Nie unikaj seksu i trzymaj mocno kciuki. 2. tydzień ciąży – co to oznacza?

Jak wygląda 2. tydzień ciąży?
Jak wygląda 2. tydzień ciąży? Prawo autorskie: vampy1'>vampy1 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Owulacja zbliża się wielkimi krokami. Choć brzmi to niedorzecznie, bo dopiero dojdzie do uwolnienia dojrzałego jajeczka, które oczekuje na dotarcie plemnika, to właśnie ten czas nazywamy już 2. tygodniem ciąży. Czy wiedziałaś o tym, że uwolniona z pęcherzyka Graffa komórka jajowa żyje tylko 24 godziny? Pozwólcie sobie na chwilę szaleństwa.

2. tydzień ciąży ­­– który to miesiąc?
Początek ciąży trudno wyliczyć, w końcu nie wiadomo dokładnie, kiedy tak naprawdę doszło do zapłodnienia. Dlatego przyjmuje się, że datą początkową jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki, stąd więc wynika fakt, że w 2. tygodniu ciąży nie jesteś jeszcze fizycznie w ciąży. Do zapłodnienia dochodzi dopiero w 3. tygodniu ciąży. Lekarzom łatwiej jest jednak wyliczyć datę porodu, stosując metodę Naegellego. Według niej, za początek ciąży przyjmuje się datę ostatniej miesiączki, potem dodaje 7 dni, odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok. Skomplikowane, ale taką zasadę przyjmują lekarze. Są także inne sposoby wyznaczenia terminu porodu, sprawdź jakie.

2. tydzień ciąży to więc 1. miesiąc ciąży i drugi tydzień pierwszego trymestru. Jesteś już po miesiączce i właśnie przed tobą owulacja. Możesz zakupić test owulacyjny, by mieć pewność, czy to właśnie najlepszy moment w cyklu na zapłodnienie. Możesz też obserwować wydzielinę w pochwie, jeżeli zauważysz przezroczysty i rozciągliwy śluz, to oznacza, że zbliża się owulacja i masz podwyższony poziom estrogenów. 2. tydzień ciąży to tzw. faza przedowulacyjna, która trwa od końca miesiączki do momentu uwolnienia jajeczka.

Kobiety, które mają cykle krótsze niż 28 dni, mogą już pod koniec 2. tygodnia po miesiączce być płodne. U nich też wcześniej pojawi się śluz, który ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Co dzieje się w 2. tygodniu ciąży?
Nazewnictwo jest dość mylące, bo wiadomo, że choć to 2. tydzień ciąży, to nie doszło jeszcze do zapłodnienia. Co się więc dzieje w 2. tygodniu ciąży? Plemnik musi dotrzeć do komórki jajowej i nie ma na to zbyt wiele czasu. Tylko przez kilkanaście godzin może dojść do zapłodnienia, więc pary starające się o dziecko powinny rozpocząć współżycie przed rozpoczęciem owulacji, czyli zanim nastąpi uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Plemniki mogą przetrwać nawet do 6 dni w drogach rodnych kobiety, więc lepiej, gdy już tam będą, gdy dojdzie do owulacji.


Pod koniec 2. tygodnia ciąży, a czasem na początku 3. tygodnia ciąży, z reguły około 14 dni przed kolejną miesiączką, w jajniku pęka największy pęcherzyk. Jajeczko, które wówczas zostaje uwolnione, przesuwa się w kierunku jajowodu i tam spotyka się z plemnikiem.
Istnieje teoria, że można postarać się dopomóc naturze w wyborze płci. Jeżeli para odbędzie stosunek kilka dni przed owulacją, wówczas większe szanse mają plemniki z chromosomem X, czyli żeńskie. To one są zdecydowanie silniejsze od plemników męskich, które nie są w stanie długo przetrwać w drogach rodnych kobiety.

Warto wiedzieć, że to w pierwszej porcji wytrysku są zazwyczaj te plemniki zdolne do zapłodnienia. Dojrzały plemnik ludzki ma długość ok. 60 mikrometrów, ma główkę, szyjkę oraz witki. Porusza się z prędkością 30 cm na godzinę, a jego główka w kształcie gruszki zawiera materiał genetyczny, czyli DNA.
2. tydzień ciąży – co się dzieje w życiu kobiety?
Jesteś gotowa na bycie mamą i właśnie spełniasz swoje największe marzenie? W takim razie musisz pozytywnie się nastawić, bo to psychika pełni także ogromnie ważną rolę. Wzrost estrogenów sprawia, że czujesz się bardzo kobieco i masz większą ochotę na seks.
Rozmawiajcie z przyszłym tatą o waszych oczekiwaniach i planach, jak wyobrażacie sobie wasze przyszłe życie z dzieckiem.

Nie zapominaj o tym, by dbać o swoje zdrowie. Staraj się właściwie odżywiać i unikać wszelkich używek. Jeżeli dotąd nie zrezygnowałaś z papierosów, to naprawdę ostatnia chwila, by rzucić palenie. Także twój partner powinien unikać w tym czasie alkoholu i papierosów, mocne używki wpływają negatywnie na kondycję plemników. Także zła dieta i stres wpływa na ruchliwość plemników, więc oboje pilnujcie co macie na talerzu.

Czas oczekiwania i niepokoju zostawcie sobie na potem. 2. tydzień ciąży, czyli czas owulacji wykorzystajcie na radość i rozkoszujcie się swoją bliskością. Ważne, byście czerpali z niej przyjemność, a przyszła mama niech pamięta, że dobrze jest poleżeć po stosunku z nogami uniesionymi do góry.

Już niedługo pojawią się objawy ciąży, które są bardzo charakterystyczne.

2. tydzień ciąży – o czym warto pamiętać?
Jeżeli decydujecie się na dziecko, warto pamiętać o kwasie foliowym. Badania dowodzą, że zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie przed zajściem w ciążę, jak i w 1. trymestrze, mogą zapobiegać wadom wrodzonym płodu.

Już teraz możesz także unikać spożywania surowego mięsa, żeby uchronić się przed ryzykiem zakażenia listerią.

Powinnaś także spożywać więcej produktów zawierających wapń i magnez, jak przetwory mleczne czy jaja, jeżeli marzysz o poczęciu dziewczynki. Szansę na poczęcie syna mają z kolei zwiększać produkty bogate w sód i potas, czyli mięso, ryby, daktyle i śliwki.

Dowiedz się, co dzieje się z twoim ciałem w 3. tygodniu ciąży. Czy na teście pojawią się wymarzone dwie kreski?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE