Dziecko przygotowuje się do pierwszego wdechu. Co jeszcze musisz wiedzieć o 25. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 25. tydzień ciąży?
Jak wygląda 25. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pod koniec drugiego trymestru zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych i zakażeń układu moczowego. 25. tydzień ciąży to również czas, w którym dziecko ćwiczy mechanizm oddychania przez wciąganie i wypuszczanie noskiem wód płodowych. Sprawdź, co jeszcze czeka cię w 25. tygodniu ciąży.

25. tydzień ciąży – który to miesiąc?
25. tydzień ciąży to 6. miesiąc ciąży i koniec drugiego trymestru. Nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące? Dowiedz się, który to miesiąc ciąży i sprawdź nasz przelicznik.

Jak wygląda dziecko w 25. tygodniu ciąży?

Płód w 25. tygodniu ciąży mierzy ok. 23-30 cm i waży ponad 700 g. Wielkością przypomina główkę kalafiora.

W 25. tygodniu ciąży pęcherzyki płucne płodu wciąż się rozwijają, a ukształtowane kilka tygodni wcześniej dziurki w nosie powoli się otwierają. Dziecko zaczyna się przygotowywać do pierwszego wdechu – ćwiczy mechanizm oddychania przez wciąganie i wypuszczanie noskiem wód płodowych.


W 24. tygodniu ciąży skóra dziecka jest jeszcze bardzo cienka i przezroczysta. W 25. tygodniu wciąż jest cienka, pomarszczona i blada, jednak zaczyna się pod nią tworzyć sieć naczyń włosowatych, dzięki czemu wkrótce zmieni odcień na bladoróżowy. Dziecko staje się coraz pulchniejsze – w jego ciele rozwijają się tkanka tłuszczowa i mięśnie, pojawia się coraz więcej włosków.

W 25. tygodniu ciąży dziecko dużo się porusza – z pewnością czujesz jego ruchy i możesz zauważyć na brzuchu odbijający się kształt stópek i rączek, zwłaszcza podczas silnych kopnięć. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej, musisz wiedzieć, że pod koniec drugiego trymestru dzieci zaczynają odczuwać swoją obecność i wyczuwają ruchy rodzeństwa.


Zobacz, jak wygląda dziecko w 25. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 25. tygodniu ciąży?
Z każdym tygodniem ciąży macica się powiększa – w 25. tygodniu ciąży osiąga rozmiar piłki futbolowej i coraz bardziej uciska narządy wewnętrzne, jednak sposób jej ułożenia nie ma wpływu na przebieg ciąży ani przebieg porodu.

Powiększająca się macica to również powiększający się brzuszek. W 25. tygodniu ciąży ciążowe krągłości mogą niepokoić i stresować wiele ciężarnych – przyszłe mamy zaczynają się zastanawiać, czy nie przytyły za dużo. Zgodnie z wytycznymi ciężarna powinna przybierać na wadze ok. pół kilograma tygodniowo. W 25. tygodniu powinna ważyć ok. 7-10 kg więcej, w zależności od wagi przed ciążą. Dodatkowe kilogramy nie są powodem do stresu – to znak, że ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko się rozwija i przygotowuje do przyjścia na świat.

Jeśli boisz się, że przytyłaś za dużo, skonsultuj się z lekarzem. Ograniczanie liczby spożywanych kalorii czy intensywne treningi mogą zaszkodzić dziecku!
25. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Chrapanie. Pod koniec drugiego trymestru u wielu ciężarnych pojawiają się problemy ze snem, w tym... chrapanie. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety, takie jak zwężające się drogi oddechowe, zmiany hormonalne, zwiększająca się ilość tłuszczu w organizmie i ucisk na przeponę znacząco utrudniają oddychanie. Skuteczne w walce z chrapaniem mogą okazać się ćwiczenia oddechowe i zmiana poduszki na bardziej płaską.

– Upławy i infekcje intymne. Świąd, infekcje intymne i zakażenia dróg moczowych to częste dolegliwości pojawiające się w ciąży. Hormony odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży zmieniają fizjologię pochwy i okolic cewki moczowej, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji i zakażeń. Jeśli pojawiają się pierwszy objawy, takie jak świąd, pieczenie i upławy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wszystkie zmiany i niepokojące objawy występujące w okolicach sromu i odbytu powinny być zgłaszane lekarzowi. Nie muszą świadczyć o zagrożeniu, ale na pewno wymagają badań i szybkiej diagnozy.

– Niestrawność. Niestrawność w ciąży wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej, które stają się przyczyną zgagi, wzdęć, nadmiernych gazów i biegunek. Najlepszym sposobem walki z niestrawnością jest zmiana diety i unikanie produktów nasilających nieprzyjemne dolegliwości, w tym warzyw strączkowych i warzyw kapustnych, tłustych potraw i przetworów mlecznych.

– Skurcze Braxtona-Hicksa. Pod koniec drugiego trymestru skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, mogą się nasilać. Skurcze przepowiadające to trening macicy przed właściwymi skurczami, towarzyszącymi akcji porodowej.

25. tydzień ciąży – lista badań
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badania stężenia glukozy we krwi pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Test DTTG (doustny test tolerancji glukozy) polega na podaniu ciężarnej 75 glukozy w celu wykrycia cukrzycy ciążowej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE