Czy znasz już trzy okresy porodu? Sprawdź, co cię czeka w 39. tygodniu ciąży

Jak wygląda 39. tydzień ciąży?
Jak wygląda 39. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dziecko ma coraz mniej miejsca, więc skończył się czas akrobacji. Zastanawiasz się, kiedy w końcu urodzisz, ale nadal jest to jedna wielka niewiadoma. Wiele kobiet zmęczonych ogromnym brzuchem i dolegliwościami ciążowymi zaczyna łapać się chwytów, które od dawna krążą wśród kobiet. Czy chodzenie po schodach, mycie okien i seks rzeczywiście mogą przyspieszyć poród?

39. tydzień ciąży – który to miesiąc?
39. tydzień ciąży to czwarty tydzień 9. miesiąca ciąży i dwunasty tydzień trzeciego trymestru. Do planowego terminu porodu zostało dwa tygodnie, gdyż pamiętajcie, że lekarze liczą dopiero ukończone tygodnie. Dopiero gdy upłyną wszystkie dni 39. tygodnia ciąży, zacznie się – 40 tydzień ciąży. Sprawdź, jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące. Jesteście teraz w stałym kontakcie z lekarzem, który wykonuje badanie USG, sprawdza tętno płodu i szacuje jego wielkość. Nikt nie wie, jednak kiedy nastąpi rozwiązanie. Badanie lekarskie pozwoli ocenić, czy szyjka macicy się skraca, czy staje się rozpulchniona i na tej podstawie najłatwiej podać przypuszczalną datę porodu. Przypuszczalną, bo kiedy rzeczywiście nastąpi finał, nie wie tak naprawdę nikt.

Jak wygląda dziecko w 39. tygodniu ciąży?
Dziecko w 39. tygodniu ciąży waży zazwyczaj około 3200-3900 kg i ma ok. 60 cm długości. Dziecko ma rozwinięte wszystkie zmysły, a najbardziej smak i dotyk. Słuch rozwija się najwolniej wraz ze wzrokiem, ale dziecko na tym etapie życia płodowego z pewnością rozpozna głos matki spośród innych oraz będzie reagować na ostre światło. 39. tydzień ciąży to czas, gdy dziecko spokojnie drzemie i bawi się, nie myśląc wcale o tym, że jego rodzice czekają z ogromną niecierpliwością. Leży sobie spokojnie i bada wszystko, co ma na wyciągnięcie ręki.

Coraz mniejsza ilość wód płodowych sprawia, że dziecko nie może już bawić się w tak spektakularnego akrobatę, gdyż brakuje mu po prostu miejsca. Możesz więc czuć raczej, jak przesuwa się i szuka sobie dogodnego miejsca, niż jak szaleje i kopie. Nie zmienia to jednak faktu, że choć jego ewolucje nie są już takie spektakularne, to niemniej jednak potrafi dać o sobie znać, zwłaszcza gdy ty próbujesz ułożyć się do snu.


Dziecko w 39. tygodniu ciąży nadal gromadzi przeciwciała. To także czas dynamicznego rozwoju mózgu.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 39. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 39. tygodniu ciąży?
Brzuch w 39. tygodniu ciąży wygląda… różnie. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, jak ułoży się dziecko, które staje się z dnia na dzień coraz większe. W zależności od tego, którą stronę wybierze, możesz mieć bardziej wypukłą lewą stronę brzucha, bądź prawą. Brzuch w 39. tygodniu ciąży nie powiększa się już tak bardzo, bo choć dziecko rośnie, to ubywa wód płodowych. Poza tym ciężarne nie mają już takiego apetytu, gdyż zaczynają odczuwać stres z powodu zbliżającego się porodu.

Najważniejsze teraz to skupienie się na dziecku i obserwowaniu jego ruchów. Na tym etapie, czyli w 39. tygodniu ciąży, powinnaś sprawdzać, np. po posiłku, ile razy poruszy się dziecko. Teoretycznie takich ruchów powinno być 8-10 na godzinę, ale być może akurat teraz dziecko wybrało porę na drzemkę. Spróbuj więc w innym czasie, kiedy zauważasz, że dziecko wykazuje aktywność.
39. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Nadal najwięcej emocji budzą skurcze Braxtona-Hicksa, które najczęściej mylone są z porodowymi. Mogą być one w 39. tygodniu ciąży bardziej bolesne, więc musisz poznać także inne objawy, które występujące razem ze skurczami mogą zwiastować nadchodzący poród. Nie martw się, że nie odkryjesz, kiedy pojawią się skurcze porodowe. Nie da się ich pomylić, są dużo bardziej intensywne i nie mijają po zmianie ułożenia ciała, a z minuty na minutę czas każdego skurczu wydłuża się.

Obserwuj wydzielinę pochwową. Upławy mogą świadczyć np. o jakiejś infekcji, co wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Jeżeli odkryjesz delikatnie mokrą bieliznę, może to świadczyć o tym, że wody płodowe zaczynają się sączyć. O tym także należy powiadomić położną, bądź lekarza prowadzącego.
Odejście czopa śluzowego, o czym pisaliśmy w 38. tygodniu ciąży, także zwiastuje poród, choć tu akurat dalsze czynności mogą trwać jeszcze wiele dni, w zależności od koloru wydzieliny. Jeżeli jest ona biała, wówczas poród zazwyczaj następuje w ciągu kilku dni, jeżeli zaś będzie podbarwiona krwią, możesz raczej spodziewać się, że w ciągu doby zostaniesz mamą. Szyjka macicy przestaje być chroniona, więc o tym także powinnaś powiadomić swoją położną.

Możesz odczuwać zmęczenie ciągłym chodzeniem do toalety, co wynika z tego, że twój brzuch na pewno się już opuścił. Pamiętaj, że dobrą nowiną jest to, że będzie ci łatwiej oddychało. Ucisk na kość łonową może sprawić, że będziesz miała problemy z poruszaniem się i siedzeniem. Twoja waga nie powinna już rosnąć, sprawdź, ile naprawdę przytyjesz w ciąży.

Wiele ciężarnych zmęczonych ciążą, stara się w sposób naturalny przyspieszyć poród. Polecany przez inne kobiety, a także położne seks w ciąży, może im w tym pomóc.

Trzy etapy porodu, które powinnaś znać, to:
– pierwszy okres porodu zaczyna się, gdy poczujesz regularną czynność skurczowa, czyli co najmniej jeden skurcz na 10 minut i odejście wód płodowych – musicie udać się do szpitala
– drugi okres porodu następuje wówczas, gdy nastąpi pełne rozwarcie szyjki macicy (10 cm)
– trzeci okres porodu to czas, kiedy płód w czasie przechodzenia przez kanał rodny odwraca się twarzyczką do kręgosłupa mamy, najpierw rodzi się główka, a w ciągu kilku sekund reszta ciała

39. tydzień ciąży – lista badań
Koniec 9. miesiąca ciąży to czas wykonywania regularnego KTG. Kardiotokografia to badanie polegające na rejestracji czynności serca płodu i rejestracji czynności skurczowej macicy. W 39. tygodniu ciąży robi się je rzadziej, dopiero po przekroczeniu terminu porodu lekarze zalecają wykonywanie go co dwa dni.

39. tydzień ciąży to ostatni dzwonek, by omówić dokładnie plan porodu ze swoją położną, którą wybrałaś jako asystę przy narodzinach dziecka. Warto ustalić, w jakiej pozycji planujesz rodzić, jaki jest twój stosunek do znieczulenia i nacięcia krocza.
Poród lada chwila, sprawdź więc, czy na pewno spakowałaś wszystkie potrzebne rzeczy. Nie zapomnij o podkładach i jednorazowych majtkach, z pewnością przydadzą ci się po porodzie.

Sprawdź, na co powinnaś zwracać uwagę w 40. tygodniu ciąży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE