Dziecko otwiera powieki i reaguje na emocje mamy. Dowiedz się więcej o 24. tygodniu ciąży

Jak wygląda 24. tydzień ciąży?
Jak wygląda 24. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
W 24. tygodniu ciąży dziecko coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Chociaż jego skóra jest jeszcze cienka i przezroczysta, twarz jest niemal w pełni ukształtowana. To również czas, w którym dziecko zaczyna silnie odczuwać i reagować na emocje mamy. Dowiedz się więcej, jak wygląda 24. tydzień ciąży.

24. tydzień ciąży – który to miesiąc?
24. tydzień ciąży to 6. miesiąc ciąży i druga połowa drugiego trymestru. Tutaj dowiesz się więcej o przeliczaniu tygodni ciąży na miesiące i sprawdzisz, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 24. tygodniu ciąży?
W 24. tygodniu ciąży dziecko mierzy 22-28 cm i waży ok. 600-700 gramów. Wielkością przypomina kolbę kukurydzy.

Płód w 24. tygodniu ciąży wygląda tak, jak przy urodzeniu. Jego skóra jest jeszcze bardzo cienka i widać przez nią naczynia krwionośne, jednak w ciągu kilku kolejnych tygodni stanie się grubsza i nieprzezroczysta. Twarz jest niemal w pełni ukształtowana, a kości, mięśnie i narządy wewnętrzne znacznie się powiększyły. Jego ciało pokryte jest włoskami – ma rzęsy, brwi i włoski na głowie, a skóra zaczyna pokrywać się ochronną mazią.


W 23. tygodniu ciąży dziecko uważnie nasłuchuje i rozpoznaje głos mamy. W 24. tygodniu ciąży używa już wszystkich zmysłów. Pod koniec tygodnia otworzy powieki i lekarz będzie mógł zaobserwować, jak reaguje na światło. 24. tydzień to czas, w którym dziecko zyskuje coraz większą świadomość otaczającego go świata i silnie odczuwa emocje mamy. Jeśli mama się czegoś przestraszy, od razu to poczuje.

Płód często się przemieszcza, a jego ruchy są coraz silniejsze i bardziej odczuwalne. Niektóre dzieci świadomie wybierają swoje ulubione miejsce w brzuchu mamy i w nim spędzają dużo czasu. Może to być szczególnie dokuczliwe, gdy dziecko wybierze miejsce pod żebrami albo będzie uciskać pęcherz.


Zobacz, jak wygląda dziecko w 24. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 24. tygodniu ciąży?
U większości ciężarnych brzuch w 24. tygodniu ciąży jest już całkiem spory i ciężki. Od początku ciąży przyszła mama powinna już przytyć od 5 do 9 kg (w zależności od wagi przed ciążą i BMI). Brzuszek jest coraz okrąglejszy, a w macicy znajduje się już ok. pół litra płynu owodniowego ochraniającego dziecko przed urazami i zapewniającego bezpieczeństwo.

Rosnący brzuszek nie wyklucza aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie – lekarze zalecają ciężarnym (o ile ich stan zdrowia na to pozwala) lekkie ćwiczenia (np. pływanie, jogę czy pilates), które poprawiają samopoczucie i łagodzą niektóre dolegliwości ciążowe, takie jak nasilające się bóle i skurcze brzucha.

Bóle i skurcze brzucha mogą się ciągle pojawiać, a nawet nasilać. To macica przygotowuje się do porodu. Warto wtedy przez chwilę odpocząć i nie ryzykować.

Warto wykorzystać ostatnie tygodnie przed rozwiązaniem na budowanie więzi z partnerem – seks w ciąży jest dozwolony, o ile lekarz nie stwierdził żadnych przeciwwskazań.
24. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Cukrzyca w ciąży. Między 24. a 28. tygodniem ciąży lekarz może zalecić wykonanie testu tolerancji glukozy – u niektórych ciężarnych pojawia się tzw. cukrzyca ciążowa, czyli przejściowa forma hiperglikemii. Organizm ciężarnej nie wytwarza wystarczających ilości insuliny do przetworzenia cukru. Jedynymi sposobami leczenia cukrzycy w ciąży są zdrowia dieta (opracowana po konsultacji z diabetologiem) oraz aktywność fizyczna. W większości przypadków cukrzyca ciążowa mija po urodzeniu dziecka.

– Linea negra (linea nigra). W 24. tygodniu ciąży na brzuchu ciężarnej może pojawić się ciemna pionowa kreska, czyli linea negra. Pojawienie się ciemnej linii jest związane ze zwiększoną produkcją melaniny. W większości przypadków linia znika kilka miesięcy po narodzinach dziecka.

– Anemia w ciąży. Zmęczenie, osłabienie organizmu i trudności w złapaniu oddechu mogą świadczyć o anemii. Warto skonsultować się z lekarzem i włączyć do diety produkty bogate w żelazo, m.in. szpinak, jarmuż i inne warzywa liściaste oraz soczewicę.

24. tydzień ciąży – lista badań
24. tydzień ciąży to czas kolejnej wizyty u ginekologa. Podczas wizyty lekarz powinien przeprowadzić wywiad, zrobić badanie ogólnolekarskie, badanie ginekologiczne, pomiar masy ciała oraz badanie KTG, czyli ocenę czynności serca dziecka oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca również przeprowadzenie badania stężenia glukozy we krwi. Badanie DTTG, czyli doustny test tolerancji glukozy, służy wykryciu cukrzycy ciążowej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE