3 tydzień ciąży to jeszcze nie czas na test ciążowy czy badanie USG. Plemnik właśnie dotarł do komórki jajowej i jeżeli doszło do zapłodnienia, to 3 tydzień ciąży jest fascynujący. To czas, kiedy kształtuje się płód i wiadomo już, jak dziecko będzie wyglądać w przyszłości. Przeczytaj, co dzieje się w twoim organizmie w 3 tygodniu ciąży.
Reklama.
3 tydzień ciąży
To właśnie w 3 tygodniu ciąży dochodzi do zapłodnienia. W twoim organizmie doszło do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Będzie ona gotowa do zapłodnienia przed blisko 24 godziny. Jeśli w tym czasie dojdzie do współżycia to do połączenia z nią ruszy armia 100 milionów plemników. Tylko jednemu z nich uda się dotrzeć do wnętrza komórki jajowej.
3 tydzień ciąży: który to miesiąc?
3 tydzień ciąży to trzeci tydzień 1. miesiąca ciąży i trzeci tydzień 1. trymestru. Choć teoretycznie jest to 1. tydzień od momentu zapłodnienia, to określamy go mianem 3. tygodnia ciąży. Dlaczego? Lekarzom łatwiej jest wyliczyć datę porodu, stosując metodę Naegellego. Według niej, za początek ciąży przyjmuje się datę ostatniej miesiączki, potem dodaje 7 dni, odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok. Brzmi skomplikowanie, ale właśnie taką zasadę przyjmują specjaliści.
Uwolnione jajeczko z jajnika trafia do jajowodu i oczekuje na plemnik. Dojrzałe jajeczko żyje ok. 24 godzin, więc nie ma zbyt wiele czasu. Jeżeli partnerzy mieli stosunek na trzy dni przed owulacją oraz w dniu owulacji, jest szansa, że plemnik dotrze na miejsce.
To jednak nie koniec jego walki. Musi jeszcze pokonać powłokę ochronną komórki jajowej, by dostać się do środka. Jeżeli mu się uda, dochodzi do zapłodnienia. Powstaje zygota, czyli komórka o dwóch jądrach i 46 powiązanych w pary chromosomach.
Nowa komórka zaczyna się dzielić, a w efekcie kolejnych podziałów powstanie zarodek człowieka. Po ok. 5 dniach trafia przez jajowód do macicy i wysyła do jajnika sygnał. Ciałko żółte przekształca się w ciałko ciążowe.
3 tydzień ciąży: już wiadomo, jakie będzie twoje dziecko
Zarodek ma zaledwie 0,1 mm wielkości i waży 0,001 grama, ma już jednak wybrany i zakodowany kolor oczu, włosów, wzrost i pewne cechy charakteru. Połączenie chromosomów mamy i taty sprawia, że wszystko w 3 tygodniu ciąży jest już zaplanowane i postanowione, wyłącznie z tym, czy za kilka miesięcy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka.
Płeć zależna jest od tego, czy w kodzie genetycznym zwycięskiego plemnika znalazł się chromosom żeński X czy męski Y. Ze względu na to, że plemniki męskie szybciej giną niż żeńskie, jeżeli do stosunku doszło np. na 3 dni przed owulacją, szansa na to, że urodzi się dziewczynka, zdecydowanie wzrasta.
3 tydzień ciąży: test ciążowy i USG
Przyszła mama jeszcze nie wie, że jest w ciąży. Nie ma także możliwości sprawdzenia tego. Wiele kobiet w 3 tygodniu sięga po dostępne w aptekach testy ciążowe albo wykonuje badanie hCG, w 3 tygodniu ciąży jest jednak na to zdecydowanie za wcześnie. Wynik będzie negatywny, nawet jeśli doszło do zapłodnienia.
Od momentu zapłodnienia embrion potrzebuje kilku dni, by dotrzeć do jamy macicy. Tam zagnieżdża się w jej ścianie dopiero pod koniec 3. tygodnia ciąży. Zaraz po implantacji rozpoczyna się wydzielanie hormonu hCG, ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej.
Wynik testu ciążowego (który wykrywa podniesiony poziom hCG) będzie wiarygodny najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki, czyli w 4-5 tygodniu ciąży. Zarodek mierzy 0,01 milimetra, dlatego w trzecim tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy także nie będzie jeszcze widoczny w badaniu USG.
3 tydzień ciąży: objawy
Trudno na tym etapie dostrzec już jakieś wczesne objawy ciążowe, choć niektóre kobiety podkreślają, że w trzecim tygodniu 1. trymestru odczuwały:
zmęczenie
zmienność nastrojów
częste oddawanie moczu
większa tkliwość piersi
ból podbrzusza.
3 tydzień ciąży: o czym warto pamiętać?
Pierwsze tygodnie ciąży to czas szczególnie ważny dla zarodka. W 3 tygodniu ciąży warto mieć na uwadze jego bezpieczeństwo, a każda substancja toksyczna może mieć wpływ zarówno na uszkodzenie komórek, a tym samym narządów i układów, jak i nawet na poronienie. Leki, nikotyna, silne leki, narkotyki mogą nieodwracanie wpłynąć na rozwój zarodka.
Jeżeli staracie się z partnerem o dziecko, to na pewno przygotowujecie się do tego rozsądnie. W 3 tygodniu ciąży nadal bardzo ważna jest odpowiednia dieta, mycie dokładne warzyw i owoców, unikanie pestycydów, które mogą powodować wady rozwojowe.