Odkrywamy tajemnicę snu dziecka w brzuchu mamy. Sprawdź, czy płód śni. Film

Czy płód śni?
Czy płód śni? YouTube
Większość doby śpi, ale czy miewa marzenia senne? Co może śnić się dziecku, zanim się urodzi? Zobacz niezwykłą animację.

W końcowej fazie ciąży dzieci spędzają około 90% swojego czasu na śnie. Kiedy śpią, ciężko je obudzić. Jedną z rzeczy, które ujawnia USG 4D jest fakt, że płody wkraczają w fazę snu REM, w której to pojawiają się marzenia senne. Świadczyć o tym mogą, chociażby szybkie ruchy gałek ocznych.

Snem dziecka w brzuchu mamy zainteresowali się naukowców z Uniwersytetu Schillera w Jenie. Potwierdzili oni, że już u siedmiomiesięcznego płodu można zaobserwować zachowania charakterystyczne dla marzeń sennych.

Nikt jednak nie ma pewności, czy one faktycznie śnią, ponieważ ich fale mózgowe nie mogą jeszcze być monitorowane, ale lekarze uważają, że jest to z pewnością możliwe.

W rzeczywistości przypuszcza się, że wzorce snu płodów w tym etapie rozwoju przypominają te u noworodków: spędzają dużo czasu w fazie REM, ale także zapadają w głęboki sen, w którym nie obserwujemy ruchu gałek ocznych.
Naukowcy zaobserwowali również, że dzieci w łonie matki bywają w stanie spokojnej czujności, co sugeruje, że może to być wyrazem skupienia się na czymś np. słuchaniem, co mówi mama.

O czym śni dziecko w brzuchu mamy?
Jeśli śnią, na co wskazuje większość czynników, naukowcy podejrzewają, że ich sny dotyczą tego, co robią w brzuszkach mam, czyli o ssaniu palca, ruszaniu rączkami, nóżkami, bawieniu się pępowiną.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE