mamDu_avatar

40 tydzień ciąży – czas jechać na porodówkę! Jakie są objawy porodu?

Redakcja MamaDu

05 kwietnia 2018, 14:10 · 4 minuty czytania
40 tydzień ciąży oznacza jedno: narządy dziecka są już prawidłowo rozwinięte i już niedługo maluch pojawi się na świecie! Na tym etapie ciąży musisz zwrócić uwagę na trzy kluczowe objawy porodu. Jeśli 40 tydzień mija, a dziecko nie chce przyjść na świat, skorzystaj z naszych rad, jak domowymi sposobami przyspieszyć akcję porodową. Dowiedz się również, czy twardy brzuch jest objawem do niepokoju i jakie badania musisz zrobić.


40 tydzień ciąży – czas jechać na porodówkę! Jakie są objawy porodu?

Redakcja MamaDu
05 kwietnia 2018, 14:10 • 1 minuta czytania
40 tydzień ciąży oznacza jedno: narządy dziecka są już prawidłowo rozwinięte i już niedługo maluch pojawi się na świecie! Na tym etapie ciąży musisz zwrócić uwagę na trzy kluczowe objawy porodu. Jeśli 40 tydzień mija, a dziecko nie chce przyjść na świat, skorzystaj z naszych rad, jak domowymi sposobami przyspieszyć akcję porodową. Dowiedz się również, czy twardy brzuch jest objawem do niepokoju i jakie badania musisz zrobić.
Jak wygląda 40 tydzień ciąży? Fot. Eraxion / 123RF
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

40 tydzień ciąży

40 tydzień ciąży mija, a dziecko nie spieszy się na świat? Na tym etapie ciąży powinnaś być pod ścisłą kontrolą lekarzy. Być może lekarz zadecyduje o wywoływaniu porodu, czyli tzw. indukcji porodu.


40 tydzień ciąży – który to miesiąc?

40 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i ostatni tydzień trzeciego trymestru – prawdopodobnie już za kilka dni dziecko pojawi się na świecie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak liczyć tygodnie i miesiące ciąży, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.

40 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Płód w 40 tygodniu ciąży mierzy ponad 50 cm (zwykle ok. 55-60 cm) i waży ok. 3 kg. Na tym etapie ciąży jest gotowy do przyjścia na świat i bez problemu poradzi sobie poza organizmem mamy, o ile przy porodzie nie wystąpią żadne komplikacje.

W 40 tygodniu ciąży wszystkie narządy dziecka są w pełni rozwinięte i umożliwią mu prawidłowego funkcjonowanie po porodzie. W jego mózgu mnożą się komórki nerwowe – proces intensywnego rozwoju mózgu trwa aż do ukończenia pierwszego roku życia.

Pod koniec trzeciego trymestru dziecko nie ma miejsca na swobodne poruszanie się w brzuchu mamy i coraz silniej napiera główką – lada moment pojawi się na świecie.

Nie bądź zaskoczona, jeśli w pierwszych dniach życia maluch nie będzie głodny – podczas ostatnich dni spędzonych w brzuchu gromadził zapasy, dzięki czemu po porodzie nie będzie zbyt wiele ssał. Pamiętaj, że utrata kilka gramów nie jest powodem do niepokoju – każde dziecko po przyjściu na świat nieco traci na wadze. Zazwyczaj w trzeciej dobie życia dzieci zaczynają na nowo przybierać.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 40 tygodniu ciąży na USG:

40 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

40 tydzień ciąży to prawdopodobnie ostatni tydzień ciąży. Brzuch jest coraz cięższy, poruszanie się sprawia trudności, a ból kręgosłupa i obrzęk nóg zaczynają coraz bardziej doskwierać. Na szczęście, już za chwilę dziecko pojawi się na świecie. O tym, że poród już się zaczął, świadczą trzy objawy porodu:

  • Plamienie. Gdy szyjka macicy się skraca i przygotowuje do porodu, może dojść do niewielkiego plamienia. Jeśli plamienie będzie silne, jedź do szpitala lub wezwij karetkę.
  • Pojawiają się regularne, powtarzające się skurcze. Mięśnie macicy się kurczą, a ciało dziecka naciska na powoli otwierającą się szyjkę macicy. Aby dziecko przyszło na świat, szyjka musi całkowicie się otworzyć.
  • Odchodzą wody płodowe. Odejście wód płodowych to sygnał, że akcja porodowa już się rozpoczęła (nawet jeśli nie czujesz jeszcze żadnych skurczy). Prawidłowe, świadczące o dobrym stanie dziecka są przezroczyste, lekko mleczne. Jeśli wody mają zielonkawy lub brązowawy kolor, nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do szpitala lub wezwij karetkę.

– Wybiła godzina zero. Oczekuj pojawienia się objawów rozpoczynającego porodu. Jednym z nich są skurcze powodujące rozwieranie szyjki macicy. Niestety część kobiet nie potrafi odróżnić tych skurczy od przepowiadających. Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę skurczy porodowych – wyjaśnia mgr Anna Norejko, położna i masażystka.

Jak tłumaczy ekspertka, skurcze porodowe:

  • występują regularnie
  • nie ustępują po zmianie pozycji, odpoczynku
  • z czasem stają się coraz mocniejsze, coraz bardziej bolesne.

40 tydzień ciąży – jak przyspieszyć poród?

40 tydzień ciąży i nic? Jeśli jesteś w 40 tygodniu ciąży i nie pojawił się jeszcze żaden z powyższych objawów, nie stresuj się i pomyśl o domowych sposobach przyspieszenia porodu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów przyspieszenia porodu jest aktywność fizyczna. Idź na spacer, włącz ulubioną muzykę i tańcz, posprzątaj (pamiętaj jednak, by nie przeceniać swoich możliwości i nie robić rzeczy, które mogą zagrażać tobie lub dziecku – zapomnij o wieszaniu firanek czy wycieraniu kurzu na najwyższych szafkach!).

Dobrym sposobem przyspieszenia akcji porodowej jest... seks. Jeśli ty i twój partner macie na to ochotę, pozwólcie sobie na odrobinę bliskości – to ostatni moment, gdy jesteście tylko we dwoje.

Przy braku skurczy i rozwarcia po terminie porodu konieczna może być indukcja. Aby wywołać poród, ciężarnej podaje się kroplówkę z oksytocyną wywołującą skurcze macicy lub aplikuje do szyjki macicy żel stymulujący jej otwieranie. Zdarza się również, że lekarz lub położna decyduje się na przebicie pęcherza płodowego.

40 tydzień ciąży – lista badań

Wyznaczony termin porodu przypada na ostatni dzień 40 tygodnia ciąży, jednak najczęściej termin określony przez lekarza nie pokrywa się z rzeczywistą datą narodzin dziecka. Zdarza się, że dziecko rodzi się dopiero w 41 lub 42 tygodniu ciąży. Z kolei planowane cesarskie cięcie wykonuje się zazwyczaj między 38 tygodniem ciąży a 39 tygodniem ciąży.

Po 40 tygodniu ciąży Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonanie:

  • badania ogólnego
  • badania położniczego
  • badania USG
  • badania KTG.

Badanie KTG w ciąży polega na monitorowaniu czynności serca płodu oraz rejestracji skurczy macicy. Przeprowadza się je na dwa sposoby – poprzez monitorowanie zewnętrzne lub wewnętrzne. Pierwsza metoda polega na umieszczeniu na brzuchu ciężarnej pasów z czujnikami podłączonymi do komputera, na którym wyświetlane są wyniki. Jeden mierzy częstotliwość uderzeń serca płodu, drugi – siłę i czas trwania skurczy macicy. Metoda wewnętrzna polega na wprowadzeniu elektrody do wnętrza ciała.

Gdy termin porodu minął, zaleca się powtarzanie badania KTG co 2-3 dni.

Jak wygląda brzuch w 40. tygodniu ciąży?

W 40 tygodniu ciąży brzuch jest tak duży i ciężki, że większość ciężarnych z niecierpliwością oczekuje pierwszych skurczy porodowych i odejścia wód płodowych. Pod koniec ciąży brzuch staje się twardy, nie jest to jednak powód do obaw.

Nie przejmuj się, jeśli na widok twojego ciążowego brzuszka znajomi i rodzina będą pytać, jak to możliwe, że jeszcze nie urodziłaś. Już za kilka (lub kilkanaście) dni twoje długo wyczekiwane maleństwo pojawi się na świecie.

Prawdopodobne przytyłaś od początku ciąży ok. 14-20 kg. To, ile przybrałaś na wadze, zależy od twojej wagi przed ciążą i wagi urodzeniowej dziecka. Na dodatkowe kilogramy w ciąży składają się m.in. wody płodowe, łożysko, zwiększona ilość krwi w organizmie i, oczywiście, dziecko. Ciążowe krągłości wkrótce znikną – już kilka dni po porodzie stracisz część kilogramów, które pojawiły się ciągu ostatnich miesięcy, a karmiąc piersią i prawidłowo się odżywiając, szybko wrócisz do figury sprzed ciąży.

Pamiętaj jednak, by nie przejmować się dodatkowymi kilogramami i ewentualnymi rozstępami, które mogły pojawić się w ciągu ostatnich miesięcy. Nie ulegaj presji i nie myśl o odchudzaniu i wykańczających treningach – teraz najważniejsze jest dziecko i to na nim powinnaś się skoncentrować.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: pacjent.gov.pl, mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, webmd.com