3. tydzień ciąży – to właśnie teraz stajesz się mamą! Jak wygląda 0,1 mm szczęścia?

Jak wygląda 3. tydzień ciąży?
Jak wygląda 3. tydzień ciąży? Fot. Sebastian Kaulitzki/123 RF
Nie jesteś jeszcze w stanie potwierdzić, czy wasze starania zakończyły się sukcesem. Na test ciążowy jest dużo za wcześnie, choć bardzo chcielibyście wiedzieć i cieszyć się swoim szczęściem. Pamiętajcie, że misja dziecko nie jest łatwa, a komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia jedynie przez 24 godziny. Przedarcie się plemnika przez warstwy ochronne i połączenie z jajeczkiem jest nie lada wyczynem. Jeżeli jednak się to uda, to 3. tydzień ciąży jest fascynujący. To czas, kiedy kształtuje się płód i wiadomo już, jak dziecko będzie wyglądać w przyszłości.


3. tydzień ciąży – który to miesiąc?
To, jak przeliczyć tygodnie na miesiące ciąży nie jest prostym zadaniem i wiele ciężarnych ma z tym problem. 3. tydzień ciąży to trzeci tydzień 1.miesiąca ciąży i trzeci tydzień 1. trymestru. Dlaczego, choć teoretycznie jest to 1. tydzień od zapłodnienia i nie mamy pewności, czy możemy już mówić o ciąży, określamy to mianem 3. tygodnia ciąży? Przeprowadza się takie wyliczenia, gdyż lekarzom łatwiej jest wyliczyć datę porodu, stosując metodę Naegellego. Według niej, za początek ciąży przyjmuje się datę ostatniej miesiączki, potem dodaje 7 dni, odejmuje 3 miesiące i dodaje 1 rok. Skomplikowane, ale taką zasadę przyjmują specjaliści. Są także inne sposoby wyznaczenia terminu porodu, sprawdź jakie.


Co dzieje się w 3. tygodniu ciąży?
Uwolnione jajeczko z jajnika trafia do jajowodu i oczekuje na plemnik. Po stosunku blisko 200 plemników rozpoczyna wyścig, a jest to droga długa i trudna. Dojrzałe jajeczko żyje ok. 24 godzin, więc nie ma zbyt wiele czasu. Jeżeli partnerzy mieli stosunek na trzy dni przed owulacją oraz w dniu owulacji, jest szansa, że plemnik dotrze na miejsce. To jednak nie koniec jego walki. Musi on jeszcze pokonać powłokę ochronną komórki jajowej, by dostać się do środka. Jeżeli mu się uda, dochodzi do zapłodnienia. Powstaje zygota, czyli komórka o dwóch jądrach i 46 powiązanych w pary chromosomach. Nowa komórka zaczyna się dzielić, a w efekcie kolejnych podziałów powstanie zarodek człowieka. Po ok. 5 dniach trafia przez jajowód do macicy i wysyła do jajnika sygnał. Ciałko żółte przekształca się w ciałko ciążowe. To właśnie po wykonaniu całego procesu następuje zatrzymanie miesiączki.


Warto wiedzieć, że to w pierwszej porcji wytrysku są zazwyczaj te plemniki zdolne do zapłodnienia. Dojrzały plemnik ludzki ma długość ok. 60 mikrometrów, ma główkę, szyjkę oraz witki. Porusza się z prędkością 30 cm na godzinę, a jego główka w kształcie gruszki zawiera materiał genetyczny, czyli DNA.


To właśnie w 3. tygodniu ciąży dzieją się najważniejsze sprawy. Pary chromosomów, w których są zapisane cechy przekazywane przez matkę i przez ojca decydują o tym, jakie będzie ich wspólne dziecko. Geny dominujące określają jego budowę ciała, skłonności, kolor włosów czy oczu. Płeć zależna jest od tego, czy w kodzie genetycznym zwycięskiego plemnika znalazł się chromosom żeński X, czy męski Y. Ze względu na to, że plemniki męskie szybciej giną niż żeńskie, jeżeli do stosunku doszło np. na 3 dni przed owulacją, szansa na to, że urodzi się dziewczynka, zdecydowanie wzrasta.

Fascynujące jest to, że zarodek po połączeniu jajeczka z plemnikiem, choć ma tylko 0,1 mm wielkości i waży 0,001 grama, ma już wybrany i zakodowany kolor oczu, włosów, wzrost i cechy charakteru. Wiadomo już, czy będzie uzdolniony muzycznie, a może aktorsko, czy będzie introwertykiem, czy też ekstrawertykiem. Połączenie chromosomów mamy i taty sprawia, że wszystko w 3. tygodniu ciąży jest już zaplanowane i postanowione.
3. tydzień ciąży – co się dzieje w życiu kobiety?
Przyszła mama nie wie jeszcze, czy jest w ciąży, czy nie. Nie ma na razie możliwości sprawdzenia tego. Teoretycznie powinna poczekać do momentu wystąpienia kolejnej miesiączki, by przekonać się, czy warto robić test ciążowy, ale w praktyce wygląda to inaczej. Pojawienie się krwawienia wcale nie wyklucza tego, że kobieta nie jest w ciąży. Czasami jest to związane ze złuszczaniem się błony śluzowej macicy i nazywane jest plamieniem implantacyjnym. Chodzi tu jednak raczej o plamki krwi niż obfite upławy.

Dlatego też wiele kobiet sięga po dostępne w aptekach testy ciążowe albo wykonuje badanie HCG, w 3. tygodniu ciąży jest na to jednak zdecydowanie za wcześnie, warto poczekać jeszcze tydzień, bądź dwa, by wynik był wiarygodny. Dopiero gdy zarodek się zagnieździ, rozpocznie się wydzielanie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej do krwi, więc badanie można wykonać najwcześniej w drugiej połowie 3. tygodnia ciąży.

Trudno na tym etapie dostrzec już jakieś wczesne objawy ciążowe, choć niektóre kobiety podkreślają, że odczuwały już w trzecim tygodniu 1. trymestru trudne do wytłumaczenia nagłe zmęczenie, zmienność nastrojów, czy zaobserwowały większą tkliwość piersi.

3. tydzień ciąży – o czym warto pamiętać?
Pierwsze tygodnie ciąży to czas szczególnie ważny dla zarodka. W 3. tygodniu ciąży warto mieć na uwadze jego bezpieczeństwo, a każda substancja toksyczna może mieć wpływ zarówno na uszkodzenie komórek, a tym samym narządów i układów, jak i nawet na poronienie. Leki, nikotyna, silne leki, narkotyki mogą nieodwracanie wpłynąć na rozwój zarodka.

Jeżeli staracie się z partnerem o dziecko, to na pewno przygotowujecie się do tego rozsądnie. W 3. tygodniu ciąży nadal bardzo ważna jest odpowiednia dieta, mycie dokładne warzyw i owoców i unikanie pestycydów, które mogą powodować wady rozwojowe.

Przed tobą 4. tydzień ciąży, już za kilkanaście dni dowiesz się, czy zostaniesz mamą.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...