mamDu_avatar

Jaką grupę krwi będzie miało dziecko? Możesz to sprawdzić

Marta Uler

17 stycznia 2023, 16:42 · 3 minuty czytania
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jaką grupę krwi może mieć twoje dziecko? To niełatwe do przewidzenia. O ile czynnik Rh kształtuje się już w 6. tygodniu życia płodu, to układ AB0 dojrzewa nawet do 18. miesiąca życia. Tak naprawdę dopiero u dwulatka można z całą pewnością stwierdzić, jaką ma grupę krwi.


Jaką grupę krwi będzie miało dziecko? Możesz to sprawdzić

Marta Uler
17 stycznia 2023, 16:42 • 1 minuta czytania
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jaką grupę krwi może mieć twoje dziecko? To niełatwe do przewidzenia. O ile czynnik Rh kształtuje się już w 6. tygodniu życia płodu, to układ AB0 dojrzewa nawet do 18. miesiąca życia. Tak naprawdę dopiero u dwulatka można z całą pewnością stwierdzić, jaką ma grupę krwi.
Noworodek nie ma jeszcze całkiem ustalonej grupy krwi. Fot. Christian Bowen/Unsplash
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Grupa krwi dziecka 

Grupa krwi dziecka zaczyna kształtować się już w życiu płodowym. Grupę krwi określa czynnik Rh oraz układ AB0. O ile o czynniku Rh (Rhesus), a więc to, czy jest dodatni, czy ujemy, wiadomo już u mniej więcej sześciotygodniowego płodu, to układ AB0 nie jest taki oczywisty. Czasem po porodzie dziecko ma inną grupę krwi niż kilka miesięcy później. Tak naprawdę dopiero u dwulatka z całą pewnością możemy stwierdzić, jaką ma grupę krwi. 


Kolejna rzecz to układ AB0. A i B to antygeny znajdujące się na powierzchni wszystkich krwinek. Jeśli krwinka zawiera antygen A, to znaczy, że mamy do czynienia z grupą krwi A, jeśli B, to – z grupą B. Bywa, że antygeny A i B występują na komórce jednocześnie i wtedy mamy do czynienia z rzadką grupą krwi AB. A jeśli na komórce nie ma żadnych antygenów – to jest grupa krwi 0. 

Grupa krwi dziecka – jakie są grupy krwi 

Mamy cztery grupy krwi: A, B, AB oraz 0. W połączeniu z czynnikiem Rh mamy więc:

  • Arh+, Arh-
  • Brh+, Brh-
  • ABRh+, ABRh-
  • 0Rh+, 0Rh-

Jaka jest najrzadsza grupa krwi w Polsce?

Grupa krwi AB jest niezwykle rzadka, ma ją zaledwie 8% populacji, w tym ABRh- jedynie 1% ludzi. Jeszcze rzadsza jest tak zwana "złota krew". To Rh zero. Nie jest ona ani dodatnia, ani ujemna. Pierwszy przypadek osoby z czynnikiem Rh zero został opisany w 1961 r. u pewnej rdzennej Australijki. Naukowcy szacują, że "złotą krew" może posiadać jedna na sześć mln osób na całym świecie. Do tej pory potwierdzono zaledwie 43 przypadki osób posiadających tę najrzadszą grupę krwi. Poza tym:

  • Grupę Brh- ma 2% ludności
  • Grupę Arh- ma 6% ludności
  • Grupę 0rh- ma 6% ludności
  • Grupę ABRh+ ma 7% ludności
  • Grupę BRh+ ma 15% ludności
  • Grupę 0Rh+ ma 31% ludności
  • Grupę ARh+ ma 32% ludności

Co ciekawe, posiadacze grupy krwi 0 są najmniej narażeni na choroby serca i żyją najdłużej – tak dowodzą naukowcy z amerykańskiego National Institutes of Health oraz uniwersytetu w Teheranie w czasopiśmie "BMC Medicine".

Czynnik Rh a konflikt serologiczny

Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, jednym z pierwszych badań, jakie wykonuje, jest badanie grupy krwi. To istotne z punktu widzenia potencjalnego konfliktu serologicznego. Pojawia się on w sytuacji, gdy matka ma grupę krwi Rh-, a więc nie ma antygenu Rh, a dziecko ma grupę Rh+, a więc ma ten antygen. Gdy krew dziecka dostanie się do ciała matki, np. w trakcie porodu, organizm kobiety zacznie produkować przeciwciała, które przedostają się przez łożysko.

Przeciwciała będą chciały zwalczyć czerwone krwinki dziecka, a to prowadzi do tak zwanego rozpadu krwi. Jeśli te przeciwciała wytworzą się już podczas porodu, nie ma już niebezpieczeństwa dla dziecka, natomiast jest zagrożenie dla kolejnej ciąży. By zapobiec konfliktowi serologicznemu, matce, która ma czynnik Rh-, w ciągu 72 godzin po porodzie podaje się immunoglobulinę anty-D, która zniszczy wytworzone przeciwciała. 

Czasem ten lek stosuje się również profilaktycznie u kobiet o czynniku Rh-, których partnerzy mają czynnik Rh+ jeszcze podczas ciąży. 

Dziedziczenie grupy krwi

Grupa krwi dziecka zależna jest od tego, jaką grupę krwi ma jego matka oraz ojciec. To prosta kombinacja:

  • Rh- i Rh- → Rh-
  • Rh+ i Rh+ → Rh+ lub Rh-
  • Rh-i Rh+ → Rh- lub Rh+

Jeśli zaś chodzi o układ AB0, ta tabelka przedstawia, w jaki sposób dziecko dziedziczy grupę krwi od rodziców.

(źródło: pbkm.pl)

Czytaj także: https://mamadu.pl/162346,konflikt-serologiczny-jakie-badania-zrobic-mama-rh-lista-badan