17 tydzień ciąży - serduszko dziecka bije aż 140 razy na minutę

Jak wygląda 17. tydzień ciąży?
Jak wygląda 17. tydzień ciąży? Fot. Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie wiesz, jak wygląda dziecko w 17 tygodniu ciąży? Spójrz na swoją dłoń, bo właśnie tej wielkości jest dziecko. Od czubka głowy po pośladki powinno mieć około 13 cm. Ciekawostką jest także to, że jego bicie serca jest dwa razy szybsze niż twoje, a najlepszą zabawką – pępowina. Sprawdź, ile powinnaś przybrać na wadze na końcówce 4. miesiąca ciąży.


17. tydzień ciąży – który to miesiąc?
17. tydzień ciąży to 4. miesiąc ciąży i czwarty tydzień 2. trymestru. Dla lekarza najważniejsze będą obliczenia tygodniowe i dniowe, więc w dokumentacji medycznej pojawią się takie zapisy, jak np. 17 tydzień ciąży i 3 dni. Dzięki temu łatwiej ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. To, jak płód wygląda na początku 4. miesiąca ciąży, czyli w 14. tygodniu ciąży, a jak trzy tygodnie później, to ogromny przeskok w jego rozwoju. Warto wiedzieć więc, jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące i trymestry.

Jak wygląda dziecko w 17. tygodniu ciąży?
Płód w 17. tygodniu ciąży ma wielkość małego melona. Ma rozmiar dłoni, czyli ok. 13 cm, więc by go sobie wyobrazić, wystarczy spojrzeć na nią. Waga dziecka w 17. tygodniu ciąży to ok.140 gramów, ale będzie się to zmieniać dość szybko, bo kolejne tygodnie to tworzenie się tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj właśnie około 17. tygodnia dziecko staje się cięższe i większe niż łożysko.

Skóra dziecka w 17. tygodniu ciąży jest nadal przezroczysta i pokryta puszkiem, który ma specyficzną nazwę: lanugo. Pełni on bardzo ważną funkcję, gdyż do niego łatwo przywiera maź płodowa. Odkładanie brązowej tkanki tłuszczowej sprawia, że skóra dziecka zaczyna coraz bardziej przypominać tę, którą widzimy u siebie. 17. tydzień ciąży, można traktować, jako prawie ukończony proces wykształcania się wszystkich narządów, kolejne tygodnie to ich dalsze rozwijanie i doskonalenie.


Mózg dziecka także jest już dobrze rozwinięty, sprawnie reguluje pracę serca, które pod koniec 4. miesiąca ciąży, pędzi jak szalone. 150 uderzeń na minutę, to prawie dwa razy szybciej niż przeciętny puls dorosłej osoby, jednak biorąc pod uwagę, jak intensywny jest to czas dla rozwoju dziecka, nie ma się co dziwić.

Trudno jeszcze z całkowitą pewnością rozpoznać płeć dziecka. U dziewczynek co prawda są już wykształcone wargi sromowe, ale u chłopców jądra dopiero zaczynają zstępować do worka mosznowego.

Czym zajmuje się dziecko pod koniec 4. miesiąca ciąży? Ćwiczy swoje umiejętności, a zwłaszcza zmysł dotyku i odruch chwytny. Dlatego też jego ulubioną zabawką staje się pępowina, którą zaciska rączką, korzystając z pomocy kciuka. Ta nowa umiejętność zajmuje dziecko całkowicie.

Oczy kontrolowane są już przez odpowiednie mięśnie, jednak nadal pozostają zamknięte. Ucho coraz lepiej wychwytuje dźwięki, więc to dobry moment, by częściej zwracać się do dziecka i czytać mu bajki. Dziecko ma dużo miejsca, więc chętnie wierci się, fika koziołki, jednak pierworódki rzadko jeszcze odczuwają jego ruchy.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 17. tygodniu ciąży:

Położna radzi

Mgr Anna Norejko - położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

– Rozciągająca się w trakcie trwania ciąży skóra będzie z każdym tygodniem coraz bardziej narażona na uszkodzenia. Dlatego zachęcam Cię do kremowania i masowania brzuszka – możesz w ten sposób nawiązywać pierwszy kontakt z nienarodzonym dzieckiem, ale też działać przeciw rozstępom.

Rozstępy są to poprzeczne, wrzecionowate pasma pojawiające się najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Ich przyczyną są zaburzenia hormonalne, a dokładniej wzrost poziomu kortyzolu, który zaburza funkcjonowanie kolagenu oraz elastyny. Przedstawiam Ci kilka pomocnych rad zapobiegających rozstępom:

1. Raz w tygodniu wykonuj peeling całego ciała – poprawia krążenie oraz złuszcza martwy naskórek, co sprzyja lepszemu wchłanianiu preparatu,

2. Stosuj naprzemienny prysznic ciepłą i zimną wodą – poprawisz krążenie, odżywienie i napięcie skóry,

3. Bezpośrednio po kąpieli wmasuj krem — rozgrzana skóra lepiej przyjmie kosmetyk,

4. Po każdej kąpieli wykonuj masaż „na sucho”,

5. Dwa razy dziennie wykonuj masaż zapobiegający rozstępom,

6. Pij wodę,

7. Bądź aktywna,

8. Dbaj o dietę.

Jak wygląda brzuch w 17. tygodniu ciąży?
O tym, jak wygląda twój brzuch, decyduje wiele czynników. Powinnaś zwracać uwagę na to, ile przybierasz tygodniowo na wadze w ciąży, a jakie są wytyczne. Nie chodzi tu o to, byś stresowała się zbyt szybkim lub zbyt powolnym przybieraniem na wadze, ale by lekarz mógł kontrolować, czy nie ma nagłych wahań wagi, mogących świadczyć o np. stanie przedrzucawkowym (nagły przyrost), czy o tym, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości substancji odżywczych.

Brzuch w 17. tygodniu ciąży nie jest jeszcze zbyt duży, ale z pewnością zaczyna się ładnie zaokrąglać. Na razie twoja macica ma rozmiar małego melona, ale zmiany są na tyle duże, że przestaje się mieścić w miednicy i zaczyna zajmować miejsce w jamie brzusznej, stąd też pojawienie się krągłości. Waga w 17. tygodniu ciąży może wzrosnąć o ok. 4 kg. Z pewnością możesz odczuwać pod koniec 4. miesiąca ciąży nieprzyjemny ból, związany z rozciąganiem się więzadeł i mięśni. 17. tydzień ciąży to moment, kiedy luźniejsze ubrania staną się niezbędne. Warto dbać o to, by spożywać produkty bogate w składniki odżywcze i nie jeść za dwoje, tylko dla dwojga. Odczuwasz radość z seksu w ciąży, a brzuch jest jeszcze na tyle mały, że nie przeszkadza w czasie stosunku.

Możesz pomyśleć już o korzystnej pozycji do snu, spanie na lewym boku nie obciąża kręgosłupa i nie zakłóca przepływu krwi do łożyska.
17. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
17. tydzień ciąży to czwarty tydzień 2. semestru, więc u większości kobiet dolegliwości charakterystyczne dla 1. trymestru (mdłości, wymioty) powinny się już skończyć. Najczęściej występujące dolegliwości w 17. tygodniu ciąży to:

– nadmierne pocenie się
– krwawienie z dziąseł lub z nosa, co spowodowane jest wzrostem ciśnienia krwi i uciskiem na naczynka
– bóle pleców związane z rozciąganiem się więzadeł i mięśni
– zmiany nastroju i napady głodu
zaparcia, początek problemów z hemoroidami w ciąży i żylakami nóg

Warto przygotować się na to, że w tym czasie mogą także pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa. Zazwyczaj nie są one bolesne, ale czasem mogą się nasilić. Nie denerwujcie się jednak, bo skurcze te są potrzebne, by macica przygotowała się do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa są trudne do odróżnienia od tych, które informują o początku porodu. Gdy występują w połączeniu z bólem pleców i upławami, należy od razu skontaktować się z lekarzem.

17. tydzień ciąży to także czas zainwestowania we właściwą bieliznę. Rozmiar stanika z pewnością jest inny niż na początku ciąży i musisz udać się do sklepu, by kupić właściwy. Ma on być wsparciem dla coraz większych i cięższych piersi i w tym przypadku nie możemy oszczędzać przy zakupie. Dbanie o prawidłowy kształt piersi jest kluczowe na każdym etapie ciąży i nie można tego bagatelizować.

17. tydzień ciąży – lista badań
W tym tygodniu ciąży nie ma wytycznych odnośnie wykonywania szczegółowych badań. Jednakże trzeba regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Nie może być ono zbyt niskie, ale i wysokie jest niekorzystne. Za wysokie uznaje się takie, które przekracza normę 140/90 mm Hg, wówczas wymaga to kontroli lekarskiej.

16 tydzień ciąży < 17 tydzień ciąży > 18 tydzień ciąży
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...