Reklama.
W 6 tygodniu ciąży u wielu kobiet pojawiają się pierwsze ciążowe dolegliwości, takie jak nudności, huśtawka nastrojów i tkliwość piersi. Co jeszcze zmienia się w 6 tygodniu ciąży? Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy i jak przebiega rozwój zarodka.
W 6 tygodniu ciąży z pewnością zaobserwujesz zmiany zachodzące w ciele:
Powyższe zmiany są związane ze wzrostem hormonów ciążowych, m.in.: progesteronu oraz gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG).
Progesteron jest produkowany przez ciałko żółte, a bardziej zaawansowanym okresie rozwoju płodu przez łożysko. Natomiast gonadotropinę kosmówkową wytwarza rozwijający się zarodek. Jest ona odpowiedzialna za wytwarzanie oraz utrzymywanie na prawidłowym poziomie progesteronu. To jej poziom wykrywa ciążowy test z krwi.
6 tydzień ciąży to 2 miesiąc ciąży i połowa 1 trymestru. Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, który to miesiąc ciąży, skorzystaj z naszego przelicznika.
W 6 tygodniu ciąży tkanki macicy zaczynają się rozrastać, co może powodować dyskomfort i ból w okolicy podbrzusza. Inne objawy w 6 tygodniu ciąży to:
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników nie zaleca wykonywania żadnych badań w 6 tygodniu ciąży. Według zaleceń PTGP pierwsze obowiązkowe badanie USG w ciąży powinno się odbyć dopiero między 11 a 14 tygodniem ciąży.
Lekarz może jednak zlecić badania krwi i moczu.
Pamiętaj, że zarodek potrzebuje do prawidłowego rozwoju kwasu foliowego. Jeśli długo starałaś się o dziecko, prawdopodobnie przyjmowałaś kwas foliowy, czyli witaminę B9, jeszcze przed ciążą. Jeśli jeszcze tego nie robiłaś, jak najszybciej wzbogać swoją dietę o szpinak i inne warzywa liściaste oraz suplementy kwasu foliowego polecone przez lekarza.
Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego wzrostu komórek. Jego niedobór może wpływać na powstawanie wad ośrodkowego układu nerwowego i niedorozwój łożyska oraz zwiększa ryzyko samoistnego poronienia w pierwszych tygodniach ciąży.
Zarodek w 6 tygodniu ciąży mierzy ok. 4-6 mm i wielkością przypomina ziarnko zielonego groszku. Na tym etapie ciąży zarodek składa się z głowy, tułowia i ogonka, przez co wyglądem nie przypomina jeszcze noworodka. Na jego głowie zaczynają się tworzyć wypukłości, które w ciągu najbliższych kilku tygodni przekształcą się w nos, oczy, żuchwę, podbródek i policzki.
W 6 tygodniu ciąży tworzy się krwiobieg i powstaje serce – cewka sercowa wykształca prymitywne komory i zaczyna bić. Chociaż serce płodu kształtuje się aż do 9 miesiąca ciąży, jego bicie można usłyszeć o wiele wcześniej. 6 tydzień ciąży to również czas, w którym kształtują się ważne części mózgu i narządy układu pokarmowego.
Zobacz, jak wygląda dziecko w 6. tygodniu ciąży:
W połowie pierwszego trymestru ciąży niektóre kobiety jeszcze nie wiedzą, że spodziewają się dziecka. Chociaż u większości wystąpiły już pierwsze ciążowe dolegliwości, takie jak nudności czy tkliwość piersi, brzuch nie zaczął się jeszcze powiększać.
To, jak szybko pojawi się ciążowy brzuszek, jest kwestią indywidualną – u niektórych kobiet brzuch zaczyna się zaokrąglać już pod koniec pierwszego trymestru, u innych jest niemal niewidoczny przez całą ciążę i uwypukla się dopiero w trzecim trymestrze.
W pierwszych tygodniach ciąży możesz nawet nieco stracić na wadze – gdy pojawiają się mdłości i wymioty, tracisz część wody i zalegający w jelitach pokarm. Jeśli schudniesz więcej niż 3 kg, skonsultuj się z lekarzem. W sumie przez całą ciążę powinnaś przytyć ok. 14 kg, jednak wiele zależy od twojej wagi przed ciążą.
Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.
Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, nhs.uk, ptgin.pl
Zobacz także