Masz wilczy apetyt i czujesz pierwsze ruchy dziecka? Czas na 18. tydzień ciąży!

Jak wygląda 18. tygodzień ciąży?
Jak wygląda 18. tygodzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
W 18. tygodniu ciąży mogą pojawić się zawroty głowy, a ciężarna ma poczucie, że za chwilę zemdleje. Zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze rośnie o 100 procent, więc trzeba racjonalnie się odżywiać. Dziecko przeciąga się i rozprostowuje nogi.


18. tydzień ciąży – który to miesiąc?
18. tydzień ciąży to 5. miesiąc ciąży i piąty tydzień 2. trymestru. Lekarz zawsze zapisuje tydzień ciąży i dzień, bo dzięki temu może ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Brzuch coraz bardziej się zaokrągla i staje się widoczny dla postronnych osób. Na pewno więcej osób zacznie ci teraz gratulować. Sprawdź, jak tygodnie ciąży przeliczyć na miesiące.


Jak wygląda dziecko w 18. tygodniu ciąży?
Płód w 18. tygodniu ciąży ma już ok. 14-16 cm i waży mniej więcej 150 gramów, czyli tyle, ile dojrzała kolba kukurydzy. Choć ma coraz mniej miejsca, nadal boksuje i kopie zawzięcie. Jest bardzo ruchliwy, ale jego ruchy stają się skoordynowane. Potrafi zaciskać dłoń, ssać kciuk i rozprostować palce. Dzięki temu, że w macicy robi się coraz mniej miejsca, przyszła mama coraz silniej czuje ruchy dziecka. Dziecko z kolei żywiołowo reaguje na każdy ucisk, kopiąc i prężąc się.


Choć wszystkie narządy dziecka są już wykształcone, to teraz trwa intensywny czas ich rozwijania. 19. tydzień ciąży to czas tworzenia kolejnych zwojów i połączeń komórkowych. Powstaje osłonka mielinowa, dzięki której dziecko chronione będzie przed mechanicznymi urazami. Mielinizacja zakończeń nerwów pozwala podjąć intensywną pracę centralnemu układowi nerwowemu. Gdyby doszło do zaburzeń w tym procesie, mogłyby pojawić się opóźnienia rozwojowe dziecka, jak np. stwardnienie rozsiane. Z pewnością jest zbyt wcześnie, by dziecko mogło samodzielnie funkcjonować.


Dziecko staje się spokojniejsze i porusza się w sposób bardziej płynny i nie tak gwałtowny, jak w poprzednich tygodniach ciąży. Zaczyna funkcjonować w systemie dobowym, są okresy aktywności i snu. Warto poznać zwyczaje dziecka, gdyż mogą pomóc ocenić, czy wszystko u niego w porządku. Zdarza się, że ciężarna zaniepokojona nagłą zmianą rytmu dziecka kieruje się do lekarza i ratuje dziecku życie. Warto więc wsłuchiwać się we własne ciało i zaobserwować, jak płód zachowuje się o konkretnych porach dnia.

Wiele zmian dotyczy także skóry dziecka. Pojawiają się rysy twarzy, a na palcach stóp i dłoni linie papilarne. Warto też śpiewać dziecku i czytać, o ile jeszcze tego nie zrobiliście. Dziecko coraz lepiej słyszy, więc warto nawiązywać z nim tę specyficzną nić porozumienia.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 18. tygodniu ciąży?
Jak wygląda brzuch w 18. tygodniu ciąży?
W 18. tygodniu ciąży, choć brzuch nie jest jeszcze duży, zaczyna być pięknie zaokrąglony. U wieloródek odczuwalne są już ruchy dziecka, choć niektóre pierworódki także odczuwają delikatne łaskotanie. Każda kobieta jest inna i różnice w wyglądzie także mogą być znaczne, więc zupełny brak odstającego brzuszka, wcale nie powinien cię martwić. Sprawdź natomiast, ile w 5. miesiącu ciąży mogłaś przytyć. To także informacje, które są wytycznymi i nie powinnaś się martwić, jeśli delikatnie odbiegasz od norm. Zbyt szybkie przybranie na wadze, tak samo, jak zbyt wolne, powinno cię jednak zaniepokoić i wymaga konsultacji z lekarzem.
18. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Przyszła mama z pewnością nie powinna narzekać na brak apetytu. Wiele ciężarnych ma wilczy apetyt i po zakończeniu pierwszego trymestru właśnie odkrywa na nowo uroki jedzenia. W 18. tygodniu ciąży warto jednak zastanowić się nad tym, co zjadamy, bo teraz dziecko ma ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, nawet o 100 procent. Zamiast czekoladek i drożdżówek warto więc teraz dbać o zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce.

Zawroty głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości w 5. miesiącu ciąży. Ciśnienie krwi jest w 18. tygodniu ciąży niższe niż zwykle, a naczynia krwionośne rozszerzone, więc możliwe, że będziesz cierpieć z powodu takich dolegliwości. Jeżeli czujesz, że kręci ci się w głowie, postaraj się usiąść, gdyż może dojść do upadku, co byłoby niebezpieczne dla ciebie i dziecka.

Rosnąca macica może uciskać żołądek, co nasilić może objawy zgagi i pieczenia w przełyku. Najlepiej, gdy ciężarna decyduje się unikać ciężkostrawnych potraw, a posiłki dzieli na mniejsze, za to częściej je zjada.

Od 18. tygodnia ciąży zaczyna pojawiać się także problem z pamięcią. Wiele ciężarnych z uśmiechem na ustach narzeka z powodu swojego nagłego roztrzepania i zapominalstwa. Jest na to racjonalne wytłumaczenie i wynika ze zmian hormonalnych i związanych z krążeniem.

Niestety pośród dolegliwości występujących na początku 5. miesiąca ciąży będą także silne bóle pleców.

18. tydzień ciąży – jakie badania?
18. tydzień to czas, kiedy serce dziecka jest na tyle rozwinięte, by zauważyć w czasie badania USG ewentualne wady. Im wcześniej lekarze wykryją, tym szybciej ciężarna zostanie poddana operacji kardiochirurgicznej. Medycyna rozwija się w tym zakresie w ekspresowym tempie i wielu dzieciom można jeszcze pomóc w okresie płodowym.

Sprawdź, jak wygląda 19. tydzień ciąży: jak wygląda dziecko? Jak wygląda brzuch w 19. tygodniu ciąży?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"