Chcesz wiedzieć, kiedy masz dni płodne? Oto najbardziej popularne metody liczenia

Jak obliczyć dni płodne? To proste!
Jak obliczyć dni płodne? To proste! mamadu.pl
Nie wystarczy znajomość samego pojęcia "owulacja". Kobieta powinna wiedzieć, kiedy ma dni płodne, a więc umieć rozpoznać, kiedy przypada u niej okres jajeczkowania. To istotne szczególnie przy planowaniu ciąży.

Jak obliczyć dni płodne?
Większość kobiet nie ma pojęcia, kiedy dochodzi do owulacji - pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia się jajeczko. O tym, jak ważna jest taka wiedza, przekonują się te, które mimo chęci mają problemy z zajściem w ciążę. Oczywiście obliczenie dni płodnych nie zawsze sprowadza się do kilku matematycznych zabiegów. To dlatego, że cykle owulacyjne mogą być zmienne, a wahania wywoływać mogą czynniki takie jak stres czy zmęczenie. Wystarczy np. wyjątkowo stresująca sytuacja w pracy, by termin jajeczkowania się przesunął.

Mimo wszystko kobieta może dowiedzieć się, kiedy ma dni płodne, nie tylko wtedy, gdy ma do czynienia z książkową sytuacją, jej cykle są stałe, a każdy z nich trwa 28 dni. Metod jest kilka.

Kalendarz dni płodnych
W pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się, ile właściwie trwa cykl. Do tego potrzeba, byś każdego miesiąca notowała, kiedy zaczyna się miesiączka. Na podstawie danych z kilku miesięcy będziesz mogła ustalić średnią. Cykl to rzecz jasna okres od jednej miesiączki do kolejnej.

Dni płodne przypadają zazwyczaj na 14 dni przed końcem cyklu, a więc na dwa tygodnie przed kolejną menstruacją. Największe szanse na zajście w ciążę masz w okresie od dwóch dni przed owulacją do dwóch dni po. Do dlatego, że w sprzyjających warunkach plemniki mogą przeżyć od 3 do 5 dni.


Metoda Holta – jak obliczyć dzień owulacji, mierząc temperaturę
Kalendarzyk z metodą termiczną polega ona na tym, że kobieta każdego dnia mierzy temperaturę w pochwie. Ważne, by robiła to zawsze w określonej porze - po przebudzeniu, leżąc w łóżku. Pomiary trzeba zapisywać, najlepiej w formie tabeli. Po co? Otóż temperatura po miesiączce jest niższa niż w trakcie dni płodnych - najczęściej o około 0,2 stopnia Celcjusza (dwie kreski na termometrze).

Kluczowa jest obserwacja pomiarów. Niższą temperaturę notujemy w okresie od momentu wystąpienia miesiączki do jajeczkowania. Wyższa będzie utrzymywała się od jajeczkowania do początku miesiączki. Co z dniami płodnymi? Przypadają na dni, kiedy następuje najbardziej gwałtowny wzrost temperatury. Zwykle, w przypadku klasycznego 28-dniowego cyklu, chodzi o okres między 14 a 16 dniem.

Metoda Billingsów, czyli jak obliczyć dni płodne, obserwując śluz
Ta metoda opiera się na założeniu, że zmiana ilości i wyglądu śluzu podczas różnych faz cyklu menstruacyjnego pozwala, by określić dni płodne. Wydzielina produkowana jest w kanale szyjki macicy. Zaraz po miesiączce jest jej mniej, bo kanał jest zamknięty. To tzw. etap suchy.

Kolejny etap zaczyna się na około 6 dni przed owulacją. Wtedy śluz staje się śliski, przezroczysty i przypomina białko kurzego jajka. Taką wydzielinę nazywa się śluzem płodnym. W momencie, gdy takiego śluzu jest najwięcej, mamy do czynienia z dniami płodnymi. Potem śluz znów staje się gęsty i lepki (nie przepuszcza plemników), wraca do fazy suchej i utrzymuje się w niej do 6 dnia przed owulacją.

Śluz można badać za pomocą chusteczki, ligniny bądź serwetki. Wystarczy przyłożyć materiał do ujścia pochwy. Jednak skuteczniejsze może być inne rozwiązanie. Trzeba oprzeć lewą nogą np. o krzesło i zebrać śluz palcem z przedsionka pochwy. Wtedy, po sprawdzeniu lepkości (powinien się rozciągać między palcami), można go umieścić na chusteczce i ocenić kolor.

Jak ustali dzień, kiedy zajść w ciążę? Pomoże test owulacyjny
Coraz więcej zwolenników zyskują testy owulacyjne. Sprawdzą się one u osób, których systematyczność nie jest mocną stroną. Testy owulacyjne pomogą też kobietom o nieregularnych miesiączkach. Pozwalają określić, kiedy jest owulacja, sprawdzając stężenie hormonu LH w moczu. Ważne, by badanie ilości hormonu rozpocząć na 3 doby przed spodziewanym dniem jajeczkowania.

Obliczanie dni płodnych w większości metod wymaga systematyczności i znajomości swojego organizmu. Przy staraniu o dziecko warto rozważyć zakup testu owulacyjnego. Najważniejsze jednak to nie nakładać na siebie zbyt dużej presji. Rzadko parom udaje się za pierwszym razem. Bądźcie cierpliwi, a dwie kreseczki wkrótce pojawią się na waszych testach ciążowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE