mamDu_avatar

2 tydzień ciąży: teraz warto uprawiać seks. Niedługo dojdzie do zapłodnienia

Martyna Pstrąg-Jaworska

· 4 minuty czytania
Drugi tydzień ciąży to czas, kiedy jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Owulacja, czyli jajeczkowanie nastąpi pod koniec tego tygodnia, za kilka dni będzie mogło dojść do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej. Czy wiedziałaś o tym, że uwolniona z pęcherzyka Graffa komórka jajowa żyje tylko 24 godziny? W tym czasie warto uprawiać seks, jeśli chcesz, żeby komórka została zapłodniona.


2 tydzień ciąży: teraz warto uprawiać seks. Niedługo dojdzie do zapłodnienia

Martyna Pstrąg-Jaworska
• 1 minuta czytania
Drugi tydzień ciąży to czas, kiedy jeszcze nie doszło do zapłodnienia. Owulacja, czyli jajeczkowanie nastąpi pod koniec tego tygodnia, za kilka dni będzie mogło dojść do zapłodnienia dojrzałej komórki jajowej. Czy wiedziałaś o tym, że uwolniona z pęcherzyka Graffa komórka jajowa żyje tylko 24 godziny? W tym czasie warto uprawiać seks, jeśli chcesz, żeby komórka została zapłodniona.
2 tydzień ciąży to dni cyklu miesiączkowego, w których dochodzi do jajeczkowania. fot. vampy1/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

2 tydzień ciąży

2 tydzień ciąży to czas w cyklu miesiączkowym, pod koniec którego dochodzi do uwolnienia do jajowodu dojrzałej komórki jajowej, czyli do owulacji. W tym samym czasie w macicy gromadzi się nabłonek, który będzie ją pokrywał, kiedy dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, a następnie zagnieżdżenia w macicy zarodka. W 2 tygodniu ciąży ciało kobiety dopiero się przygotowuje do zajścia z ciążę.


2 tydzień ciąży ­­– który to miesiąc?

Początek ciąży czasem trudno wyliczyć, bo nie wiadomo dokładnie, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia. Dlatego przyjmuje się, że datą początkową jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. W 2 tygodniu ciąży nie jesteś więc jeszcze fizycznie w ciąży. Do zapłodnienia dochodzi dopiero w 3 tygodniu ciąży.

Lekarzom łatwiej jest jednak wyliczyć datę porodu, stosując metodę Naegellego. Według tej metody obliczania terminu porodu (i tygodnia ciąży), za początek ciąży przyjmuje się datę ostatniej miesiączki, potem dodaje 7 dni, odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok. Skomplikowane, ale taką zasadę przyjmują lekarze, zwykle obliczają również inny termin porodu na podstawie badania USG I trymestru.

Drugi tydzień ciąży: co się dzieje w ciele?

W 2 tygodniu ciąży jesteś już po miesiączce i zaraz w organizmie dojdzie do owulacji. Możesz kupić test owulacyjny, by mieć pewność, że to najlepszy moment w cyklu na zapłodnienie. Istnieją też inne metody obliczania dni płodnych, z których najczęściej wymienia się 4 poniższe:

Metody obliczania dni płodnych

W 2 tygodniu ciąży występuje tzw. faza przedowulacyjna, która trwa od końca miesiączki do momentu uwolnienia jajeczka. Kobiety, które mają cykle krótsze niż 28 dni, mogą już pod koniec 2 tygodnia po miesiączce być płodne. U nich też wcześniej pojawi się śluz, który ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Do metod obliczania, kiedy występują dni płodne, należą:

  • metoda Holta, czyli mierzenie temperatury ciała
  • metoda Billingsów, czyli obserwacja śluzu
  • kalkulator dni płodnych
  • monitoring owulacji przez ginekologa (za pomocą USG)

2 tydzień ciąży a seks

W drugim tygodniu ciąży ciało dopiero przygotowuje się na zajście w ciążę, ale to nie oznacza, że trzeba wstrzymywać się z seksem do dni płodnych. Plemnik musi dotrzeć do komórki jajowej i nie ma na to zbyt wiele czasu. Tylko przez kilkanaście godzin może dojść do zapłodnienia, więc pary starające się o dziecko powinny rozpocząć współżycie przed rozpoczęciem owulacji, czyli zanim nastąpi uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa.

Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do 6 dni, więc lepiej, gdy już tam będą, gdy dojdzie do owulacji. Około 14 dni przed kolejną miesiączką (zwykle pod koniec 2 tygodnia ciąży), w jajniku pęka największy pęcherzyk. Jajeczko, które wówczas zostaje uwolnione, przesuwa się w kierunku jajowodu i tam spotyka się z plemnikiem.

Warto wiedzieć, że w pierwszej porcji wytrysku są zazwyczaj plemniki zdolne do zapłodnienia. Dojrzały plemnik ludzki ma długość ok. 60 mikrometrów: ma główkę, szyjkę oraz witki. Porusza się z prędkością 30 cm na godzinę, a jego główka w kształcie gruszki zawiera materiał genetyczny, czyli DNA.

Zadbaj o zdrowie: psychiczne i fizyczne

Jesteś gotowa na bycie mamą i właśnie spełniasz swoje największe marzenie? W takim razie musisz pozytywnie się nastawić, bo to psychika pełni także ogromnie ważną rolę. Wzrost estrogenów sprawia, że czujesz się bardzo kobieco i masz większą ochotę na seks.

Nie zapominaj o tym, by dbać o swoje zdrowie. Staraj się właściwie odżywiać i unikać wszelkich używek. Jeżeli dotąd nie zrezygnowałaś z papierosów, to naprawdę ostatnia chwila, by rzucić palenie. Także twój partner powinien unikać w tym czasie alkoholu i papierosów, mocne używki wpływają negatywnie na kondycję plemników. Zła dieta i stres również wpływają negatywnie na ruchliwość plemników, więc oboje pilnujcie, co macie na talerzu.

Czas owulacji, czyli końcówkę 2 tygodnia ciąży oraz 3 tydzień ciąży, wykorzystajcie na radość i rozkoszujcie się swoją bliskością. To idealny czas na seks. Ważne, byście czerpali z niego przyjemność.

2 tydzień ciąży: objawy

Już niedługo pojawią się pierwsze objawy ciąży, które są bardzo charakterystyczne. Pod koniec 2 tygodnia dojdzie do owulacji. Podczas jajeczkowania uwolni się komórka jajowa i właśnie wtedy może dojść do połączenia plemnika z komórką jajową. Będziesz mogła zaobserwować kilka objawów dni płodnych.

Objawy dni płodnych

  • zmianę charakteru śluzu – będzie on przezroczysty, ciągnący i dający uczucie wilgoci
  • wzrost temperatury ciało o kilka kresek
  • zwiększone libido
  • poprawa nastroju,
  • wygładzenie cery, bardziej atrakcyjny wygląd.

Drugi tydzień ciąży – o tym pamiętaj

Jeżeli decydujecie się na dziecko, warto pamiętać o kwasie foliowym. Badania dowodzą, że zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie przed zajściem w ciążę, jak i w 1. trymestrze, mogą zapobiegać wadom wrodzonym płodu. Już teraz możesz także unikać niektórych produktów w diecie: niepasteryzowanych serów i surowego mięsa, żeby uchronić się przed ryzykiem zakażenia bakteriami.

Powinnaś także spożywać więcej produktów zawierających wapń i magnez, jak przetwory mleczne czy jaja, jeżeli marzysz o poczęciu dziewczynki. Szansę na poczęcie syna mają z kolei zwiększać produkty bogate w sód i potas, czyli mięso, ryby, daktyle i śliwki.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródło: mp.pl, nhs.uk, mayoclinic.org, my.clevelandclinic.org