W 1 tygodniu ciąży dostajesz miesiączki, a do zapłodnienia dojdzie dopiero za kilkanaście dni. Jak to możliwe, że skoro jeszcze nie spodziewasz się dziecka, lekarze mówią o 1 tygodniu ciąży? Wyjaśniamy wątpliwości i radzimy, jak przygotować się do ciąży.
Reklama.
1 tydzień ciąży
1 tydzień ciąży to również 1 miesiąc ciąży i jednocześnie pierwszy tydzień pierwszego trymestru. Chociaż mówimy o 1 tygodniu ciąży, tak naprawdę do zapłodnienia dojdzie dopiero za kilkanaście dni, więc technicznie w 1 tygodniu ciąży jeszcze jej nie ma.
Przyjmuje się, że początek ciąży to pierwszy dzień ostatniej miesiączki, bo czasem trudno co do dnia wyliczyć, kiedy doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. Zgodnie z tą zasadą do zapłodnienia dochodzi w 3 tygodniu ciąży. Co zatem się dokładnie dzieje w kobiecym organizmie w 1 tygodniu ciąży? Kiedy tak naprawdę dochodzi do zapłodnienia? Jak rozpoznać pierwszy tydzień ciąży?
1 tydzień ciąży – który to miesiąc?
1 tydzień ciąży to początek cyklu miesiączkowego, w którym doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Lekarze przyjmują takie założenie, by móc na podstawie ustalonego 1 tygodnia ciąży obliczyć termin porodu.
Przyjęte zasady mogą wydawać się skomplikowane, jednak dzięki nim lekarzom łatwiej jest ustalić termin porodu. Aby to zrobić, korzystają z reguły Naegelego – do daty ostatniej miesiączki dodają 7 dni, następnie odejmują 3 miesiące i dodają rok. Istnieją jednak również dwie inne metody obliczania terminu porodu.
Metody obliczania terminu porodu (i 1 tygodnia ciąży)
licząc regułą Naegelego
licząc od dnia poczęcia
licząc od dnia skoku podstawowej temperatury ciała.
Pierwszy tydzień ciąży: objawy
O tym, że byłaś w 1 tygodniu ciąży, dowiesz się, kiedy zobaczysz dwie kreski na teście ciążowym lub ciążę potwierdzi lekarz ginekolog. W pierwszym tygodniu ciąży u kobiety występuje miesiączka, czyli tak naprawdę nie doszło jeszcze do zapłodnienia komórki jajowej. Rozpoczyna się cykl menstruacyjny, który zwykle trwa od 25 do 36 dni (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki). U większości kobiet krwawienie trwa ok. 5 dni.
Kiedy dochodzi do miesiączki, oznacza to, że dojrzała komórka jajowa, która nie została zapłodniona, razem ze złuszczającym się z macicy nabłonkiem wydostaje się z organizmu kobiety. Kilkanaście dni po 1. dniu miesiączki pojawi się owulacja – wtedy kolejna dojrzała komórka jajowa zostanie uwolniona z jajnika i będzie gotowa do połączenia się z plemnikiem.
Około 6.-9. dnia cyklu zwiększa się poziom estrogenów, który jest odpowiedzialny za zwiększenie ilości nabłonka w macicy. Jeśli komórka jajowa połączy się z plemnikiem, dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka, kilka tygodni później dowiesz się, że jesteś w ciąży. Od dnia ostatniej miesiączki ciąża będzie trwać średnio 280 dni. Jeśli starasz się o ciążę, rozważ zakup testu owulacyjnego – dzięki niemu już za kilkanaście dni będziesz mogła sprawdzić, czy to najlepszy moment na zapłodnienie.
Pierwszy tydzień ciąży – o czym pamiętać?
Na etapie planowania ciąży powinnaś zgłosić się do ginekologa i poinformować go, że starasz się o dziecko. Lekarz przeprowadzi z tobą wywiad na temat twoich cyklów, sprawdzi historię medyczną, oceni poprawność budowy i funkcjonowania narządów rodnych oraz udzieli praktycznych porad, które pomogą ci zajść w ciążę i prawidłowo się do niej przygotować.
Wprowadź zdrowszy styl życia i zrezygnuj z używek:
rzuć palenie
nie pij alkoholu
ogranicz spożywanie kawy i herbaty
zadbaj o prawidłową dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Unikaj produktów przetworzonych, barwników, konserwantów i innych dodatków. Wybieraj produkty sezonowe, włącz do diety warzywa (zwłaszcza zielone warzywa liściaste takie jak szpinak), owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe. Uważnie czytaj składy produktów. Wyrobienie nawyku sprawdzania składów żywności zaowocuje w przyszłości – będziesz miała pewność, że w ciąży przez przypadek nie zjesz czekoladki czy ciastka z dodatkiem alkoholu.
Jeśli do tej pory prowadziłaś siedzący tryb życia, pomyśl o włączeniu aktywności fizycznej do swojego rozkładu dnia. Codzienne spacery, ćwiczenia cardio, joga, pilates, pływanie – znajdź sport, który da ci radość i pozwoli zadbać o kondycję. Pamiętaj, że ciąża nie jest powodem do zaprzestania aktywności fizycznej (chyba że lekarz zaleci inaczej) – regularne uprawianie sportu polepsza samopoczucie i pomaga dotlenić organizm.
1 tydzień ciąży: jakie witaminy i suplementy?
Suplementację kwasem foliowym należy rozpocząć 12 tygodni przed zajściem w ciążę (zalecana dawka to 0,4 mg/dzień). Jeśli jednak jesteś w 1 tygodniu ciąży i nie suplementowałaś dotychczas kwasu, zacznij jak najszybciej. Warto go przyjmować już na 3 miesiące przed planowanym zapłodnieniem, ale jeśli tego nie robiłaś, zacznij, jak tylko dowiesz się o ciąży.
Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu,rozszczepu kręgosłupa, a nawet zespołu Downa. W pierwszych tygodniach ciąży kształtują się mózg i rdzeń zarodka, dlatego tak ważna jest jego suplementacja.
Ból brzucha w 1 tygodniu ciąży
W pierwszym tygodniu ciąży ból brzucha zwykle spowodowany jest skurczami mięśni podczas miesiączki. Ból brzucha może wynikać też z tyłozgięcia macicy. Chociaż tyłozgięcie macicy nie jest chorobą, wiele kobiet martwi się, że ich budowa anatomiczna uniemożliwi szybkie zajście w ciążę i jej utrzymanie. Tyłozgięcie macicy to specyficzne wygięcie trzonu macicy, w związku z którym macica przyjmuje inne położenie niż u większości kobiet.
Najczęściej jest to zjawisko wrodzone, wynikające ze specyficznej anatomii narządów rodnych. Kobiety z tyłozgięciem macicy często uskarżają się na bolesne miesiączki, ból brzucha w czasie menstruacji i dyskomfort w niektórych pozycjach podczas seksu, jednak tyłozgięcie macicy nie ma wpływu na poród czy ułożenie dziecka i nie jest powodem do obaw.