W 24 tygodniu ciąży dziecko coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Chociaż jego skóra jest jeszcze cienka i przezroczysta, twarz jest niemal w pełni ukształtowana. To również czas, w którym dziecko zaczyna silnie odczuwać i reagować na emocje mamy. Dowiedz się więcej, jak wygląda 24 tydzień ciąży i jakie badania powinnaś w tym czasie wykonać.
Reklama.
24 tydzień ciąży
W 24 tygodniu ciąży dziecko uważnie nasłuchuje i rozpoznaje głos mamy. Używa już wszystkich zmysłów. Pod koniec 24 tygodnia otworzy powieki i lekarz będzie mógł zaobserwować, jak reaguje na światło. 24 tydzień ciąży to czas, w którym dziecko zyskuje coraz większą świadomość otaczającego go świata i silnie odczuwa emocje mamy. Jeśli mama się czegoś przestraszy, od razu to poczuje.
Płód często się przemieszcza, a ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży są coraz silniejsze i bardziej odczuwalne. Niektóre dzieci świadomie wybierają swoje ulubione miejsce w brzuchu mamy i w nim spędzają dużo czasu. Może to być szczególnie dokuczliwe, gdy dziecko wybierze miejsce pod żebrami albo będzie uciskać pęcherz.
24 tydzień ciąży – który to miesiąc?
24 tydzień ciąży to 6 miesiąc ciąży, a zarazem druga połowa drugiego trymestru. Chociaż mówi się, że ciąża trwa dziewięć miesięcy (kalendarzowych), to w rzeczywistości trwa 10 miesięcy księżycowych (liczących po 28 dni). Przeliczanie tygodni ciąży na miesiące może więc wydawać się nieco skomplikowane, dlatego też lepiej trzymać się podawania wieku ciąży w tygodniach – tak, jak robią to lekarze i położne.
24 tydzień ciąży: waga dziecka
W 24 tygodniu ciąży dziecko mierzy 22-28 cm i waży ok. 600-700 gramów. Wielkością przypomina kolbę kukurydzy.
Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?
Płód w 24 tygodniu ciąży wygląda tak, jak przy urodzeniu. Jego skóra jest jeszcze bardzo cienka i widać przez nią naczynia krwionośne, jednak w ciągu kilku kolejnych tygodni stanie się grubsza i nieprzezroczysta. Twarz jest niemal w pełni ukształtowana, a kości, mięśnie i narządy wewnętrzne znacznie się powiększyły. Jego ciało pokryte jest włoskami – ma rzęsy, brwi i włoski na głowie, a skóra zaczyna pokrywać się ochronną mazią.
24 tydzień ciąży: film z USG
Możesz zobaczyć, jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży, na tym filmie z USG:
24 tydzień ciąży: dolegliwości i objawy
24 tydzień ciąży to początek 6 miesiąca życia twojego dziecka. Anna Norejko, położna i masażystka, radzi w tym czasie zwrócić uwagę na dwie dość poważne przypadłości:
Cukrzyca ciężarnych – to nietolerancja węglowodanów pojawiająca się po raz pierwszy w ciąży. Mogą się pojawiać takie objawy jak wzmożone pragnienie, senność czy zmęczenie. Między 24 a 28 tygodniem ciąży lekarz może zalecić wykonanie testu tolerancji glukozy. Cukrzyca ciążowa jest przejściową formą hiperglikemii. Organizm ciężarnej nie wytwarza wystarczających ilości insuliny do przetworzenia cukru. Sposobami leczenia cukrzycy w ciąży są dieta cukrzycowa (opracowana po konsultacji z diabetologiem) oraz aktywność fizyczna. Czasami ciężarna musi też przyjmować insulinę. W większości przypadków cukrzyca ciążowa mija po urodzeniu dziecka.
Zespół cieśni nadgarstka – jego przyczyną jest obrzęk tkanek okolicy nadgarstka powodujący ucisk nerwu pośrodkowego. By zmniejszyć dolegliwości bólowe, zacznij rozciągać mięśnie dłoni, wybierz się na basen oraz w miarę możliwości ogranicz korzystanie z komputera i telefonu.
Poza tym w 24 tygodniu na podstawie badań lekarz może zdiagnozować u ciebie anemię w ciąży. O anemii mogą też świadczyć zmęczenie, osłabienie organizmu i trudności w złapaniu oddechu. Jeśli widzisz u siebie takie objawy, warto skonsultować to z lekarzem i włączyć do diety produkty bogate w żelazo, m.in. szpinak, jarmuż i inne warzywa liściaste oraz soczewicę.
Jakie badania w 24 tygodniu ciąży?
24 tydzień ciąży to czas kolejnej wizyty u ginekologa. Podczas wizyty lekarz powinien przeprowadzić wywiad, zrobić badanie ogólnolekarskie, badanie ginekologiczne, pomiar masy ciała oraz badanie KTG, czyli ocenę czynności serca dziecka oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca również w 24 tygodniu ciąży przeprowadzenie badania stężenia glukozy we krwi. Badanie DTTG, czyli doustny test tolerancji glukozy, służy wykryciu cukrzycy ciążowej. To jedno z ważniejszych badań w ciąży, nie wolno go pominąć. Na jego wykonanie masz czas od 24 do 28 tygodnia ciąży.
Brzuch w 24 tygodniu ciąży
U większości ciężarnych brzuch w 24 tygodniu ciąży jest już całkiem spory i ciężki. Od początku ciąży przyszła mama powinna już przytyć od 5 do 9 kg (w zależności od wagi przed ciążą i BMI). Brzuszek jest coraz okrąglejszy, a w macicy znajduje się już ok. pół litra płynu owodniowego ochraniającego dziecko przed urazami i zapewniającego bezpieczeństwo.
Rosnący brzuszek nie wyklucza aktywności fizycznej w ciąży, wręcz przeciwnie – lekarze zalecają ciężarnym (o ile ich stan zdrowia na to pozwala) lekkie ćwiczenia, np. pływanie, jogę czy pilates. Poprawiają samopoczucie i łagodzą niektóre dolegliwości ciążowe, takie jak nasilające się bóle i skurcze brzucha.
Bóle i skurcze brzucha mogą się ciągle pojawiać, a nawet nasilać. To macica przygotowuje się do porodu. Warto wtedy przez chwilę odpocząć i nie ryzykować.