ilość wydzielanych hormonów, tym większe nudności
– rozluźnienie mięśni przewodu pokarmowego
– nadmiar kwasu żołądkowego
– duże napięcie i lęk odczuwany w związku z ciążą
– wiek i waga ciężarnej.

Burza hormonalna, jaka dokonuje się właśnie w organizmie, przyszłej mamy sprawia, że może czuć się tak, jakby przechodziła infekcję. Osłabienie, ospałość, zmęczenie wynikają z tego, że układ krążenia jest bardziej obciążony. Musi zaspokajać potrzeby nie tylko kobiety, ale także rozwijającego się dziecka. Na zmęczenie pomóc może oczywiście relaks i odpoczynek. Układ krążenia pobudzi na pewno spacer, delikatniejsze ćwiczenia fizyczne, a także aromatyczna kąpiel.

Warto o siebie zadbać, tym bardziej że w pierwszych dwóch miesiącach, czyli do 8. tygodnia ciąży około 15% ciąż ulega poronieniu, po tym okresie ryzyko spada do 8-10%. Unikaj zatem używek, chroń dziecko m.in. za pomocą suplementowa się kwasem foliowym.
5. tydzień ciąży – lista badań
Jeżeli ciąża nie jest wysokiego ryzyka, nie ma potrzeby, aby na samym początku drugiego miesiąca wybierać się do lekarza. Pierwsza wizyta u ginekologa powinnaś odbyć między 6. a 8. tygodniem ciąży. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, aby USG genetyczne wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży. USG wykonane wykluczy takie choroby jak: zespół Downa, Edwardsa, Patau.

Celem badania jest wstępna ocena wszystkich narządów płodu oraz ryzyka wystąpienia u płodu najczęstszych chorób będących skutkiem wad chromosomalnych – zespół Downa, Edwardsa i Pataua). USG wykonane między 11. a 14. tygodniem ciąży pozwala też na ocenę wieku ciążowego.

Sprawdź, jakie zmiany zajdą w ciele dziecka oraz na co powinna uważać kobieta w 6. tygodniu ciąży.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"