W 39 tygodniu ciąży dziecko ma coraz mniej miejsca, więc skończył się czas akrobacji. Wiele kobiet zmęczonych ogromnym brzuchem i dolegliwościami ciążowymi zaczyna stosować domowe metody na przyspieszenie porodu. Sprawdź, czy chodzenie po schodach, mycie okien i seks rzeczywiście mogą przyspieszyć poród.
Reklama.
39 tydzień ciąży
Badanie lekarskie w 39 tygodniu ciąży pozwoli ocenić, czy szyjka macicy się skraca, czy staje się rozpulchniona i na tej podstawie najłatwiej podać przypuszczalną datę porodu. Przypuszczalną, bo kiedy rzeczywiście nastąpi finał, nie wie nikt. Poród może zacząć się tak naprawdę w każdej chwili.
39 tydzień ciąży: który to miesiąc?
39 tydzień ciąży to czwarty tydzień 9 miesiąca ciąży i dwunasty tydzień trzeciego trymestru. Do planowego terminu porodu zostały dwa tygodnie (lekarze liczą tylko ukończone tygodnie). Dopiero gdy upłyną wszystkie dni 39 tygodnie ciąży, zacznie się 40 tydzień ciąży. Sprawdź, jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące.
Jak wygląda dziecko w 39 tygodniu ciąży?
Dziecko w 39 tygodniu ciąży waży zazwyczaj około 3200-3900 kg i ma ok. 60 cm długości. Ma rozwinięte wszystkie zmysły, a najbardziej smak i dotyk. Słuch rozwija się najwolniej wraz ze wzrokiem, ale dziecko na tym etapie życia płodowego z pewnością rozpozna głos matki oraz będzie reagować na ostre światło.
39 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko spokojnie sobie leży i bada wszystko, co ma na wyciągnięcie ręki. Coraz mniejsza ilość wód płodowych sprawia, że nie może już bawić się w akrobatę, gdyż brakuje mu po prostu miejsca. Możesz więc czuć raczej, jak przesuwa się i szuka sobie dogodnego miejsca, niż jak szaleje i kopie. Nie zmienia to jednak faktu, że choć jego ewolucje nie są już takie spektakularne, to niemniej jednak potrafi dać o sobie znać.
Dziecko w 39 tygodniu ciąży nadal gromadzi przeciwciała. To także czas dynamicznego rozwoju mózgu.
Ciekawostka: Moment porodu już tuż, tuż. Prawie każdy noworodek rodzi się z niebieskimi tęczówkami. Właściwa barwa oczu zostaje ustalona między 3-6 miesiącem życia.
39 tydzień ciąży: USG
Zobacz, jak wygląda dziecko w 39 tygodniu ciąży na filmie z USG:
39 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości
Nadal najwięcej emocji budzą skurcze Braxtona-Hicksa, które najczęściej mylone są z porodowymi. W 39 tygodniu ciąży mogą być bardziej bolesne. Warto poznać także inne objawy, które mogą zwiastować nadchodzący poród.
Skurcze porodowe są dużo bardziej intensywne i nie mijają po zmianie ułożenia ciała, a z minuty na minutę czas każdego skurczu się wydłuża. Obserwuj także wydzielinę pochwową. Upławy mogą świadczyć np. o jakiejś infekcji, co wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
Jeżeli odkryjesz delikatnie mokrą bieliznę, może to oznaczać, że wody płodowe zaczynają się sączyć. O tym także należy powiadomić położną, bądź lekarza prowadzącego.
– W ostatnich dniach przed porodem możesz zauważyć pojawienie się galaretowatej wydzieliny. Czop śluzowy może wypaść zarówno kilka dni, jak i kilka godzin przed porodem. Zwykle nie odchodzi od razu w całości, ale wypływa częściowo przez dłuższy czas – zauważysz wtedy zwiększoną ilość upławów, wydzielina może być podbarwiona krwią albo brązowawa. Odejście czopa śluzowego to znak, że szyjka macicy zaczęła się rozwierać – wyjaśnia Mgr Anna Norejko, położna i masażystka.
Możesz odczuwać zmęczenie ciągłym chodzeniem do toalety, co wynika z tego, że twój brzuch na pewno się już opuścił. Pamiętaj, że dobrą nowiną jest to, że będzie ci łatwiej oddychało. Ucisk na kość łonową może sprawić, że będziesz miała problemy z poruszaniem się i siedzeniem. Twoja waga nie powinna już rosnąć, sprawdź, ile naprawdę przytyjesz w ciąży.
Wiele ciężarnych zmęczonych ciążą, stara się w sposób naturalny przyspieszyć poród. Polecany przez inne kobiety, a także położne, seks w ciąży, może im w tym pomóc.
39 tydzień ciąży: lista badań
Koniec 9 miesiąca ciąży to czas wykonywania regularnego KTG. Kardiotokografia to badanie polegające na rejestracji czynności serca płodu i czynności skurczowej macicy. W 39 tygodniu ciąży robi się je rzadziej, dopiero po przekroczeniu terminu porodu lekarze zalecają wykonywanie go co dwa dni.
39 tydzień ciąży to ostatni dzwonek, by omówić dokładnie plan porodu ze swoją położną, którą wybrałaś jako asystę przy narodzinach dziecka. Warto ustalić, w jakiej pozycji planujesz rodzić, jaki jest twój stosunek do znieczulenia i nacięcia krocza.
Poród lada chwila, sprawdź więc, czy na pewno spakowałaś wszystkie potrzebne rzeczy. Nie zapomnij o podkładach i jednorazowych majtkach, z pewnością przydadzą ci się po porodzie.
Jak wygląda brzuch w 39 tygodniu ciąży?
Brzuch w 39 tygodniu ciąży wygląda… różnie. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, jak ułoży się dziecko, które staje się z dnia na dzień coraz większe. W zależności od tego, którą stronę wybierze, możesz mieć bardziej wypukłą lewą stronę brzucha, bądź prawą.
Brzuch w 39 tygodniu ciąży nie powiększa się już tak bardzo, bo choć dziecko rośnie, to ubywa wód płodowych. Poza tym ciężarne nie mają już takiego apetytu, gdyż zaczynają odczuwać stres z powodu zbliżającego się porodu.
Najważniejsze teraz to skupienie się na dziecku i obserwowaniu jego ruchów. Na tym etapie, czyli w 39 tygodniu ciąży, powinnaś sprawdzać, np. po posiłku, ile razy poruszy się dziecko. Teoretycznie takich ruchów powinno być 8-10 na godzinę, ale być może akurat teraz dziecko wybrało porę na drzemkę. Spróbuj więc w innym czasie, kiedy zauważasz, że dziecko wykazuje aktywność.
39 tydzień ciąży: etapy porodu
Trzy etapy porodu, które powinnaś znać, to:
pierwszy okres porodu zaczyna się, gdy poczujesz regularną czynność skurczową, czyli co najmniej jeden skurcz na 10 minut i odejście wód płodowych – musicie udać się do szpitala
drugi okres porodu następuje wówczas, gdy nastąpi pełne rozwarcie szyjki macicy (10 cm)
trzeci okres porodu to czas, kiedy płód w czasie przechodzenia przez kanał rodny odwraca się twarzyczką do kręgosłupa mamy, najpierw rodzi się główka, a w ciągu kilku sekund reszta ciała