Pora dnia ma znaczenie. Naukowcy zdradzają, kiedy najlepiej się kochać

Naukowcy ze Szwajcarii twierdzą, że największe szanse na zajście w ciążę mamy kochając się rano w marcu, kwietniu oraz maju.
Naukowcy ze Szwajcarii twierdzą, że największe szanse na zajście w ciążę mamy kochając się rano w marcu, kwietniu oraz maju. Fot. Flickr / The Integer Club / CC
Jak się okazuje, zarówno pora roku, jak i pora dnia mają spory wpływ na szanse zajścia w ciążę. Według naukowców ze Szwajcarii najlepszy czas na seks, jeśli staramy się o dziecko to wiosenny poranek.


W szpitalu uniwersyteckim w Zurychu przeanalizowano próbki nasienia 7068 mężczyzn w wieku od 25 do 40 lat. Wszyscy przechodzili przez terapię leczenia bezpłodności. Próbki porównano i przebadano pod względem stężenia plemników, całkowitej liczby plemników, postępującej ruchliwości i prawidłowej morfologii.

Jak się okazało, plemniki mają swój własny dobowy zegar wewnętrzny i wszystko wskazuje na to, że najsilniejsze są we wczesnych godzinach porannych. Główny autor badania, dr Brigitte Leeners, stwierdził, że fakt ten "może być wykorzystany do poprawy naturalnej płodności".

Ponadto, większe szanse na zapłodnienie występuje wiosną. Wówczas w nasieniu jest największe stężenie plemników. Co ciekawe, szanse na zajście w ciążę drastycznie spadają latem. Badacze zanotowali znaczne spadki ilości plemników w najcieplejszych miesiącach roku.


Według szwajcarskich naukowców maksimum płodności mężczyzna osiąga zatem codziennie ok. 7.30 w marcu, kwietniu oraz maju. To właśnie wtedy plemniki są najbardziej ruchliwe, jest ich najwięcej i mają najlepsze wyniki morfologii.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Chronobiology International". Nie są one oczywiście odpowiedzią na pytanie "dlaczego" w leczeniu bezpłodności, raczej wskazówką dla tych, którzy planują ciążę i nie mają zdiagnozowanych żadnych chorób.

Według ekspertów słaba jakość nasienia jest przyczyną aż połowy przypadków bezpłodności par. Stężenie plemników u mężczyzn na całym świecie zmniejszyło się w ciągu ostatnich 50 lat aż o połowę.
Źródło: dailymail.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...