Dziecko ma już ułożony rytm dobowy. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą w 23. tygodniu ciąży

Jak wygląda 23. tydzień ciąży?
Jak wygląda 23. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
23. tydzień ciąży — to moment, gdy dziecko ma już wykształcone właściwe proporcje ciała. Waży już prawie 50 gram, ale to zaledwie 1/6 całkowitej wagi, uzyskanej pod koniec ciąży. Skóra dziecka przestaje być biała, jak było to do 22. tygodnia ciąży, teraz nabiera naturalnego, lekko różowego koloru. Najdłużej rozwijają się płuca, które na tym etapie nie są jeszcze w pełni uformowane.

23. tydzień ciąży – który to miesiąc?
23. tydzień to 6. miesiąc ciąży i dziesiąty z czternastu tygodni drugiego trymestru. Przeliczając miesiące ciąży na tygodnie jesteśmy w stanie dowiedzieć się jak przebiega rozwój płodu. Dla lekarza wyliczenie ciąży w tygodniach i dniach pozwala zaplanować badania i przewidzieć, co się będzie działo w danym miesiącu.


Jak wygląda dziecko w 23. tygodniu ciąży?
W 23. tygodniu ciąży dziecko waży ok. 40-45 gramów, mierzy około 30 cm. Mimo że zwiększa się jego masa, dziecko pozostaje chude, pokryte włoskami i mazią płodową, która chroni przed wysuszeniem i otarciami. Skóra dziecka delikatnie zaczyna wytwarzać barwnik, jest też silnie pomarszczona, ponieważ jest jej dużo więcej w stosunku do powierzchni ciała.

Wielkością dziecko przypomina papaję. W ciągu kolejnych tygodni, jego waga na pewno się podwoi. Należy pamiętać, że na etapie intensywnego wzrostu, dziecko potrzebuje coraz więcej składników odżywczych.

W 23. tygodniu dziecko nadal pokryte jest lanugo, a pod jego skórą odkłada się tłuszcz. Rozwój odbywa się również na poziomie neurologicznym, w mózgu stopniowo wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 23. tygodniu ciąży:
Dziecko, na tym etapie rozwoju, nie znosi hałasów, reaguje nerwowym i przyśpieszonym sercem. Dlatego kobiety, jeśli wybierają muzykę – to taką, która będzie uspokajająca i łagodna. Dziecko w 23. tygodniu ciąży potrafi wyczuć nastrój swojej mamy.


Jak wygląda brzuch w 23. tygodniu ciąży?
Brzuch się uwypukla, a waga przyszłej mamy wzrosła już o ok. 5-7 kg. Od tego tygodnia, waga będzie rosnąć regularnie o ok. pół kilograma tygodniowo. Macica umiejscowiona jest ok. 4 cm nad pępkiem bezpośrednio naciska pęcherz, co wywołuje częste oddawanie moczu.
23. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W 23. tygodniu ciąży zaniepokoić może czarna linia, która biegnie przez środek brzucha w dół. Linia na brzuchu, nazywana linea negra, nie powstaje u wszystkich kobiet, co więcej nie jest groźna i znika zaraz po porodzie, nie pozostawiając śladu. Przebarwienia skórne powstają w wyniku działania hormonów ciążowych, które doprowadzają do wszelkich przebarwień skóry. Pojawiają się one nie tylko na brzuchu, ale również wokół sutków, na twarzy, wokół nosa, na policzkach, czole i wokół oczu, ciemnieją też piegi. O przebarwieniach występujących mówi się jako o masce ciążowej tzw. chloasmy. Wszystkie przebarwienia skóry ustępują w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Czy są inne zmiany skórnych, na które należy zwrócić szczególną uwagę w czasie ciąży? Kobiety w ciąży bardzo często niepokoją rozstępy i pękające naczynka krwionośne. Zmiany pojawiają się głównie: na nogach, w okolicach brzucha i ud. Do walki z nimi lekarze polecają stosowanie specjalnych kosmetyków do skóry z rozszerzonymi lub pękającymi naczynkami krwionośnymi. Częstsze odpoczynki z lekko uniesionymi w górę nogami, pomagają kontrolować zmiany i poprawiają krążenie. Specjalny zestaw ćwiczeń to trzeci, niezbędny sposób na walkę z rozstępami i pękającymi naczyniami krwionośnymi. Kobieta nie powinna dźwigać, na tym etapie ciąży, ciężkich zakupów.

W 23. tygodniu ciąży para wciąż możesz cieszyć się seksem, nawet do ostatnich dni ciąży.

23. tydzień ciąży – lista badań
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w 23. tygodniu ciąży nie musisz wykonywać żadnych badań.

Mimo braku badań kontrolnych warto sprawdzać poziom witamin i minerałów. Kluczowe jest żelazo, jego niedobór może doprowadzić do anemii. Jej symptomy to głównie: osłabienie, krótki oddech, zwroty głowy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE