mamDu_avatar

35 tydzień ciąży – dziecko przygotowuje się do ssania piersi mamy

Redakcja MamaDu

27 marca 2018, 11:47 · 4 minuty czytania
35 tydzień ciąży to czas, kiedy organizm przyszłej mamy przygotowuje się do porodu. Brzuch zaczyna się obniżać, a dziecko układa się w pozycji ułatwiającej przyjście na świat. Co jeszcze zmienia się w 35 tygodniu ciąży? Dowiedz się, jakie badania musisz wykonać przed rozwiązaniem i ile powinnaś przytyć w czasie ciąży.


35 tydzień ciąży – dziecko przygotowuje się do ssania piersi mamy

Redakcja MamaDu
27 marca 2018, 11:47 • 1 minuta czytania
35 tydzień ciąży to czas, kiedy organizm przyszłej mamy przygotowuje się do porodu. Brzuch zaczyna się obniżać, a dziecko układa się w pozycji ułatwiającej przyjście na świat. Co jeszcze zmienia się w 35 tygodniu ciąży? Dowiedz się, jakie badania musisz wykonać przed rozwiązaniem i ile powinnaś przytyć w czasie ciąży.
Jak wygląda 35 tydzień ciąży? Fot. Eraxion/123RF
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

35 tydzień ciąży

– Możesz być już zmęczona ciążą – duży brzuszek, problemy ze spaniem, dolegliwości ze strony układu pokarmowego – to nieliczne objawy, z którymi mierzą się ciężarne w tym czasie. Dodatkowo stres związany z wyobrażoną wizją porodu może nasilać zgagę czy trudności ze snem – mówi o 35 tygodniu ciąży mgr Anna Norejko, położna i masażystka. Co jeszcze cię czeka na tym etapie ciąży i jak łagodzić nieprzyjemne dolegliwości?


35 tydzień ciąży – który to miesiąc?

35 tydzień ciąży to 8 miesiąc ciąży i jeden z ostatnich tygodni trzeciego trymestru. Do porodu zostało tylko kilka tygodni. Jeśli nie wiesz, jak obliczyć, który to miesiąc ciąży, skorzystaj z naszego przelicznika.

35 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 35 tygodniu ciąży płód mierzy ok. 45-50 cm i waży ok. 2500 g. Wielkością przypomina dużego melona miodowego. Na tym etapie rozwoju szanse dziecka na przeżycie w razie przedwczesnego porodu są niemal takie same jak dziecka donoszonego do 40 tygodnia ciąży. Zgodnie z aktualnymi standardami dziecko urodzone w 35 tygodniu ciąży jest późnym wcześniakiem.

Ostatnie tygodnie w brzuchu mamy to czas, gdy dziecko intensywnie ćwiczy nabyte umiejętności i przygotowuje się do przyjścia na świat. Płuca, ostatni kształtujący się narząd, osiągają pełną dojrzałość, co jednak nie oznacza, że w razie porodu przedwczesnego porodu dziecko będzie w stanie samodzielnie oddychać – ryzyko wystąpienia zespołu zaburzeń oddychania wciąż jest duże.

Podobnie jak w 34 tygodniu ciąży, w 35 tygodniu ciąży dziecko często ssie kciuk (i tym samym przygotowuje się do ssania piersi mamy), oddycha, pije wody płodowe i siusia. Doskonalenie tych umiejętności pozwoli mu prawidłowo funkcjonować po narodzinach.

W 35 tygodniu ciąży płód zaczyna magazynować zapasy żelaza – przyszłe mamy powinny pamiętać o spożywaniu dużych ilości warzyw liściastych (np. szpinaku), otrębów pszennych, pestek dyni i innych produktów bogatych w ten cenny pierwiastek.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 35 tygodniu ciąży na USG 3D:

35 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Objawy, które mogą ci dokuczać w 35 tygodniu ciąży to:

  • Częste oddawanie moczu. W 35 tygodniu ciąży ciężarne chodzą do toalety częściej niż zwykle – dno macicy zaczyna się obniżać, a dziecko (albo dzieci w przypadku ciąży bliźniaczej) uciska na pęcherz. Pamiętaj, by pić duże ilości płynów (przede wszystkim wody), nawet jeśli często chodzisz do toalety. Odwodnienie może prowadzić do przedwczesnego porodu.
  • Ból bioder i miednicy. Organizmy ciężarnej i płodu przygotowują się do porodu – macica się obniża, a dziecko układa się w pozycji umożliwiającej łatwe wydostanie się na świat. W ostatnich tygodniach ciąży uczucie dyskomfortu może się nasilać, nie jest jednak powodem do niepokoju.
  • Skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze przepowiadające to trening macicy przed skurczami właściwymi, które będą towarzyszyły akcji porodowej. To, co je odróżnia, to fakt, że skurcze przepowiadające nie powodują postępu porodu i nie zwiększa się ich częstotliwość.
  • Zaparcia. Jeśli zaparcia nie ustępują mimo diety bogatej w błonnik i picia dużej ilości wody, zapytaj lekarza o możliwość przyjmowania suplementów z błonnikiem lub łagodnych środków przeczyszczających.

Na tym etapie ciąży, gdy do terminu porodu zostało już tylko kilka tygodni, możesz odczuwać coraz większy stres. Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak poradzisz sobie w nowej roli i martwisz, czy w czasie porodu nie dojdzie do jakichś komplikacji.

– By zmniejszyć te nieprzyjemne objawy, przygotuj plan porodu, porozmawiaj o obawach z partnerem oraz położną. Duża dawka snu i odpoczynku to najważniejsze, czego potrzebuje twój organizm właśnie teraz, przed przybraniem najważniejszej życiowej roli, jaką jest bycie rodzicem – radzi położna Anna Norejko.

35 tydzień ciąży – lista badań

Jesteś w 35 tygodniu ciąży i jeszcze nie umówiłaś się na kolejną wizytę u ginekologa? Zrób to jak najszybciej. Dwa obowiązkowe badania na tym etapie ciąży to badanie ogólne moczu i morfologia krwi. Między 33 tygodniem ciąży a 37 tygodniem ciąży warto także wykonać:

  • profilaktyczne badane ogólne
  • badanie ginekologiczne
  • badanie piersi
  • pomiar ciśnienia i masy ciała
  • ocenę wymiarów miednicy
  • oraz ocenę czynności serca płodu i jego ruchliwości.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca również:

  • wykonanie posiewu z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących,
  • badania w kierunku HIV, HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) i VDRL (kiła) u kobiet ze zwiększonym ryzykiem populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia.

Nie zapominaj o badaniu pod kątem ewentualnych infekcji dróg moczowych i pochwy – infekcje bakteryjne w trzecim trymestrze ciąży stanowią zagrożenie dla płodu!

Jak wygląda brzuch w 35 tygodniu ciąży?

W trzecim trymestrze brzuch ciężarnej rośnie z każdym dniem. W 35 tygodniu ciąży przyszła mama powinna przytyć ok. 12 kg, jednak to, ile przytyjesz w czasie ciąży, jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od wagi przed ciążą (kobiety z niedowagą powinny przytyć więcej niż te o prawidłowej masie ciała lub z nadwagą). Zdarza się, że na tym etapie ciąży nie zauważysz wyraźnego wzrostu wagi – chociaż dziecko stale rośnie, zmniejsza się ilość płynu owodniowego.

Od 35 tygodnia ciąży brzuch zacznie się powoli obniżać – organizm zaczyna przygotowywać się do porodu. W związku z obniżaniem się dna macicy zmniejsza się nacisk na przeponę i płuca, a problemy z oddychaniem i trudności w łapaniu tchu zaczną ustępować.

Chociaż narządy wewnętrzne mają coraz więcej miejsca, nacisk przenosi się na kość łonową i pęcherz, co może oznaczać częstsze wizyty w toalecie, także w nocy.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: pacjent.gov.pl, mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org