Właśnie dostałaś okresu, a już jesteś w ciąży? Sprawdź, jak wygląda 1. tydzień ciąży

Jak wygląda 1. tydzień ciąży?
Jak wygląda 1. tydzień ciąży? 123RF.com
Jeśli planujesz dziecko, w 1. tygodniu ciąży dopiero dostałaś miesiączki, a do zapłodnienia dojdzie dopiero za kilkanaście dni. Jak to możliwe, że skoro jeszcze nie spodziewasz się dziecka, lekarze mówią o 1. tygodniu ciąży? Wyjaśniamy wątpliwości i radzimy, jak przygotować się do ciąży.

1. tydzień ciąży ­­– który to miesiąc?
1. tydzień ciąży to 1. miesiąc ciąży i jednocześnie pierwszy tydzień pierwszego trymestru. Chociaż mówi się o 1. tygodniu ciąży, tak naprawdę do zapłodnienia dojdzie dopiero za kilkanaście dni. Trudno wyliczyć moment, w którym doszło do zapłodnienia i rozpoczęła się ciąża, dlatego przyjmuje się, że pierwszy dzień ostatniej miesiączki to początek ciąży. Zgodnie z tą zasadą do zapłodnienia dochodzi w 3. tygodniu ciąży. Jeśli nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące, skorzystaj z naszego przelicznika i sprawdź, który to miesiąc ciąży.

Przyjęte zasady mogą wydawać się skomplikowane, jednak dzięki nim lekarzom jest łatwiej ustalić termin porodu. Aby to zrobić, korzystają z reguły Naegelego – do daty ostatniej miesiączki dodają 7 dni, następnie odejmują 3 miesiące i dodają rok.

To jednak niejedyny sposób obliczania terminu porodu. Dowiedz się, jakie są metody wyznaczania terminu porodu.

Co dzieje się w 1. tygodniu ciąży?
Właśnie masz miesiączkę. O tym, że to 1. tydzień ciąży, dowiesz się dopiero za kilka tygodni, gdy na teście ciążowym zobaczysz dwie kreski. Lekarze przyjmują, że ciąża zaczyna się, zanim dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej.

W 1. tygodniu ciąży rozpoczyna się cykl menstruacyjny, który zwykle trwa od 25 do 36 dni. Jeśli miesiączki pojawiają się regularnie, jego długość nie ma znaczenia. Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. U większości kobiet krwawienie trwa ok. 5 dni – w macicy złuszcza się przerośnięty (i niepotrzebny) nabłonek z poprzedniego cyklu.


Każda dziewczynka już w dniu narodzin ma w jajnikach kilkaset tysięcy niedojrzałych komórek jajowych. Gdy zaczyna miesiączkować, podczas każdego cyklu dojrzewa ok. 20 pęcherzyków. W ostateczności wykształca się jeden (czasem kilka) pęcherzyk. Jeśli właśnie dostałaś miesiączki, powinnaś wiedzieć, że już za kilkanaście dni pojawi się owulacja – dojrzała komórka jajowa zostanie uwolniona z jajnika i będzie gotowa do połączenia się z plemnikiem.

Jeśli komórka jajowa połączy się z plemnikiem, dojdzie do zapłodnienia, a ty kilka tygodni później dowiesz się, że jesteś w ciąży. Od dnia ostatniej miesiączki ciąża będzie trwać średnio 280 dni.

Rozważ zakup testu owulacyjnego – dzięki niemu już za kilkanaście dni będziesz mogła sprawdzić, czy to najlepszy moment na zapłodnienie.

1. tydzień ciąży – co się dzieje w życiu kobiety?
Na etapie planowania ciąży powinnaś zgłosić się do ginekologa i poinformować go, że starasz się o dziecko. Lekarz przeprowadzi z tobą wywiad na temat twoich cyklów, sprawdzi historię medyczną, oceni poprawność budowy i funkcjonowania narządów rodnych oraz udzieli praktycznych porad, które pomogą ci zajść w ciążę i prawidłowo się do niej przygotować.

Ważnym elementem starań o dziecko jest zdrowy styl życia. Zrezygnuj z używek – rzuć palenie, nie pij alkoholu, ogranicz spożywanie kawy i herbaty. Dzięki temu odstawienie używek i ograniczanie spożycia kofeiny i teiny w czasie ciąży nie będzie dla ciebie aż takim wyzwaniem.

Zadbaj o prawidłową dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Unikaj produktów przetworzonych, barwników, konserwantów i innych dodatków. Wybieraj produkty sezonowe, włącz do diety warzywa (zwłaszcza zielone warzywa liściaste takie jak szpinak), owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe. Uważnie czytaj składy produktów. Wyrobienie nawyku sprawdzania składów żywności zaowocuje w przyszłości – będziesz miała pewność, że w ciąży przez przypadek nie zjesz czekoladki czy ciastka z dodatkiem alkoholu, a przy rozszerzaniu diety dziecka będziesz miała pewność, że dajesz mu to, co najlepsze.

Jeśli do tej pory prowadziłaś siedzący tryb życia, pomyśl o włączeniu aktywności fizycznej do swojego rozkładu dnia. Codzienne spacery, ćwiczenia cardio, joga, pilates, pływanie – znajdź sport, który da ci radość i pozwoli zadbać o kondycję. Pamiętaj, że ciąża nie jest powodem do zaprzestania aktywności fizycznej (chyba że lekarz zaleci inaczej) – regularne uprawianie sportu polepsza samopoczucie i pomaga dotlenić organizm.

1. tydzień ciąży – o czym warto pamiętać?
– Kwas foliowy. Na 3 miesiące przed planowaną ciążą warto zacząć przyjmować kwas foliowy. Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu. W pierwszych tygodniach ciąży kształtują się mózg i rdzeń zarodka, dlatego tak ważna jest jego suplementacja.

Badania wykazały, że profilaktyczne przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu, rozszczepu kręgosłupa, a nawet zespołu Downa.

Jeśli jeszcze nie zaczęłaś suplementacji, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i wybierz odpowiedni produkt.

– Tyłozgięcie macicy. Chociaż tyłozgięcie macicy nie jest chorobą, wiele kobiet martwi się, że ich budowa anatomiczna uniemożliwi szybkie zajście w ciążę i jej utrzymanie. Tyłozgięcie macicy to specyficzne wygięcie trzonu macicy, w związku z którym macica przyjmuje inne położenie niż u większości kobiet. Najczęściej jest to zjawisko wrodzone, wynikające ze specyficznej anatomii narządów rodnych.

Kobiety z tyłozgięciem macicy często uskarżają się na bolesne miesiączki, ból brzucha w czasie menstruacji i dyskomfort w niektórych pozycjach podczas seksu, jednak tyłozgięcie macicy nie ma wpływu na poród czy ułożenie dziecka i nie jest powodem do obaw.

Sprawdź, co dzieje się w 2. tygodniu ciąży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE