Dziecko się uśmiecha i może mieć marzenia senne. Co dzieje się w 27. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 27. tydzień ciąży?
Jak wygląda 27. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
27. tydzień ciąży to czas wielu zmian w życiu ciężarnej i jej dziecka. Mimo że brzuch jest coraz cięższy w 27. tygodniu ciąży, przyszła mama zaczyna odczuwać euforię i czerpie przyjemność z odmiennego stanu. Część kobiety w tym czasie planuje już poród. Zobacz, jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży i co może dolegać przyszłej mamie.


27.tydzień ciąży – który to miesiąc?
27. tydzień ciąży to 7. miesiąc ciąży i ostatni tydzień drugiego trymestru. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Dla lekarzy znacznie ważniejsze są obliczenia tygodniowe i dniowe niż miesięczne. W ten sposób może kontrolować prawidłowy przebieg ciąży, dlatego na wizycie kontrolnej lekarz wpisze: 27. tydzień i np. 2 dni, a nie 7. miesiąc ciąży.


Jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży?
Dziecko w 27. tygodniu ciąży w pełni rozciągnięte mierzy 34 cm, w pozycji skulonej ma 24 cm. Waży około kilograma i wielkością przypomina kalafior.

W 27. tygodniu ciąży dziecko podczas snu może mieć marzenia senne, podczas których utrwala wrażenia i informacje docierające ze świata zewnętrznego. Koniec drugiego trymestru to wielki przełom – dziecko nie tylko otwiera oczy, ma rzęsy, brwi i włosy, ale potrafi się już nawet uśmiechać.

To okres, kiedy kubki smakowe dziecka są już w pełni wykształcone, dzięki temu jest w stanie odróżnić smaki. Co więcej, daje nawet znaki mamie, czy to, co akurat zjadła mu smakuje.

Na 27. tydzień ciąży przypada proces intensywnego rozwoju mózgu. Bardzo szybko powiększa się i unerwia u dziecka mózg. Stymulująco na organ wpływa mówienie do brzucha i relaksująca muzyka. Mózg dziecka chłonie, przetwarza i zapamiętuje, a to sprawia, że tworzą się nowe połączenia nerwowe.


Zobacz, jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży:
W 27. tygodniu ciąży zwiększyła się częstotliwość ruchów dziecka. Więcej się rusza w brzuchu mamy i przez to też mniej śpi – dokładnie 15 godzin dziennie. Wcześniej na sen poświęcało prawie całą dobę. Przyszła mama może odczuwać naciski, kopniaki, przemieszczanie się dziecka z jednej strony brzucha na drugą. Takie niespokojne ruchy może doświadczać przez kilka minut, do momentu, aż dziecko znajdzie wygodną dla siebie pozycję.

Jak wygląda brzuch w 27. tygodniu ciąży?
Macica systematycznie się powiększa, na tym etapie osiąga rozmiar dyni. Brzuch mocno obciąża kręgosłup kobiety, w 27. tygodniu ciąży jest naprawdę ciężki i duży. Powoduje to spłycony oddech i wystąpienie zadyszki. Należy pamiętać, że prawidłowy przyrost masy ciała podczas ciąży j zależy od masy ciała przed ciążą. Kobiety o niskim BMI poniżej 19, powinny przytyć od 13 do 16 kg, kobiety o BMI od 19 do 26 przybiorą około 11-13 kg, zaś pozostałe z nadwagą tj. od 26 BMI powinny przytyć nie więcej niż 10 -11 kg.
27. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
Są pewne wspólne dolegliwości, które pojawiają się u większości ciężarnych w 27. tygodniu ciąży. To moment, kiedy kobiety już mocno odczuwa wagę. Zwiększyła się masa dziecka, wielkość brzucha i macicy. Brzuch zaczyna przeszkadzać w codziennych czynnościach. Samodzielne zawiązanie sznurówek jest już sporym wyzwaniem, a do końca ciąży zostało jeszcze trzynaście tygodni.

Drugą, często występującą dolegliwością jest nietrzymanie moczu, które mogło wystąpić już w 26. tygodniu ciąży. Na skutek rozciągnięcia mięśni dna macicy czasem podczas kichnięcia może dojść do niekontrolowanego oddania moczu.

Trzecią przypadłością, która pojawia się u ciężarnych to wypływająca z piersi siara, czyli pierwsze mleko. Na tym etapie jest to zupełnie naturalne. Przy pojawiających się wyciekach pokarmu warto mieć przy sobie wkładki laktacyjne, które pomogą w utrzymaniu komfortu i higieny. Nie u każdej jednak kobiety w czasie ciąży pojawia się siara, nie należy się martwić, to całkowicie normalne.

W trzecim trymestrze ochota na seks u wielu kobiet słabnie. Często pojawiają się w nich obawy, że seks może zaszkodzić dziecku lub wywołać przedwczesny poród. Tymczasem, jeśli lekarz nie widzi przeciwskazań, nie ma powodów, by rezygnować ze współżycia.

27.tydzień ciąży – lista badań
W 27 tygodniu ciąży przyszła mama może otrzymać skierowanie od lekarza na zrobienie morfologii krwi, badania ogólne moczu, USG oraz badania cytologicznego, jeśli jeszcze nie było wcześniej wykonane w czasie ciąży.

Co zmienia się w 28. tygodniu ciąży? – sprawdź.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE