3. miesiąc ciąży to duże zmiany dla mamy i dziecka. Zobacz, co się dzieje w twoim organizmie

Prawo autorskie: leptospira / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: leptospira / 123RF Zdjęcie Seryjne Pod koniec trzeciego miesiąca płód ma już zazwyczaj około 7,5 centymetrów długości. Waży ok. 14 gramów.
3. miesiąc oznacza poważne zmiany zarówno w rozwoju płodu, jak i w samopoczuciu przyszłej matki. Jakie konkretnie?


Jak rozwija się dziecko w 3. miesiącu ciąży?
2. miesiąc ciąży masz już za sobą. 3. miesiąc to koniec pierwszego trymestru ciąży. Wtedy dziecko przechodzi poważne zmiany, które sprawiają, że trudno mówić o nim jako o "zarodku". Na skórze dziecka powstaje meszek płodowy, kształtuje się narząd wzroku oraz powieki, aktywne stają się mięśnie twarzy. W tym okresie szpik kostny podejmuje funkcję krwiotwórczą, a pęcherzyk żółciowy zaczyna produkować żółć. Kończą się formować płuca i trzustka.

Dostrzegalne są zmiany ruchów, jakie dziecko wykonuje w brzuchu. Staje się wrażliwe na dotyk, więc reaguje np. wtedy, gdy "przypadkowo" dotknie ścianki macicy. Potrafi się też chociażby złapać za nóżki, czy też ssać kciuk (po raz pierwszy odruch ssania). Pojawiają się u niego zawiązki paznokci, zębów, rozwijają się wargi i struny głosowe.

Zmiana dotyczy także wielkości płodu. Pod koniec 3. miesiąca ma już zazwyczaj około 7,5 centymetrów długości. Waży ok. 14 gramów. Generalnie możemy wtedy po raz pierwszy mówić o "dziecięcym wyglądzie". Wiąże się to też z tym, że plecy płodu częściowo się prostują, a głowa nie opada na brzuch.


Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 3. miesiącu ciąży?
W 3. miesiącu możesz odczuć, że szalejące w twoim organizmie hormony się ustabilizowały. To też okres, gdy u sporej części przyszłej matek ustępują uciążliwe objawy, takie jak nudności czy bóle głowy. Również jeśli występowało plamienie związane z tzw. niedomogą lutealną, powinno ono w tym czasie zaniknąć. Inne kobiety muszą borykać się z tymi problemami jeszcze przez kilka tygodni.

Choć wygląd ciężarnej w 3. miesiącu ciąży nie zmienia się radykalnie (np. nie można mówić o wyraźnym ciążowym brzuszku), to następują jednak pewne zmiany. Brzuch zaczyna się powiększać, bo macica staje się rozciągnięta i wypycha powłoki brzuszne. Kobiety często odczuwają to tak, jak dolegliwości przed okresem i biorą za niepokojący sygnał. Kiedy odczuwalne są bóle podbrzusza, należy skonsultować się z lekarzem. Ten może przepisać środek rozkurczowy zawierający drotawerynę (np. Nospę).

Charakterystyczne dla 3. miesiąca są problemy z nogami. Mogą pojawić się bóle łydek, wynikające z niedoboru magnezu i potasu. Rozwiązaniem będzie zakup preparatów, które oprócz magnezu zawierają witaminę B6, która ułatwia jego przyswajanie. Warto pamiętać, by powstrzymać się od picia kawy i herbaty, bo napoje te utrudniają wchłanianie magnezu. Bóle nóg trzeba też potraktować jako wskazanie do ewentualnej profilaktyki żylaków.

Kolejną niedogodnością są zaparcia. To skutek uboczny zmian hormonalnych, które negatywnie wpływają na perystaltykę jelit. I temu da się jednak zaradzić. Kobieta powinna dużo pić, unikać ryżu, słodyczy i gotowanej marchwi. Zalecana jest dieta bogata w błonnik ((kasze, otręby), warzywa i owoce, orzechy. Dobrze jest też pić jogurty, które wzbogacają florę bakteryjną jelit.

Zaparcia mogą być związane z przyjmowaniem preparatów żelaza. Jeśli ciężarna zażywa takie środki, nie powinien dziwić jej ciemny kolor stolca. Jest on normalnym skutkiem.

U wielu ciężarnych pojawia się też potrzeba częstego oddawania moczu. To rosnąca macica uciska na pęcherz. Możesz budzić się nawet w środku nocy, by biec do toalety. Niektóre mamy mówią, że to przygotowanie organizmu do nocnych pobudek, gdy pojawi się dziecko.

Jak się możesz czuć w 3. miesiącu ciąży?
Koniec pierwszego trymestru to dal wielu kobiet początek najprzyjemniejszego okresu ciąży. Początkowy lęk o zdrowie i utrzymanie ciąży powoli znika. Jego miejsce zajmuje wewnętrzny spokój i radość ze stanu, w którym jesteś.
Nie każda kobieta obserwuje u siebie taką zmianę nastroju. Jeśli należysz to tych, którym wciąż towarzyszy gorsze samopoczucie, odpowiedzialne są za to hormony. Cała ciąża to huśtawka emocjonalna. Nic więc dziwnego, że twój nastrój może zmieniać się z dnia na dzień.

Zalecenia dla kobiet w 3. miesiącu ciąży
Wykonuj badania według kalendarza badań w ciąży i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po 11. tygodniu ciąży należy ponownie zobaczyć się z lekarzem. Poza standardową rozmową i badaniem, powinien zlecić dodatkowo:
- USG,
- badanie ogólne moczu,
- badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej wykonane w okresie ciąży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...