27 tydzień ciąży to czas wielu zmian w życiu ciężarnej i jej dziecka. Mimo że brzuch jest coraz cięższy, to przyszła mama zaczyna odczuwać euforię i czerpie przyjemność z odmiennego stanu. Część kobiety w tym czasie planuje już poród. Zobacz, jak wygląda dziecko w 27 tygodniu ciąży i co może dolegać przyszłej mamie.
Reklama.
27 tydzień ciąży
W 27 tygodniu ciąży zwiększa się częstotliwość ruchów dziecka. Wcześniej na sen maleństwo poświęcało prawie całą dobę, teraz około 15 godzin. Przyszła mama może odczuwać naciski, kopniaki, przemieszczanie się dziecka z jednej strony brzucha na drugą. Takich niespokojnych ruchów może doświadczać przez kilka minut, do momentu, aż dziecko znajdzie wygodną dla siebie pozycję.
Dziecko intensywnie reaguje także na dźwięki, co można zauważyć, spędzając czas w głośnym otoczeniu.
27 tydzień ciąży: który to miesiąc?
27 tydzień ciąży to 7 miesiąc ciąży i ostatni tydzień drugiego trymestru. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Dla lekarzy znacznie ważniejsze są obliczenia tygodniowe i dniowe niż miesięczne. W ten sposób może kontrolować prawidłowy przebieg ciąży, dlatego na wizycie kontrolnej lekarz wpisze: 27 tydzień i np. 2 dni, a nie 7 miesiąc ciąży.
Jak wygląda dziecko w 27 tygodniu ciąży?
Dziecko w 27 tygodniu ciąży w pełni rozciągnięte mierzy 34 cm, w pozycji skulonej ma 24 cm. Waży około kilograma i wielkością przypomina kalafior.
W 27 tygodniu ciąży dziecko podczas snu może mieć marzenia senne, podczas których utrwala wrażenia i informacje docierające ze świata zewnętrznego. Koniec drugiego trymestru to wielki przełom – dziecko nie tylko otwiera oczy, ma rzęsy, brwi i włosy, ale potrafi się już także uśmiechać.
To okres, kiedy kubki smakowe dziecka są już w pełni wykształcone, dzięki temu jest w stanie odróżnić smaki. Co więcej, daje nawet znaki mamie, czy to, co akurat zjadła mama, mu smakuje.
Na 27 tydzień ciąży przypada proces intensywnego rozwoju mózgu. Bardzo szybko powiększa się i unerwia u dziecka mózg. Stymulująco na organ wpływa mówienie do brzucha i relaksująca muzyka. Mózg dziecka chłonie, przetwarza i zapamiętuje, a to sprawia, że tworzą się nowe połączenia nerwowe.
USG w 27 tygodniu ciąży
Jak wygląda dziecko na USG w 27 tygodniu ciąży? Sprawdź na tym filmie:
27 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości
Są pewne wspólne dolegliwości, które pojawiają się u większości ciężarnych w 27. tygodniu ciąży. To moment, kiedy kobiety już mocno odczuwa wagę. Zwiększyła się masa dziecka, wielkość brzucha i macicy. Ale nie tylko rosnący brzuch może powodować spory dyskomfort:
Brzuch zaczyna przeszkadzać w codziennych czynnościach. Samodzielne zawiązanie sznurówek jest już sporym wyzwaniem, a do końca ciąży zostało jeszcze trzynaście tygodni.
Na skutek rozciągnięcia mięśni dna macicy czasem podczas kichnięcia może dojść do niekontrolowanego oddania moczu. Na tym etapie ciąży, nietrzymanie moczu, jest częstą przypadłością.
Wypływająca z piersi siara, czyli pierwsze mleko. Przy pojawiających się wyciekach pokarmu warto mieć przy sobie wkładki laktacyjne, które pomogą w utrzymaniu komfortu i higieny. Nie u każdej jednak kobiety w czasie ciąży pojawia się siara, nie należy się martwić, to całkowicie normalne.
Mniejsza ochota na seks, u wielu kobiet około 27 tygodnia ciąży spada libido. Często u pań pojawiają się obawy, że seks może zaszkodzić dziecku lub wywołać przedwczesny poród. Tymczasem, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie ma powodów, by rezygnować ze współżycia.
27 tydzień ciąży – lista badań
W 27 tygodniu ciąży przyszła mama może otrzymać skierowanie od lekarza na zrobienie morfologii krwi, badania ogólne moczu, USG oraz badania cytologicznego, jeśli jeszcze nie było wcześniej wykonane w czasie ciąży.
Brzuch w 27 tygodniu ciąży
Macica systematycznie się powiększa, na tym etapie osiąga rozmiar dyni. Brzuch mocno obciąża kręgosłup kobiety, w 27 tygodniu ciąży jest naprawdę ciężki i duży. Rosnąca macica przesuwa przeponę do góry, powodując pojawienie się problemów z oddychaniem: spłycony oddech i wystąpienie zadyszki.
Należy pamiętać, że prawidłowy przyrost masy ciała podczas ciąży zależy od masy ciała przed ciążą. Kobiety o niskim BMI poniżej 19, powinny przytyć od 13 do 16 kg, kobiety o BMI od 19 do 26 przybiorą około 11-13 kg, zaś pozostałe z nadwagą tj. od 26 BMI powinny przytyć nie więcej niż 10 -11 kg.
W okolicy 27 tygodnia ciąży pojawiają się kolejne zmiany w piersiach. Brązowa otoczka może się rozlać nawet na połowę piersi. Jest to zmiana przejściowa, która minie w pierwszym roku po porodzie.