5. miesiąc ciąży. Co dziecko już potrafi?

5. miesiąc ciąży - zmiany zachodzące w tym czasie dotyczą głównie dziecka - to wtedy rozwijają się zmysły: smaku, dotyku, słuchu i powonienia.
5. miesiąc ciąży - zmiany zachodzące w tym czasie dotyczą głównie dziecka - to wtedy rozwijają się zmysły: smaku, dotyku, słuchu i powonienia. Prawo autorskie: noep / 123RF Zdjęcie Seryjne
5. miesiąc ciąży to okres od 18. do 22. tygodnia ciąży. Zmiany zachodzące w tym czasie dotyczą głównie dziecka - to w 5. miesiącu ciąży rozwijają się zmysły: smaku, dotyku, słuchu i powonienia.


Jak rozwija się dziecko w 5. miesiącu ciąży?
4. miesiąc ciąży masz już za sobą. Teraz twój maluszek mierzy już ok. 25 cm (18 cm od czubka głowy po pośladki) i osiąga wagę ok. 400 g. Główka dziecka nadal stanowi 1/3 całego ciała, zaczynają rosnąć na niej włosy. Pojawiają się brwi i białawe rzęsy. Powieki nadal są zamknięte, ale dziecko porusza już gałkami ocznymi. Zrośnięte do tej pory nozdrza otwierają się, dzięki czemu zaczynają działać receptory węchowe.

Skóra staje się coraz mniej przeźroczysta, pokrywa ją biało żółtawa maź (maź płodowa), która została wyprodukowana przez skórę w 17. tygodniu ciąży i chroni naskórek dziecka przed nadmiernym nasiąkaniem wodami płodowymi. Substancja ta będzie pokrywała skórę maluszka aż do momentu porodu.

W 17. tygodniu organizm dziecka wytworzył mielinę - substancję, która chroni włókna nerwowe i rdzeń kręgowy.

Zewnętrzne narządy płciowe są już dobrze widoczne, dlatego w wielu przypadkach za pomocą badania USG można określić płeć. Nerki zaczynają produkować mocz, który jest wydalany do wód płodowych. Kształtuje się też odbyt i pęcherz moczowy.

Jakie umiejętności posiada dziecko w 5. miesiącu ciąży?
W 19. tygodniu na języku tworzą się kubki smakowe, dlatego malec rozróżnia smak wód płodowych. Im słodszy smak- tym chętniej i lepiej dziecko je połyka.

Rozwijają się małżowiny uszne i kostki słuchowe w uchu środkowym, dzięki czemu malec zaczyna słyszeć dźwięki dochodzące z otoczenia. Bardzo dobrze rozpoznaje odgłosy, szczególnie głos mamy.

Mów więc do dziecka jak najczęściej, śpiewaj mu kołysanki, a nawet czytaj. Ono cię słyszy! Ruchy dziecka są już wyraźnie odczuwalne. Pierworódka zaczyna odczuwać ruchy ok. 20. tygodnia ciąży, zaś wieloródka - ok. 18 tyg. Możesz też zaobserwować rytm dnia dziecka, odczuć kiedy śpi, kiedy staje się bardziej aktywne, kiedy kopie, a nawet kiedy ma czkawkę!


Maluszek zaczyna dotykać wszystkiego, co znajduje się wokół niego, a także siebie - głaska się po twarzy, ssie kciuk, dotyka swoich paluszków. Bawi się pępowiną, ,,bada " ścianę macicy. Reaguje też na bodźce z zewnątrz - wszelkie gwałtowne wibracje mogą go zaniepokoić, zwiększyć ruchliwość jego ciała, przyspieszyć bicie serca. Uwaga! Możesz uspokoić swoje dziecko poprzez głaskanie powłok brzusznych, spokojny śpiew, łagodną muzykę. Malec reaguje też na temperaturę otoczenia i światło.

Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 5. miesiącu ciąży?
Mogą pojawić się lekkie bóle podbrzusza - spowodowane rozciąganiem się więzadeł podtrzymujących macicę.

W 5. miesiącu może zmienić się pigmentacja na skórze brzucha i twarzy. Pojawia się charakterystyczna, brązowa linia ( linea negra) przebiegająca od spojenia łonowego w górę brzucha. W tym okresie zadbaj o skórę na całym ciele, a szczególnie na brzuchu. Warto zainwestować w odpowiedni preparat przeciw rozstępom.

Jak się możesz czuć w 5. miesiącu ciąży?
Do zmian nastroju może dołączyć roztargnienie. Penie słyszałaś o historiach, w których to ciężarne zapomniały zamknąć drzwi do domu, wychodząc do pracy czy schowały kluczyki do samochodu do lodów. Teraz może cię to zupełnie nie dziwić.
Ważne, byś unikała stresów i nie przejmowała się drobnymi wpadkami wynikającymi z trudności z koncentracją. Stres w ciąży działa bardzo źle na płód. Kiedy ty się denerwujesz, zmniejsza się przepływ krwi, a co za tym idzie ilość płynącego do dziecka przez łożysko tlenu i substancji odżywczych. Spokojne mamy rodzą grzeczniejsze dzieci :)

Zalecenia dla kobiet w 5. miesiącu ciąży
Zwróć uwagę na aktywność swojego dziecka. Od momentu, gdy po raz pierwszy poczułaś pierwsze kopnięcia powinnaś liczyć ruchy dziecka. Jeśli cokolwiek budzi twój niepokój - skontaktuj się z lekarzem. Długie przerwy w aktywności dziecka (ponad trzy godziny) również powinnaś zgłaszać lekarzowi. Brak ruchów nie musi oznaczać niczego poważnego, ale lepiej sprawdzić każdą taką sytuację.

Badania, które należy wykonać w 5. miesiącu ciąży:
- USG połówkowe,
- badanie ogólne moczu,
- morfologia.

Lekarz prowadzący powinien sprawdzić:
- twoją wagę,
- twoje ciśnienie krwi,
- pH wydzieliny pochwowej. W ten sposób oceni stan bakteriobiologiczny pochwy i szyjki macicy,
 - wysokość dna macicy.   

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić