Reklama.
23 tydzień ciąży to moment, gdy dziecko ma już wykształcone właściwe proporcje ciała. Waży już prawie 50 gramów, ale to zaledwie 1/6 całkowitej wagi, którą uzyska pod koniec ciąży. Skóra dziecka przestaje być biała, jak było to do 22 tygodnia ciąży, teraz nabiera naturalnego, lekko różowego koloru. Najdłużej rozwijają się płuca, które na tym etapie nie są jeszcze w pełni uformowane. Co jeszcze dzieje się u dziecka i kobiety w 23 tygodniu ciąży? Wyjaśniamy.
W 23 tygodniu ciąży dziecko nadal pokryte jest lanugo (meszkiem płodowym), a pod jego skórą odkłada się tłuszcz. Rozwój płodu w 23 tygodniu ciąży odbywa się również na poziomie neurologicznym, w mózgu stopniowo wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie. Dziecko na tym etapie rozwoju nie znosi hałasów, reaguje nerwowym i przyśpieszonym biciem serca. Potrafi też już wyczuć nastrój swojej mamy.
23 tydzień to 6 miesiąc ciąży i 10 z 14 tygodni drugiego trymestru. Przeliczając miesiące ciąży na tygodnie, łatwiej śledzić rozwój płodu. Dla lekarza wyliczenie ciąży w tygodniach i dniach pozwala zaplanować badania i przewidzieć, co się będzie działo w danym miesiącu.
W 23 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 40-45 gramów, mierzy około 30 cm. Wielkością dziecko w 23 tygodniu ciąży przypomina papaję. W ciągu kolejnych tygodni jego waga na pewno się podwoi. Należy pamiętać, że na etapie intensywnego wzrostu, dziecko potrzebuje coraz więcej składników odżywczych.
Mimo że zwiększa się jego masa, dziecko w 23 tygodniu ciąży pozostaje chude, pokryte włoskami i mazią płodową, która chroni przed wysuszeniem i otarciami. Skóra dziecka delikatnie zaczyna wytwarzać barwnik, jest też silnie pomarszczona, ponieważ jest jej dużo więcej w stosunku do powierzchni ciała.
Jak wygląda dziecko w 23 tygodniu ciąży? Możesz to zobaczyć, na tym filmie z USG z 23 t.c.:
– Na tym etapie ciąży mogą pojawić się nieprzyjemne uderzenia gorąca i związana z nimi nadmierna potliwość – mówi położna i masażystka Anna Norejko. – Przyczyną tych problemów są hormony, które szaleją w organizmie podczas tych magicznych 9 miesięcy.
Położna mówi też, że 23 tydzień ciąży to dobry czas na wizytę u stomatologa. Przed spotkaniem poinformuj lekarza o swoim stanie, by dobrał najlepsze dla was leczenie.
– Bagatelizowane ubytki mogą przysparzać ci nie tylko dolegliwości bólowych, ale także stwarzać niebezpieczeństwo dla twojego dziecka. Stany zapalne jamy ustnej mogą spowodować nawet przedwczesny poród – ostrzega Norejko.
Jakie jeszcze objawy i dolegliwości mogą dokuczać ci w 23 tygodniu ciąży? Możesz zauważyć m.in.:
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego między 18 a 24 tygodniem ciąży należy wykonać badanie USG. Jeśli więc jeszcze go nie zrobiłaś, 23 tydzień ciąży to już najwyższa pora. Badanie USG między 18 a 24 tygodniem ciąży ma na celu m.in. wykrycie określonych wad u płodu.
Badania w ciąży, które przypadają na 21–26 tydzień ciąży, to m.in.
W 23 tygodniu ciąży brzuch się uwypukla, a waga przyszłej mamy wzrosła już o ok. 5-7 kg. Od tego tygodnia waga będzie rosnąć regularnie o ok. pół kilograma tygodniowo. Macica umiejscowiona jest ok. 4 cm nad pępkiem i bezpośrednio naciska pęcherz, co wywołuje częste oddawanie moczu.
Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.
Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org
Zobacz także