testy na owulację, testy na owulację najdokładniejsze, przegląd testów na owulację
Testy na owulację - redakcyjny przegląd testów na owulację, te są najdokładniejsze. 123rf.com
Reklama.
  • Testy na owulację badają, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do owulacji na podstawie różnych symptomów.
  • Testy na owulację można podzielić na bardziej tradycyjne, jak metody obserwowania ciała, testy apteczne oraz bardziej skomplikowane, technologiczne testy na owulację.
  • Wszystkie testy na owulację zebrałyśmy i zrobiłyśmy przegląd tych, które są najdokładniejsze - dzięki nim łatwiej obliczyć dni płodne i starać się o ciążę.
  • Testy na owulację

    Testy na owulację sprawdzają na podstawie różnych źródeł symptomów, kiedy u kobiety dochodzi do jajeczkowania. Na podstawie wyników testu owulacyjnego możemy ustalić dni płodne i to, kiedy najlepiej starać się o ciążę, jeśli pragniemy dziecka.
    W drogerii i aptece można kupić testy na owulację, które działają na podobnej zasadzie , jak testy ciążowe - badają w moczu poziom konkretnych hormonów i dają wyniki - pozytywny lub negatywny, który świadczy o tym, czy w naszym organizmie właśnie w tym momencie zachodzi owulacja.
    Apteczne testy na owulację badają poziom hormonu LH(lutropina, hormon luteinizujący), który w czasie jajeczkowania ma sporo wyższy poziom niż przez resztę miesięcznego cyklu kobiety. Są również inne rodzaje testów, z których możemy korzystać dzięki temu, że technologia wciąż idzie do przodu.
    Są to testy elektroniczne, mikroskopy owulacyjne, komputery cyklu. Zobaczcie, nasz przegląd testów na owulację i sprawdźcie, które jak działają.

    Testy na owulację elektroniczne

    Najdokładniejsze testy na owulację to te elektroniczne. Dają bardzo dokładny obraz rytmu płodności, dlatego są bardzo przydatne, gdy kobieta ma nieregularne miesiączki, bezowulacyjne cykle lub po prostu ciężko jest zaobserwować jej dni płodne.
    Urządzenie to jest bardzo podobne do popularnego testu na owulację tzw. paskowego, który można kupić w każdej aptece. Do pomiaru używamy plastikowej pałeczki, którą umieszczamy w strumieniu moczu, a następnie w urządzeniu do testowania. Na wyświetlaczu pokaże się wynik, a dokładniej - stopień płodności. Testy elektroniczne są zdecydowanie bardziej dokładne niż te paskowe.

    Mikroskop owulacyjny wyznacza termin owulacji

    To urządzenie bada ślinę kobiety i pozwala określić ilość estrogenów w organizmie. Ślinę w teście na owulację z mikroskopem nanosimy na płytkę i zostawiamy, aż całkowicie wyschnie.
    Przez mikroskop można zobaczyć kryształki, które w dni płodne tworzą wzory, a niepłodne mają nieregularne kształty. Taki test na owulację powinno się wykonywać na czczo, lekarze zwracają uwagę, że nawet mycie zębów może zaburzyć wynik.

    Komputery cyklu obliczą owulację za ciebie

    Testy na owulację w formie komputera cyklu bazują na danych, które użytkowniczka musi wprowadzić samodzielnie. Na ich podstawie rozpoznają i monitorują fazy cyklu. Informacje, których potrzebują te urządzenia to: temperatura ciała, występowanie miesiączki i obserwacja śluzu.
    Największych plusem komputerów cyklu jest to, że nie wymagają od użytkownika żadnej wiedzy i samodzielnie analizują dane. Pomagają dokładnie określić fazę cyklu - płodną, niepłodną lub owulacji. Bazując na wprowadzonych danych dotyczących temperatury ciała kobiety, są w stanie wykryć najmniejszy jej skok i z dużą dokładnością określić dzień płodny.

    Testy na owulację ze śliny

    Przed owulacją wzrasta w organizmie kobiety poziom soli, czyli elektrolitów. Jednocześnie rośnie też poziomu hormonu - estrogenu, który można wykryć w ślinie i śluzie szyjkowym. Jest to jedna z metod określania dni płodnych (metoda obserwacji śluzu).
    Istnieje związek pomiędzy wzrostem estrogenu i owulacją, a dokładnie między pięcioma dniami płodnymi podczas cyklu menstruacyjnego. W połączeniu z solami zawartymi w ślinie, po wyschnięciu, powstają struktury, których kształt dokładnie określa fazę płodności.

    Testy na owulację tradycyjne

    Żyjemy w XXI wieku i grzechem byłoby nie korzystać z dobrodziejstw technologii. Ale można też skorzystać z bardziej tradycyjnych metod - obliczenia dni płodnych za pomocą metody termicznej, metody obserwacji śluzu albo aptecznego testu, który bada poziom hormonów w moczu. Możesz obliczyć też dni płodne w naszym kalkulatorze dni płodnych.

    Co to jest owulacja?

    Owulacja (jajeczkowanie), to czas kiedy w organizmie kobiety uwalnia się komórka jajowa i możliwe jest zajście w ciążę, bo razem z owulacją występują dni płodne, czyli dni, w których jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.
    Sama nazwa "owulacja" pochodzi od łacińskiego słowa "ovulatio", co oznacza proces wytwarzania żeńskich gamet (komórek jajowych). Kiedy jajeczko jest dojrzałe, pęka pęcherzyk Graffa, a komórka jajowa uwalniana jest z jajnika i przemieszcza się do jajowodu. Jeśli w tym czasie "spotka" plemniki jest duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia.

    Kiedy jest owulacja? Jak obliczyć dni płodne?

    Ustalenie, kiedy jest owulacja, czyli wyznaczenie terminu jajeczkowania jest znacznie łatwiejsze u kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe. Niestety wiele czynników może zaburzyć owulację, stąd tyle problemów z terminem jej wyznaczenia za pomocą tradycyjnych metod (obserwacji śluzu lub temperatury ciała).
    W idealnych warunkach, u kobiet regularnie miesiączkujących przy cyklu 28-dniowym, owulacja powinna pojawić się dokładnie w połowie, a więc miedzy 13. a 15. dniem cyklu (liczonym od daty ostatniej miesiączki). Żeby ją wyliczyć najlepiej, sprawdź w kalendarzu termin zbliżającej się miesiączki i odlicz 14 dni wstecz.
    Przed owulacją jest ok. 5-6 dni płodnych, jest to czas, gdy kobieta może zajść w ciążę. Zakładając, że plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety do 3-5 dni, dni płodne wydłużają się do 4 dni po owulacji.

    Jakie są objawy owulacji?

    Objawy owulacji są różne i u każdej kobiety coś innego może być najbardziej widoczne, ale zazwyczaj podczas jajeczkowania pojawia się:
  • podwyższona temperatura ciała (przed i po owulacji)
  • śluz zmienia swoją barwę przed owulacją, na szklisty i rozciągliwy – ma konsystencję białka jaja kurzego
  • ból owulacyjny, pojawiający po jednej stronie podbrzusza, w okolicy jajnika, towarzyszący on uwolnieniu komórki jajowej z pęcherzyka Graffa
  • czasem wraz z bólem owulacyjnym współwystępuje plamienie owulacyjne w postaci plamek krwi