Kiedy jest owulacja? Przegląd testów na owulację. Zobacz, który jest najdokładniejszy

Kiedy jest owulacja? Sprawdź, jak obliczyć termin owulacji.
Kiedy jest owulacja? Sprawdź, jak obliczyć termin owulacji. mamadu.pl
Zajście w ciążę nie zawsze jest proste. Pary potrafią starać się latami o dzieci i im się nie udaje. Jednym z podstawowych badań, jakie wykonują kobiety samodzielnie w domu, to sprawdzanie fazy owulacji.

Już nie musimy mierzyć sobie temperatury, czy obserwować zmian w organizmie, żeby wiedzieć czy mamy owulację. Żyjemy w XXI wieku i grzechem byłoby nie korzystać z dobrodziejstw technologii.

Co to jest owulacja?
Owulacja (jajeczkowanie), to czas kiedy w organizmie kobiety uwalnia się komórka jajowa i możliwe jest zajście w ciążę. Sama nazwa "owulacja" pochodzi od łacińskiego słowa "ovulatio", co oznacza proces wytwarzania żeńskich gamet (komórek jajowych). Kiedy jajeczko jest dojrzałe, pęka pęcherzyka Graffa, a komórka jajowa uwalniana jest z jajnika i przemieszcza się do jajowodu. Jeśli w tym czasie "napotka" plemniki jest duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia.

Kiedy jest owulacja? A kiedy dni płodne?
Ustalenie, kiedy jest owulacja, czyli wyznaczenie terminu jajeczkowania jest znacznie łatwiejsze u kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe. Niestety wiele czynników może zaburzyć owulację, stąd tyle problemów z terminem jej wyznaczenia.
W idealnych warunkach, u kobiet regularnie miesiączkujących przy cyklu 28-dniowym, owulacja powinna pojawić się dokładnie w połowie, a więc miedzy 13. a 15. dniem cyklu (liczonym od daty ostatniej miesiączki. Żeby ją wyliczyć najlepiej, sprawdź w kalendarzu termin zbliżającej się miesiączki i odlicz 14 dni wstecz.
Przed owulacją jest ok. 5-6 dni płodnych, jest to czas, gdy kobieta może zajść w ciążę. Zakładając, że plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety do 3-5 dni, dni płodne wydłużają się do 4 dni po owulacji.

Jakie są objawy owulacji?
Objawy owulacji są różne, ale zazwyczaj pojawia się:
– podwyższona temperatura ciała, przed i po niej;
– śluz zmienia swoją barwę przed owulacją, na szklisty i rozciągliwy – ma konsystencję białka jaja kurzego;
– ból owulacyjny, pojawiający po jednej stronie podbrzusza, w okolicy jajnika, towarzyszący on uwolnieniu komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Czasem wraz z bólem owulacyjnym współwystępuje plamienie owulacyjne w postaci plamek krwi.


Oblicz termin owulacji – testy elektroniczne
Dają bardzo dokładny obraz rytmu płodności, dlatego są bardzo przydatne, gdy kobieta ma nieregularne miesiączki, bezowulacyjne cykle lub po prostu ciężko jest zaobserwować jej dni płodne. Urządzenie to jest bardzo podobne do popularnego testu paskowego, który można kupić w każdej aptece. Do pomiaru używamy plastikowej pałeczki, którą umieszczamy w strumieniu moczu, a następnie w urządzeniu do testowania. Na wyświetlaczu pokaże się wynik, a dokładnie stopień płodności. Testy elektroniczne są zdecydowanie bardziej dokładne niż te paskowe.

Mikroskop owulacyjny wyznacza termin owulacji
To urządzenie bada ślinę kobiety i pozwala określić ilość estrogenów w organizmie. Ślinę nanosimy na płytkę i zostawiamy, aż całkowicie wyschnie. Przez mikroskop można zobaczyć kryształki, które w dni płodne tworzą wzory, a niepłodne nieregularne kształty. Test powinno się wykonywać na czczo, lekarze zwracają uwagę, że nawet mycie zębów może zaburzyć wynik.

Komputery cyklu obliczą owulację za ciebie
Bazują one na danych, które użytkowniczka musi wprowadzić. Na ich podstawie rozpoznają fazę cyklu. Informacje, których potrzebują te urządzenia to: temperatura ciała, występowanie miesiączki i obserwacja śluzu. Największych plusem komputerów cyklu jest to, że nie wymagają od użytkownika żadnej wiedzy i samodzielnie analizują dane. Pomagają dokładnie określić fazę cyklu - płodną, niepłodną lub owulacji. Bazując na wprowadzonych danych dotyczących temperatury ciała kobiety, są w stanie wykryć najmniejszy jej skok i z dużą dokładnością określić dzień płodny.

Testy owulacyjne ze śliny
Przed owulacją wzrasta w organizmie kobiety poziom soli, czyli elektrolitów. Jednocześnie rośnie też poziomu hormonu - estrogenu, który można wykryć w ślinie i śluzie szyjkowym. Jest to jedna z metod określania dni płodnych. Istnieje związek pomiędzy wzrostem estrogenu i owulacją, a dokładnie pięcioma dniami płodnymi podczas cyklu menstruacyjnego. W połączeniu z solami zawartymi w ślinie, po wyschnięciu, powstają struktury, których kształt dokładnie określa fazę płodności.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE