mamDu_avatar

25 tydzień ciąży: dziecko szykuje się do pierwszego wdechu. Dla mamy to czas na ważne badanie

Dominika Bielas

13 marca 2018, 11:49 · 4 minuty czytania
25 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko ćwiczy mechanizm oddychania przez wciąganie i wypuszczanie noskiem wód płodowych. Warto wiedzieć, że pod koniec drugiego trymestru u mamy zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych i zakażeń układu moczowego. Sprawdź, co jeszcze czeka cię w 25 tygodniu ciąży, a także jakie badania musisz wykonać.


25 tydzień ciąży: dziecko szykuje się do pierwszego wdechu. Dla mamy to czas na ważne badanie

Dominika Bielas
13 marca 2018, 11:49 • 1 minuta czytania
25 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko ćwiczy mechanizm oddychania przez wciąganie i wypuszczanie noskiem wód płodowych. Warto wiedzieć, że pod koniec drugiego trymestru u mamy zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych i zakażeń układu moczowego. Sprawdź, co jeszcze czeka cię w 25 tygodniu ciąży, a także jakie badania musisz wykonać.
W 25 tygodniu ciąży dziecko zaczyna się przygotowywać do pierwszego wdechu. Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

25 tydzień ciąży

W 25 tygodniu ciąży dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Staje się także coraz pulchniejsze i ma coraz mniej miejsca, przez co, chcąc się ułożyć wygodnie, zaczyna się rozpychać. Kopnięcia i kuksańce stają się coraz bardziej odczuwalne. 25 tydzień ciąży to odpowiedni moment na wykonanie testów w kierunku cukrzycy ciążowej.


25 tydzień ciąży: który to miesiąc?

25 tydzień ciąży to 6 miesiąc ciąży i koniec drugiego trymestru. Nie wiesz, jak przeliczać tygodnie ciąży na miesiące? Dowiedz się, który to miesiąc ciąży i sprawdź nasz przelicznik.

Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży?

Płód w 25 tygodniu ciąży mierzy ok. 23-30 cm i waży ponad 700 g. Wielkością przypomina główkę kalafiora.

Choć skóra wciąż jest cienka, pomarszczona i blada, ale 25 tygodniu ciąży zaczyna się pod nią tworzyć sieć naczyń włosowatych. Dzięki temu wkrótce zmieni odcień na bladoróżowy. W ciele dziecka rozwijają się tkanka tłuszczowa i mięśnie, pojawia się coraz więcej włosków.

W 25 tygodniu ciąży pęcherzyki płucne płodu wciąż się rozwijają, a ukształtowane kilka tygodni wcześniej dziurki w nosie powoli się otwierają. Dziecko zaczyna się przygotowywać do pierwszego wdechu – ćwiczy mechanizm oddychania przez wciąganie i wypuszczanie noskiem wód płodowych. Tak maluszek szykuje się do pierwszego wdechu.

Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży? USG

W 25 tygodniu ciąży dziecko dużo się porusza – z pewnością czujesz ruchy płodu i możesz zauważyć na brzuchu odbijający się kształt stópek i rączek, zwłaszcza podczas silnych kopnięć. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, musisz wiedzieć, że pod koniec drugiego trymestru dzieci zaczynają odczuwać swoją obecność i wyczuwają ruchy rodzeństwa.

25 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości

W 25 tygodniu ciąży może się pojawić kilka kłopotliwych objawów:

  • Chrapanie – pod koniec drugiego trymestru u wielu ciężarnych pojawiają się problemy ze snem, w tym... chrapanie. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety, takie jak zwężające się drogi oddechowe, zmiany hormonalne, zwiększająca się ilość tłuszczu w organizmie i ucisk na przeponę znacząco utrudniają oddychanie. Skuteczne w walce z chrapaniem mogą okazać się ćwiczenia oddechowe i zmiana poduszki na bardziej płaską.
  • Upławy i infekcje intymne – świąd, infekcje intymne i zakażenia dróg moczowych to częste dolegliwości pojawiające się w ciąży. Hormony odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży zmieniają fizjologię pochwy i okolic cewki moczowej, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji i zakażeń. Jeśli pojawiają się pierwszy objawy, takie jak świąd, pieczenie i upławy w ciąży, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wszystkie zmiany i niepokojące objawy występujące w okolicach sromu i odbytu powinny być zgłaszane lekarzowi. Nie muszą świadczyć o zagrożeniu, ale na pewno wymagają badań i szybkiej diagnozy.
  • Niestrawność – niestrawność w ciąży wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej, które stają się przyczyną zgagi, wzdęć, nadmiernych gazów i biegunek. Najlepszym sposobem walki z niestrawnością jest zmiana diety i unikanie produktów nasilających nieprzyjemne dolegliwości, w tym warzyw strączkowych i warzyw kapustnych, tłustych potraw i przetworów mlecznych.
  • Skurcze Braxtona-Hicksa – pod koniec drugiego trymestru skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, mogą się nasilać. Skurcze przepowiadające to trening macicy przed właściwymi skurczami towarzyszącymi akcji porodowej.

25 tydzień ciąży: lista badań

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badania stężenia glukozy we krwi pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Test DTTG (doustny test tolerancji glukozy) polega na podaniu ciężarnej 75 glukozy w celu wykrycia cukrzycy ciążowej.

Anna Norejko, położna i masażystka, wyjaśnia, że jest to rutynowe badanie wykonywane w każdej ciąży ze względu na zmieniającą się gospodarkę hormonalną. Hormony ciążowe tj.: laktogen łożyskowy, prolaktyna, progesteron, kortyzol, przyczyniają się do zwiększenia poziomu glukozy przy jednoczesnym zmniejszeniu wrażliwości tkanek na insulinę.

Insulina to hormon produkowany przez trzustkę. Jego funkcja polega na regulacji ilość glukozy w organizmie. Przy niewydolnej trzustce organizm sobie z tym nie radzi. Dochodzi wtedy do powstania cukrzycy ciążowej, wymagającej leczenia.

Polega ono na stosowaniu odpowiedniej diety cukrzycowej oraz w razie konieczności podaży insuliny. Do powikłań nieleczonej cukrzycy ciążowej zaliczamy m.in.:

  • nadmierny przyrost masy ciała dziecka,
  • zwiększone ryzyko powikłań okołoporodowych,
  • ryzyko zakończenia porodu droga cięcia cesarskiego
  • ryzyko powikłań u noworodka.

Jak wygląda brzuch w 25 tygodniu ciąży?

Z każdym tygodniem ciąży macica się powiększa coraz bardziej. W 25 tygodniu ciąży brzuch osiąga rozmiar piłki futbolowej i coraz bardziej uciska narządy wewnętrzne, jednak sposób jej ułożenia nie ma wpływu na przebieg ciąży ani przebieg porodu.

Powiększająca się macica to również powiększający się brzuszek. W 25 tygodniu ciąży ciążowe krągłości mogą niepokoić i stresować wiele ciężarnych – przyszłe mamy zaczynają się zastanawiać, czy nie przytyły za dużo. Zgodnie z wytycznymi ciężarna powinna przybierać na wadze ok. pół kilograma tygodniowo.

W 25 tygodniu kobieta powinna ważyć ok. 7-10 kg więcej, w zależności od wagi przed ciążą. Dodatkowe kilogramy nie są powodem do stresu – to znak, że ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko się rozwija i przygotowuje do przyjścia na świat.

Jeśli boisz się, że przytyłaś za dużo, skonsultuj się z lekarzem. Ograniczanie liczby spożywanych kalorii czy intensywne treningi mogą zaszkodzić dziecku!

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org