Skurcze przepowiadające i parcie na pęcherz. Co jeszcze dzieje się w 35. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 35. tydzień ciąży?
Jak wygląda 35. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Organizm przyszłej mamy przygotowuje się do porodu. Brzuch zaczyna się obniżać, a dziecko układa się pozycji ułatwiającej przyjście na świat. Co jeszcze zmienia się w 35. tygodniu ciąży? Dowiedz się, jakie badania musisz wykonać przed rozwiązaniem i ile powinnaś przytyć w czasie ciąży.

35. tydzień ciąży – który to miesiąc?
35. tydzień ciąży to 8. miesiąc ciąży i jeden z ostatnich tygodni trzeciego trymestru. Do porodu zostało tylko kilka tygodni. Jeśli nie wiesz, jak obliczyć, który to miesiąc ciąży, skorzystaj z naszego przelicznika.

Jak wygląda dziecko w 35. tygodniu ciąży?
W 35. tygodniu ciąży płód mierzy ok. 45-50 cm i waży ok. 2,5 kg. Wielkością przypomina dużego melona miodowego. Na tym etapie rozwoju szanse dziecka na przeżycie w razie przedwczesnego porodu są niemal takie same jak dziecka donoszonego do 40. tygodnia ciąży.

Ostatnie tygodnie w brzuchu mamy to czas, gdy dziecko intensywnie ćwiczy nabyte umiejętności i przygotowuje się do przyjścia na świat. Płuca, ostatni kształtujący się narząd, osiągają pełną dojrzałość, co umożliwi dziecku samodzielne oddychanie po porodzie. Podobnie jak w 34. tygodniu ciąży, w 35. tygodniu ciąży dziecko często ssie kciuk (i tym samym przygotowuje się do ssania piersi mamy), oddycha, pije wody płodowe i siusia. Doskonalenie tych umiejętności pozwoli mu prawidłowo funkcjonować po narodzinach.


Na tym etapie hormony ciążowe mogą oddziaływać na organizm płodu. Zdarza się, że pod ich wpływem piersi dziecka nabrzmiewają, a u małych dziewczynek można zaobserwować wydostający się pokarm.

W 35. tygodniu ciąży płód zaczyna magazynować zapasy żelaza – przyszłe mamy powinny pamiętać o spożywaniu dużych ilości warzyw liściastych (np. szpinaku), otrębów pszennych, pestek dyni i innych produktów bogatych w ten cenny pierwiastek.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 35. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 35. tygodniu ciąży?
W trzecim trymestrze brzuch ciężarnej rośnie z każdym dniem. W 35. tygodniu ciąży przyszła mama powinna przytyć ok. 12 kg, jednak to, ile przytyjesz w czasie ciąży, jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od wagi przed ciążą (kobiety z niedowagą powinny przytyć więcej niż te o prawidłowej masie ciała lub z nadwagą). Zdarza się, że na tym etapie ciąży nie zauważysz wyraźnego wzrostu wagi – chociaż dziecko stale rośnie, zmniejsza się ilość płynu owodniowego.

Od 35. tygodnia ciąży brzuch zacznie się powoli obniżać – organizm zaczyna przygotowywać się do porodu. W związku z obniżaniem się dna macicy zmniejsza się nacisk na przeponę i płuca, a problemy z oddychaniem i trudności w łapaniu tchu zaczną ustępować.

Chociaż narządy wewnętrzne mają coraz więcej miejsca, nacisk przenosi się na kość łonową i pęcherz.
35. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Częste oddawanie moczu. W 35. tygodniu ciąży ciężarne chodzą do toalety częściej niż zwykle – dno macicy zaczyna się opuszczać, a dziecko (albo dzieci w przypadku ciąży mnogiej) uciska na pęcherz. Pamiętaj, by pić duże ilości płynów (przede wszystkim wody), nawet jeśli często chodzisz do toalety. Odwodnienie może prowadzić do przedwczesnego porodu.

– Ból bioder i miednicy. Organizmy ciężarnej i płodu przygotowują się do porodu – macica się obniża, a dziecko układa się w pozycji umożliwiającej łatwe wydostanie się na świat. W ostatnich tygodniach ciąży uczucie dyskomfortu może się nasilać, nie jest jednak powodem do niepokoju.

– Skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze Braxtona-Hicksa to trening macicy przed skurczami właściwymi, które będą towarzyszyły akcji porodowej. To, co je odróżnia, to fakt, że skurcze przepowiadające nie powodują postępu porodu i nie zwiększa się ich częstotliwość.

– Zaparcia. Jeśli zaparcia nie ustępują mimo diety bogatej w błonnik i picia dużej ilości wody, zapytaj lekarza o możliwość przyjmowania suplementów z błonnikiem lub łagodnych środków przeczyszczających.

35. tydzień ciąży – lista badań
Jeśli jeszcze nie umówiłaś się na wizytę do ginekologa, zrób to jak najszybciej. Między 33. a 37. tygodniem ciąży należy wykonać profilaktyczne badane ogólne i badanie ginekologiczne, badanie piersi, pomiar ciśnienia i masy ciała oraz ocenę wymiarów miednicy, ocenę czynności serca płodu i jego ruchliwości.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca również wykonanie posiewu z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących, a u kobiet ze zwiększonym ryzykiem populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia badania w kierunku HIV, HCV (wirus zapalenia wątroby typu C) i VDRL (kiła).

Pamiętaj o badaniu pod kątem ewentualnych infekcji dróg moczowych i pochwy – infekcje bakteryjne w trzecim trymestrze ciąży stanowią zagrożenie dla płodu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE