Jak zajść w ciążę? Sprawdź, kiedy dochodzi do zapłodnienia

1. miesiąc ciąży. Pierwsze objawy ciąży
1. miesiąc ciąży. Pierwsze objawy ciąży Prawo autorskie: jezper / 123RF Zdjęcie Seryjne
Planowanie zajścia w ciążę zacznij od określenia swoich dni płodnych. To właśnie w tym czasie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Sprawdź, kiedy się kochać, by szybko zajść w ciążę.

Zanim zajdziesz w ciążę
Niezwykle ważna jest także dieta, odpowiednie suplementowanie kwasu foliowego i wizyta u ginekologa, który poza standardowym badaniem, przeprowadzi testy na poziom hormonów.

Jeśli staracie się o dziecko, to zadbaj o siebie, ale od wewnątrz. Zdrowo się odżywiaj, zmień swoje nawyki, wyeliminuj używki - alkohol i papierosy. Zacznij brać kwa foliowy, który pełni bardzo ważną rolę zarówno na początku, jak i pod koniec ciąży. Ale przed wszystkim skonsultuj się z lekarzem, który dokładnie cię zbada i w razie jakichkolwiek podejrzeń skieruje cię na badania diagnostyczne.

Co się dzieje w twoim organizmie zanim zajdziesz w ciążę?
Jesteś w trakcie cyklu i twoje jajeczko jeszcze nie zostało uwolnione do jajowodu. Nastąpi to dopiero mniej więcej w połowie cyklu, gdy będziesz w trakcie owulacji.

Przyjmuje się, że czas kiedy możesz zajść w ciążę, to jedynie 3-4 dni w trakcie całego cyklu. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie swojego ciała i procesów w nim zachodzących. W tym czasie możesz mieć podwyższoną temperaturę ciała, należy obserwować kolor i objętość śluzu. Te dni nazywamy płodnymi, a dzień kiedy szansa na poczęcie dziecka jest największa, to owulacja.
Gdy w końcu w jajniku pęknie pęcherzyk, jajeczko przemieszcza się do jajowodu, gdzie czeka na plemnik. Zapłodnienie zdarza się najczęściej na dwa tygodnie przed miesiączką. Dzieje się to podczas wspomnianych wyżej dni płodnych. Dlatego pierwszym objawem może być spóźniająca się miesiączka. Warto także sięgnąć po test ciążowy, który wykrywa już bardzo młodą ciążę. Zauważysz też u siebie zmiany wywołane wahaniami hormonów. Nabrzmiałe piersi, piekące sutki lub parcie na mocz. Warto wtedy zgłosić się do ginekologa na usg lub wykonać testy na obecność hcg.

Zapłodnienie
Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia jedynie przez 24 godziny, później nasze szanse na dziecko maleją. Wygląda to tak, że śluz ochraniający macicę zaczyna się rozpadać, a wtedy plemniki mogą przedostać się do wejścia do macicy. Z milionów, jedynie kilka tysięcy dotrze do tego miejsca, reszta obumiera. Te, którym się udało, czekają aż jajeczko wytworzy substancję, która uaktywni je na nowo. Wtedy przedostają się do macicy i jeden z nich łączy się z komórką jajową. Następnie uruchamiany jest proces zamykania błony śluzowej, po to żeby żaden inny plemnik nie dostał się do środka.


]Komórka jajowa z plemnikiem to zalążek nowego życia. Od razu po połączeniu dochodzi do wielu procesów, podczas których komórka zaczyna się dzielić. Po 3 tygodniach to już kilkadziesiąt komórek, które wędrują do macicy, gdzie mają się zagnieździć. Gdy to nastąpi, kobieta zaczyna odczuwać szereg różnych dolegliwości.

1. miesiąc ciąży. Pierwsze objawy ciąży ciąży
Jak już wspomnieliśmy wyżej pojawiają się bóle piersi, parcie na mocz, ale też zmęczenie, wahania nastrojów, wzmożony apetyt i rozdrażnienie. Czasami pojawia się plamienie, jednak nie zawsze musi ono wystąpić. Najczęściej obserwuje się brak miesiączki w spodziewanym terminie. Organizm kobiety jest w trakcie wielu zmian hormonalnych. Po 4 tygodniach od zapłodnienia mówimy, że mamy zarodek. Jest on już zagnieżdżony w ścianie macicy. Z komórek, które się dzielą powstanie płód, worek owodniowy i pęcherzyk żółty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE