mamDu_avatar

3 miesiąc ciąży to czas badań prenatalnych. Brzuch może zacząć się zaokrąglać

Martyna Pstrąg-Jaworska

11 października 2016, 16:15 · 3 minuty czytania
3 miesiąc ciąży oznacza wiele zmian zarówno w rozwoju płodu, jak i w samopoczuciu przyszłej matki. To koniec pierwszego trymestru, więc powoli mogą zacząć ustępować ciążowe dolegliwości, m.in. nudności i wymioty. Powoli zaokrągla się także brzuch ciężarnej, bo dziecko stale rośnie i się rozwija. To czas na wykonanie badań prenatalnych.


3 miesiąc ciąży to czas badań prenatalnych. Brzuch może zacząć się zaokrąglać

Martyna Pstrąg-Jaworska
11 października 2016, 16:15 • 1 minuta czytania
3 miesiąc ciąży oznacza wiele zmian zarówno w rozwoju płodu, jak i w samopoczuciu przyszłej matki. To koniec pierwszego trymestru, więc powoli mogą zacząć ustępować ciążowe dolegliwości, m.in. nudności i wymioty. Powoli zaokrągla się także brzuch ciężarnej, bo dziecko stale rośnie i się rozwija. To czas na wykonanie badań prenatalnych.
3 miesiąc ciąży to ostatni miesiąc pierwszego trymestru ciąży. fot. leptospira/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Trzeci miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży to ostatni miesiąc pierwszego trymestru. Ten miesiąc obejmuje tygodnie od 9 do 13 tygodnia ciąży. Zwykle kobieta jest już po pierwszej ciążowej wizycie u ginekologa i jej ciąża jest potwierdzona.


Lekarz zleca wtedy badania, które trzeba wykonać w 3 miesiącu ciąży. Są to badania z krwi, moczu, a także badania prenatalne, które należy wykonać między 11 tygodniem ciąży a 13 tygodniem ciąży.

Jak rozwija się dziecko w 3 miesiącu ciąży?

W 3 miesiącu ciąży dziecko przechodzi zmiany, które sprawiają, że trudno mówić o nim jako o "zarodku". Na skórze powstaje meszek płodowy, kształtuje się narząd wzroku oraz powieki, dziecko coraz więcej zaczyna poruszać mięśniami twarzy. W tym okresie szpik kostny podejmuje funkcję krwiotwórczą, a pęcherzyk żółciowy zaczyna produkować żółć. W 9 tygodniu ciąży kończą się formować płuca i trzustka.

Dziecko zaczyna wykonywać w brzuchu inny rodzaj ruchów. Staje się wrażliwe na dotyk, więc reaguje np. wtedy, gdy dotknie ścianki macicy. Potrafi się też złapać za nóżki, czy też ssać kciuk (odruch ssania pojawia się około 11 tygodnia). Pojawiają się u niego zawiązki paznokci, zębów, rozwijają się wargi i struny głosowe.

Płód cały czas się nie tylko rozwija, ale i rośnie. Pod koniec 3 miesiąca, czyli w okolicach 12 tygodnia ciąży ma już zazwyczaj około 7,5 centymetrów długości i waży ok. 14 gramów. Możemy wtedy po raz pierwszy mówić o "dziecięcym wyglądzie" u płodu. Wiąże się to też z tym, że plecy płodu częściowo się prostują, a głowa nie opada na brzuch.

Badania w ciąży w 3 miesiącu

Wykonuj badania ciążowe według kalendarza badań w ciąży i zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Po 11 tygodniu ciąży należy być już po pierwszej ciążowej wizycie u ginekologa (zaleca się opiekę ginekologa od 10 tygodnia ciąży, by potem otrzymać zaświadczenie potrzebne do becikowego). W 3 miesiącu powinna odbyć się kolejna wizyta, bo między 11 a 13 tygodniem ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badań prenatalnych.

Badania zalecane w 3 miesiącu ciąży

Badania prenatalne zalecane w 11-13 tygodniu ciąży

  • test PAPP-A + wspomniane wyżej USG genetyczne (test podwójny)
  • echokardiografia płodu
  • test potrójny
  • odpłatne badania prenatalne nieinwazyjne (NIFTY, Harmony)

3 miesiąc ciąży: objawy i dolegliwości

Początkowe ciążowe dolegliwości takie jak nudności i wymioty powoli się uspokajają, ponieważ stabilizują się odpowiedzialne za nie hormony ciążowe. Jeśli występowało plamienie związane z tzw. niedomogą lutealną, powinno ono w tym czasie zaniknąć. Niektóre kobiety muszą jednak borykać się z tym problemem jeszcze przez kilka tygodni.

Choć wygląd ciężarnej w 3 miesiącu ciąży nie zmienia się radykalnie (np. nie pojawia się nagle bardzo widoczny ciążowy brzuch), to następują jednak pewne zmiany. Brzuch w 3 miesiącu ciąży powoli się powiększa, bo macica się rozciąga i wypycha powłoki brzuszne. Objawy tego procesu przypominają dolegliwości przed okresem m.in. ból w podbrzuszu. O takich odczuciach należy zawsze powiedzieć lekarzowi, być może zaleci leki rozkurczowe.

Dolegliwości w 3 miesiącu, które mogą być dokuczliwe

  • Bóle brzucha związane z rozciąganiem mięśni.
  • Problemy z nogami. Mogą pojawić się bóle łydek, wynikające z niedoboru magnezu i potasu. Rozwiązaniem będzie zakup preparatów, które oprócz magnezu zawierają witaminę B6, która ułatwia jego przyswajanie. Warto pamiętać, by ograniczyć picie kawy i herbaty, bo napoje te utrudniają wchłanianie magnezu. Bóle nóg trzeba też potraktować jako wskazanie do ewentualnej profilaktyki żylaków.
  • Zaparcia. To skutek uboczny zmian hormonalnych, które negatywnie wpływają na perystaltykę jelit. Ciężarna powinna dużo pić, unikać ryżu, słodyczy i gotowanej marchwi. Zalecana jest dieta bogata w błonnik (kasze, otręby), warzywa i owoce, orzechy. Dobrze jest też pić jogurty, które wzbogacają florę bakteryjną jelit. Zaparcia w ciąży mogą być związane z przyjmowaniem preparatów żelaza. Jeśli ciężarna zażywa takie środki, nie powinien dziwić jej ciemny kolor stolca. Jest on normalnym skutkiem.
  • Potrzeba częstego oddawania moczu. Rosnąca macica uciska na pęcherz, więc często ciężarne odczuwają parcie na niego. Możesz budzić się nawet w środku nocy, by skorzystać z toalety.

Samopoczucie w 3 miesiącu ciąży

Koniec pierwszego trymestru to dla wielu kobiet początek najprzyjemniejszego okresu ciąży. Początkowy lęk o zdrowie i utrzymanie ciąży powoli znika. Jego miejsce zajmuje wewnętrzny spokój i radość ze stanu, w którym jesteś.

Nie każda kobieta obserwuje u siebie taką zmianę nastroju. Jeśli należysz to tych, którym wciąż towarzyszy gorsze samopoczucie, odpowiedzialne są za to zapewne hormony. Cała ciąża to huśtawka emocjonalna. Nic więc dziwnego, że twój nastrój może zmieniać się z dnia na dzień.

2 miesiąc ciąży < 3 miesiąc ciąży > 4 miesiąc ciąży

Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, ptgin.pl