W 18 tygodniu ciąży mogą pojawić się zawroty głowy, możesz nawet poczuć, że za chwilę zemdlejesz. Zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze rośnie o 100 procent, więc trzeba racjonalnie się odżywiać. Dziecko mierzy już ok. 15 cm, to tyle, co większa papryka. Przekonaj się, jak rozwija się płód w 18 tygodniu ciąży.
Reklama.
18 tydzień ciąży
W 18 tygodniu ciąży brzuch coraz bardziej się zaokrągla i staje się widoczny dla postronnych osób. Na pewno więcej osób zacznie ci teraz gratulować. Partner jeszcze nie poczuje ruchów dziecka, ale ty możesz już odczuwać "przelewanie" czy "bulgotanie", które z dnia na dzień będzie coraz wyraźniejsze.
18 tydzień ciąży: który to miesiąc?
18 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i piąty tydzień 2 trymestru. Lekarz zawsze zapisuje tydzień ciąży i dzień, bo dzięki temu może ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży.
Wygląd i rozwój dziecka w 18 tygodniu ciąży
Płód w 18 tygodniu ciąży ma już ok. 14-16 cm i waży mniej więcej 150 gramów, czyli tyle, ile dojrzała kolba kukurydzy. Choć ma coraz mniej miejsca, nadal boksuje i kopie zawzięcie. Jest bardzo ruchliwy, ale jego ruchy stają się skoordynowane. Potrafi zaciskać dłoń, ssać kciuk i rozprostować palce. Dzięki temu, że w macicy robi się coraz mniej miejsca, przyszła mama coraz silniej czuje ruchy dziecka. Dziecko z kolei żywiołowo reaguje na każdy ucisk, kopiąc i prężąc się.
W 18 tygodniu ciąży płód porusza się już w sposób bardziej płynny i nie tak gwałtowny, jak w poprzednich tygodniach. Zaczyna funkcjonować w systemie dobowym, są okresy aktywności i snu.
Choć wszystkie narządy dziecka są już wykształcone, to teraz trwa intensywny czas ich rozwijania. 18 tydzień ciąży to czas tworzenia kolejnych zwojów i połączeń komórkowych. Powstaje osłonka mielinowa, dzięki której dziecko chronione będzie przed mechanicznymi urazami. Mielinizacja zakończeń nerwów pozwala podjąć intensywną pracę centralnemu układowi nerwowemu. Gdyby doszło do zaburzeń w tym procesie, mogłyby pojawić się opóźnienia rozwojowe dziecka, jak np. stwardnienie rozsiane. Z pewnością jest zbyt wcześnie, by dziecko mogło samodzielnie funkcjonować.
Wiele zmian w 18 tygodniu ciąży dotyczy także skóry dziecka. Pojawiają się rysy twarzy, a na palcach stóp i dłoni linie papilarne. Warto też śpiewać dziecku i czytać, o ile jeszcze tego nie zrobiliście. Dziecko coraz lepiej słyszy, więc warto nawiązywać z nim tę specyficzną nić porozumienia.
Jak wygląda dziecko w 18 tygodniu ciąży na USG:
18 tydzień ciąży: pierwsze ruchy dziecka
Na tym etapie zaawansowania ciąży możesz zacząć odczuwać pierwsze ruchy swojej pociechy. Będą to dość delikatne ruchy przypominające trzepotanie skrzydełek motyla czy przelewanie.
Zwykle kobiety, które są po raz pierwszy w ciąży, zaczynają wyczuwać pierwsze ruchy płodu w 20 tygodniu ciąży. Jeśli spodziewasz się kolejnego dziecka, to pierwsze kopniaki zaobserwujesz właśnie między 16 a 18 tygodniem ciąży. W przypadku ciąży bliźniaczej ruchy płodów odczuwane są przez kobietę w podobnym czasie jak w przypadku ciąży pojedynczej.
18 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Przyszła mama z pewnością nie powinna narzekać na brak apetytu. Wiele ciężarnych ma wilczy apetyt i po zakończeniu pierwszego trymestru właśnie odkrywa na nowo uroki jedzenia. W 18 tygodniu ciąży warto jednak zastanowić się nad tym, co zjadamy, bo teraz dziecko ma ogromne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, większe nawet o 100 procent. Zamiast czekoladek i drożdżówek warto więc teraz dbać o zbilansowaną dietę bogatą w warzywa i owoce.
Zawroty głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości w 5 miesiącu ciąży. Ciśnienie krwi jest w 18 tygodniu ciąży niższe niż zwykle, a naczynia krwionośne rozszerzone, więc możliwe, że będziesz cierpieć z powodu takich dolegliwości. Jeżeli czujesz, że kręci ci się w głowie, postaraj się usiąść, gdyż może dojść do upadku, co byłoby niebezpieczne dla ciebie i dziecka.
Rosnąca macica może uciskać żołądek, co nasilić może objawy zgagi i pieczenia w przełyku. Najlepiej, gdy ciężarna decyduje się unikać ciężkostrawnych potraw, a posiłki dzieli na mniejsze, za to częściej je zjada.
Od 18 tygodnia ciąży zaczyna pojawiać się także problem z pamięcią. Wiele ciężarnych z uśmiechem na ustach narzeka z powodu swojego nagłego roztrzepania i zapominalstwa. Jest na to racjonalne wytłumaczenie i wynika ze zmian hormonalnych i związanych z krążeniem.
Niestety pośród dolegliwości występujących na początku 5. miesiąca ciąży będą także silne bóle pleców.
18 tydzień ciąży – jakie badania?
18 tydzień to czas, kiedy serce dziecka jest na tyle rozwinięte, by zauważyć w czasie badania USG ewentualne wady. Im wcześniej lekarze wykryją, tym szybciej ciężarna zostanie poddana operacji kardiochirurgicznej. Medycyna rozwija się w tym zakresie w ekspresowym tempie i wielu dzieciom można jeszcze pomóc w okresie płodowym.
Jak wygląda brzuch w 18 tygodniu ciąży?
W 18 tygodniu ciąży, choć brzuch nie jest jeszcze duży, zaczyna być pięknie zaokrąglony. Każda kobieta jest inna i różnice w wyglądzie także mogą być znaczne, więc zupełny brak odstającego brzuszka, wcale nie powinien cię martwić.
Sprawdź natomiast, ile mogłaś przytyć w 5 miesiącu ciąży. To także informacje, które są wytycznymi i nie powinnaś się martwić, jeśli delikatnie odbiegasz od norm. Zbyt szybkie przybranie na wadze, tak samo, jak zbyt wolne, powinno cię jednak zaniepokoić i wymaga konsultacji z lekarzem.