W 17 tygodniu ciąży u przyszłej mamy najpewniej pojawi się już wystający brzuszek. Także piersi staną się pełniejsze. To może oznaczać, że nadszedł czas na pierwsze ciążowe zakupy. W 16 tygodniu ciąży dziecko ma już wielkość gruszki i rozwija się bardzo dynamicznie, a jego małe serduszko bije dwukrotnie szybciej niż twoje serce. Odczuwasz dziwne bulgotanie w brzuchu, jakby coś się "przelewało"? To zapewne ruchy twojego dziecka. Przekonaj się, jak dokładnie wygląda płód w 17 tygodniu ciąży.
Reklama.
17 tydzień ciąży
W 17 tygodniu ciąży ryzyko poronienia jest niewielkie, a kobieta czuje się znacznie lepiej. Mogą jednak pojawić się pierwsze dolegliwości związane z coraz szybciej rosnącym brzuchem. Dziecko w 17 tygodniu ciąży zaczyna odbierać coraz więcej bodźców ze świata zewnętrznego, m.in. słyszy już głosy rodziców, które rozpozna po przyjściu na świat. W 17 tygodniu ciąży maluszek potrafi także odczuwać emocje mamy.
17 tydzień ciąży – który to miesiąc?
17 tydzień ciąży to 4 miesiąc ciąży i czwarty tydzień 2 trymestru. Dla lekarza najważniejsze będą obliczenia tygodniowe i dniowe, więc w dokumentacji medycznej pojawią się takie zapisy jak np. 17 tydzień ciąży i 3 dni. Dzięki temu łatwiej ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
To, jak płód rozwija się na początku 4. miesiąca ciąży, czyli w 14 tygodniu ciąży, a jak trzy tygodnie później – w 17 tygodniu, to ogromny przeskok w jego rozwoju. Warto więc wiedzieć, jak przeliczyć tygodnie ciąży na miesiące i trymestry.
Rozwój i wielkość dziecka w 17 tygodniu ciąży
Płód w 17 tygodniu ciąży ma wielkość dorodnej gruszki, czyli mierzy ok. 13 cm. Waga dziecka to ok. 140 gramów, ale będzie się to zmieniać dość szybko, bo kolejne tygodnie to tworzenie się tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj właśnie około 17 tygodnia ciąży dziecko staje się cięższe i większe niż łożysko.
Skóra dziecka jest nadal przezroczysta i pokryta puszkiem, który ma specyficzną nazwę: lanugo. Pełni on bardzo ważną funkcję, gdyż do niego łatwo przywiera maź płodowa. Odkładanie brązowej tkanki tłuszczowej sprawia, że skóra dziecka zaczyna coraz bardziej przypominać tę, którą widzimy u siebie. 17 tydzień ciąży można traktować jako prawie ukończony proces wykształcania się wszystkich narządów, kolejne tygodnie to ich dalsze doskonalenie.
Mózg dziecka w 17 tygodniu ciąży także jest już dobrze rozwinięty, sprawnie reguluje pracę serca, które pod koniec 4 miesiąca ciąży, pędzi jak szalone. 150 uderzeń na minutę, to prawie dwa razy szybciej niż przeciętny puls dorosłej osoby, jednak biorąc pod uwagę, jak intensywny jest to czas dla rozwoju dziecka, nie ma się co dziwić.
Trudno jeszcze z całkowitą pewnościąrozpoznać płeć dziecka. U dziewczynek co prawda są już wykształcone wargi sromowe, ale u chłopców jądra dopiero zaczynają zstępować do worka mosznowego.
17 tydzień ciąży na USG
Jak wygląda dziecko w 17 tygodniu ciąży na USG? Możesz to zobaczyć na tym filmie:
Co potrafi dziecko w 17 tygodniu ciąży?
W 17 tygodniu ciąży płód wytrwale ćwiczy swoje umiejętności, a zwłaszcza zmysł dotyku i odruch chwytny. Dlatego też jego ulubioną zabawką staje się pępowina, którą zaciska rączką, korzystając z pomocy kciuka. Ta nowa umiejętność zajmuje dziecko całkowicie.
Oczy kontrolowane są już przez odpowiednie mięśnie, jednak nadal pozostają zamknięte. Ucho coraz lepiej wychwytuje dźwięki, więc to dobry moment, by częściej zwracać się do dziecka i czytać mu bajki. Maluszek także zaczyna odczuwać twoje emocje: zarówno radość, jak i smutek czy zdenerwowanie.
Dziecko ma dużo miejsca, więc chętnie wierci się, fika koziołki. Pierwsze wyczuwalne ruchy przyszłe mamy mogą zauważyć między 16 a 21tygodniem ciąży, jednak pierworódki w 17 tygodniu ciąży raczej jeszcze nic nie poczują.Jak rozpoznać ruchy dziecka? Kobiety te pierwsze ruchy porównują do "przelewania się w brzuchu" lub "trzepotania skrzydeł motyla".
Badania w 17 tygodniu ciąży
W 17 tygodniu ciąży nie ma szczególnych wytycznych odnośnie wykonywania szczegółowych badań, nie jest to czas obowiązkowego USG ciążowego. Jednakże trzeba regularnie kontrolować ciśnienie krwi. Nie może być ono zbyt niskie, ale i wysokie jest niekorzystne. Za wysokie uznaje się takie, które przekracza normę 140/90 mm Hg, wówczas wymaga to kontroli lekarskiej.
17 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
17 tydzień ciąży to czwarty tydzień 2 trymestru, więc u większości kobiet dolegliwości charakterystyczne dla 1 trymestru (np. mdłości ciążowe) powinny się już skończyć. Najczęściej występujące dolegliwości w 17 tygodniu ciąży to:
nadmierne pocenie się
krwawienie z dziąseł lub z nosa, co spowodowane jest wzrostem ciśnienia krwi i uciskiem na naczynka
bóle pleców związane z rozciąganiem się więzadeł i mięśni
Warto przygotować się na to, że w tym czasie mogą także pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa. Zazwyczaj nie są one bolesne, ale czasem mogą się nasilić. Nie denerwuj się jednak, bo skurcze te są potrzebne, by macica przygotowała się do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa są trudne do odróżnienia od tych, które informują o początku porodu. Gdy występują w połączeniu z bólem pleców i upławami, należy od razu skontaktować się z lekarzem.
Pod koniec 4. miesiąca ciąży możesz też odczuwać nieprzyjemny ból, związany z rozciąganiem się więzadeł i mięśni. Wato już także pomyśleć o korzystnej pozycji do snu, spanie na lewym boku nie obciąża kręgosłupa i nie zakłóca przepływu krwi do łożyska.
Brzuch w 17 tygodniu ciąży
O tym, jak wygląda twój brzuch w 17 tygodniu ciąży, decyduje wiele czynników. Powinnaś zwracać uwagę na to, ile przybierasz na wadze tygodniowo. Pamiętaj, by spożywać produkty bogate w składniki odżywcze i nie jeść za dwoje, tylko dla dwojga. Waga w 17 tygodniu ciąży może wzrosnąć o ok. 4 kg.
Nie stresuj się jednak zbyt szybkim lub zbyt powolnym przybieraniem na wadze. Nagłe wahania wagi to ważny sygnał dla lekarza, mogący świadczyć o np. stanie przedrzucawkowym.
Brzuch w 17 tygodniu ciąży nie jest jeszcze zbyt duży, ale z pewnością zaczyna się ładnie zaokrąglać. Na razie twoja macica ma rozmiar małego melona, ale zmiany są na tyle duże, że przestaje się mieścić w miednicy i zaczyna zajmować miejsce w jamie brzusznej, stąd też pojawienie się krągłości. 17 tydzień ciąży to moment, kiedy luźniejsze ubrania staną się niezbędne.
17 tydzień ciąży to także czas zainwestowania we właściwą bieliznę. Rozmiar stanika z pewnością jest inny niż na początku ciąży i musisz udać się do sklepu, by kupić właściwy. Ma on być wsparciem dla coraz większych i cięższych piersi i w tym przypadku nie możemy oszczędzać przy zakupie. Dbanie o prawidłowy kształt piersi jest kluczowe na każdym etapie ciąży i nie można tego bagatelizować.
17 tydzień ciąży: zadbaj o swoje ciało
Rozciągająca się w trakcie trwania ciąży skóra będzie z każdym tygodniem coraz bardziej narażona na uszkodzenia. Dlatego warto pamiętać o kremowaniu brzucha – możesz w ten sposób nawiązywać pierwszy kontakt z nienarodzonym dzieckiem, ale też działać przeciw rozstępom.
Rozstępy są to poprzeczne, wrzecionowate pasma pojawiające się najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Ich przyczyną są zaburzenia hormonalne, a dokładniej wzrost poziomu kortyzolu, który zaburza funkcjonowanie kolagenu oraz elastyny. Oto kilka pomocnych rad zapobiegających rozstępom:
raz w tygodniu wykonuj peeling całego ciała – poprawia krążenie oraz złuszcza martwy naskórek, co sprzyja lepszemu wchłanianiu preparatu
stosuj naprzemienny prysznic ciepłą i zimną wodą – poprawisz krążenie, odżywienie i napięcie skóry
bezpośrednio po kąpieli wmasuj krem – rozgrzana skóra lepiej przyjmie kosmetyk