Kiedy najlepiej rzucić palenie przed planowaną ciążą?

Palenie a ciąża
Palenie a ciąża Prawo autorskie: zhyk1988 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dlaczego powinnaś rzucić palenie przed ciążą? Sprawdź jaki wpływ na ciążę może mieć palenie papierosów.

Świadome planowanie powiększenia rodziny powinno obejmować także zdrowotne przygotowanie przyszłej matki do okresu, jakim jest ciąża. Kategorycznie konieczne jest rzucenie palenia jeszcze zanim kobieta zdecyduje się na dziecko. Zadbanie o to przed rozpoczęciem starania się o potomstwo, zwiększa szanse na udane zapłodnienie i na prawidłowy przebieg ciąży.
Kiedy rzucić palenie przed ciążą?
Palenie papierosów jest jednym z czynników powodujących spadek poziomu płodności - nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn. Dlatego rzucanie palenia powinno być wspólnym zadaniem dla pary, która chciałaby mieć w najbliższej przyszłości dziecko.
Lekarze zalecają, aby co najmniej pół roku przed planowaną ciążą kobieta rzuciła palenie. Wówczas jej organizm będzie miał czas, aby w pełni oczyścić się z nagromadzonych przez palenie papierosów toksyn.
Jak rzucić palenie w ciąży?
Jeśli kobieta zaszła w ciążę, ale nie przygotowywała się do niej, może się okazać, że w momencie uzyskania informacji o mającym przyjść na świat dziecku, nadal będzie paliła. Wówczas powinna jak najszybciej zerwać z nałogiem, zwiększając jednocześnie szansę na to, że jej ciąża będzie przebiegać prawidłowo, a dziecko przyjdzie na świat zdrowe. To właśnie mające przyjść na świat dziecko, jest najlepszą motywacją dla palących w rzuceniu papierosów.

Ciąża a palenie papierosów
Skutki palenia w ciąży mogą być bardzo poważne dla rozwijającego się w łonie palaczki płodu, ale i mogą w ogóle zmniejszać szanse na dziecko - przy zapłodnieniu naturalnym i przez procedurę in vitro. U kobiet palących, częściej niż u wolnych od nałogu zdarzają się ciąże pozamaciczne. Im dłużej palimy i im więcej papierosów wypalamy dziennie, tym zwiększa się ryzyko wystąpienia całkowitej bezpłodności. Jej leczenie jest o wiele trudniejsze u pań, które pomimo wskazań lekarzy nie zdecydują się skończyć z nałogiem.
W dymie papierosowym znajdują się liczne szkodliwe związki chemiczne, w tym substancje rakotwórcze. Palenie w ciąży zwiększa ryzyko:
- poronienia,
- oddzielenia się łożyska,
- krwawienia z dróg rodnych,
- urodzenia dziecka przedwcześnie, w wyniku odpływania wód płodowych,
- urodzenia dziecka z niedowagą,
- przyspieszenia tętna i niedotlenienia dziecka.

Jeśli przyszła matka paliła w ciąży, jej dziecko obciążone jest w wysokim stopniu ryzykiem wystąpienia problemów z koncentracją, chorób układu oddechowego, ADHD lub kłopotów z opanowaniem emocji. Żadna matka nie powinna narażać na to swojej pociechy. Rzucanie palenia przed ciążą powinno być obowiązkiem świadomych zagrożeń rodziców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE