Na USG widać już serce dziecka. Zobacz, co jeszcze się zmienia w 6. tygodniu ciąży

Jak wygląda 6. tydzień ciąży?
Jak wygląda 6. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
W 6. tygodniu ciąży u wielu ciężarnych pojawiają się pierwsze ciążowe dolegliwości, takie jak nudności, huśtawka nastrojów i tkliwość piersi. Co jeszcze zmienia się w 6. tygodniu ciąży? Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy i jak przebiega rozwój zarodka.


6. tydzień ciąży – który to miesiąc?
6. tydzień ciąży to 2. miesiąc ciąży i połowa pierwszego trymestru. Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić, który to miesiąc ciąży, skorzystaj z naszego przelicznika.

Jak wygląda dziecko w 6. tygodniu ciąży?
Zarodek w 6. tygodniu ciąży mierzy ok. 4-6 mm i wielkością przypomina ziarnko zielonego groszku.

Na tym etapie ciąży zarodek składa się z głowy, tułowia i ogonka, przez co wyglądem nie przypomina noworodka. Na jego głowie zaczynają się tworzyć wypukłości, które w ciągu najbliższych kilku tygodni przekształcą się w nos, oczy, żuchwę, podbródek i policzki.


W 6. tygodniu ciąży tworzy się krwiobieg i powstaje serce – cewka sercowa wykształca prymitywne komory i zaczyna bić. Chociaż serce płodu kształtuje się aż do 9. miesiąca ciąży, jego bicie można usłyszeć o wiele wcześniej. 6. tydzień ciąży to również czas, w którym kształtują się ważne części mózgu i narządy układu pokarmowego.


Pamiętaj, że zarodek potrzebuje do prawidłowego rozwoju kwasu foliowego. Jeśli długo starałaś się o dziecko, prawdopodobnie przyjmowałaś kwas foliowy, czyli witaminę B9, jeszcze przed ciążą. Jeśli jeszcze tego nie robiłaś, jak najszybciej wzbogać swoją dietę o szpinak i inne warzywa liściaste oraz suplementy polecone przez lekarza.


Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego wzrostu komórek. Jego niedobór może wpływać na powstawanie wad ośrodkowego układu nerwowego i niedorozwój łożyska oraz zwiększa ryzyko samoistnego poronienia w pierwszych tygodniach ciąży.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 6. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 6. tygodniu ciąży?
W połowie pierwszego trymestru ciąży niektóre kobiety jeszcze nie wiedzą, że spodziewają się dziecka. Chociaż u większości wystąpiły już pierwsze ciążowe dolegliwości, takie jak nudności czy tkliwość piersi, brzuch nie zaczął się jeszcze powiększać.

To, jak szybko pojawi się ciążowy brzuszek, jest kwestią indywidualną – u niektórych kobiet brzuch zaczyna się zaokrąglać już pod koniec pierwszego trymestru, u innych jest niemal niewidoczny przez całą ciążę i uwypukla się dopiero w trzecim trymestrze.

W pierwszych tygodniach ciąży możesz nieco stracić na wadze – gdy pojawiają się mdłości i wymioty, tracisz część wody i zalegający w jelitach pokarm. Jeśli schudniesz więcej niż 3 kg, skonsultuj się z lekarzem. W sumie przez całą ciążę powinnaś przytyć ok. 14 kg, jednak wiele zależy od twojej wagi przed ciążą.

W 6. tygodniu ciąży tkanki macicy zaczynają się rozrastać, co może powodować dyskomfort i ból w okolicy podbrzusza.
6. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Mdłości i wymioty. Chociaż mówi się o porannych mdłościach, nudności i wymioty mogą występować nie tylko rano. To, jak bardzo będą dokuczliwe, jest kwestią indywidualną u każdej ciężarnej. Jednym ze sposobów zminimalizowania nieprzyjemnych dolegliwości jest picie naparu z imbiru. Wystarczy zalać kilka plastrów świeżego korzenia imbiru gorącą wodą i odstawić do przestygnięcia. Do ciepłego imbiru warto dodać sok z cytryny lub liście mięty. Tak przygotowany napój pomoże w walca z mdłościami.

– Ból piersi. W 6. tygodniu ciąży możesz odczuwać tkliwość piersi. Z reguły ból ustępuje wraz z końcem pierwszego trymestru, może się jednak pojawić kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem.

– Wzdęcia i zaparcia w ciąży. Problemy gastryczne towarzyszą wielu kobietom przez całą ciążę. Najlepszym sposobem pozbycia się nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych jest picie dużej ilości wody, umiarkowana aktywność fizyczna (np. joga dla ciężarnych albo spacery) i dieta bogata w błonnik. Jeśli dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe, skonsultuj się z lekarzem – być może konieczne będzie podanie środków przeciw zaparciom.

– Zmęczenie i huśtawka nastrojów. W jednej chwili chcesz płakać i krzyczeć, w drugiej skakać z radości. Co więcej, odczuwasz znaczny spadek koncentracji w ciągu dnia i najchętniej drzemałabyś kilka razy dziennie. Wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w twoim organizmie.

6. tydzień ciąży – lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników nie zaleca wykonywania żadnych badań w 6. tygodniu ciąży.

Według zaleceń PTGP pierwsze obowiązkowe badanie USG w ciąży powinno się odbyć dopiero między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Pierwsze badanie ginekologiczne najlepiej wykonać przed 10. tygodniem ciąży.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...