Cukrzyca ciążowa, nie dotyczy tylko otyłych kobiet. Zbadaj się!

Prawo autorskie: ryanking999 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: ryanking999 / 123RF Zdjęcie Seryjne Wbrew pozorom cukrzyca ciążowa nie dotyczy jedynie kobiet, które miały już wcześniej diagnozowane problemy z cukrem.
Wbrew pozorom cukrzyca ciążowa nie dotyczy jedynie kobiet, które miały już wcześniej diagnozowane problemy z cukrem. To choroba, która pojawia się w trakcie ciąży i może być niebezpieczna dla mamy i dziecka.

W ciąży musisz regularnie badać poziom cukru we krwi, ponieważ jeśli twoje wyniki pokażą jakiekolwiek wahania, to powinnaś natychmiast trafić pod opiekę lekarza. On będzie monitorował stan twojego zdrowia i zlecał kolejne badania. Zaplanuje także twój poród, ponieważ przy cukrzycy ciążowej, podczas porodu, wymagana jest obecność neonatologa, czyli lekarza od noworodków.

Czym objawia się cukrzyca ciążowa?
Podobnie jak inne jej odmiany, polega na nietolerancji przez twój organizm węglowodanów. Dotyczy kobiet, które nigdy wcześniej, przed ciążą, nie miały problemów z poziomem cukru. Powodowana jest głównie zaburzeniami działania gospodarki hormonalnej, która w trakcie ciąży przechodzi prawdziwą rewolucję.

Są jednak dane, które wskazują na większą częstotliwość zachorowań u kobiet otyłych lub tych, które dużo schudły przed ciążą. Ryzyko zachorowania jest także większe, jeśli w twojej rodzinie jest ktoś chory na cukrzycę typu II. Wiek kobiety także wpływa na zwiększenie możliwości wystąpienia cukrzycy oraz poprzednie porody, podczas których stwierdzono podwyższony poziom cukru.


Co jeśli jestem chora na cukrzycę ciążową?
Jeśli nie zrobisz badań, a lekarz nie będzie mógł podjąć odpowiedniego leczenia, to narażasz zarówno siebie jak i dziecko. Może dojść do przedwczesnego porodu, nierozwinięcia się prawidłowo narządów dziecka. Istnieje ryzyko, że noworodek może przyjść na świat z wadą serca np. przerostem mięśnia sercowego lub problemami z układem oddechowym, które polegają na niewystarczającym wykształceniu się płuc. Takie dzieci wymagają podłączenia do respiratora oraz specjalnej opieki personelu medycznego. Często stwierdza się także makrosomię - wagę dziecka przekraczającą normę, czyli ponad 4,2 kg. W takiej sytuacji poród jest dłuższy, narażony na większe ryzyko urazów okołoporodowych. Jest także trudniejszy i bardziej bolesny dla rodzącej.

Co mam zbadać, jeśli lekarz podejrzewa cukrzycę ciążowa?
Pierwsze objawy, które powinny cię zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza to: zawroty głowy oraz silne nieustanne pragnienie. Może się zdarzyć tak, że cukrzyca nie da żadnych objawów i zostanie wykryta podczas rutynowych badań. Jednak należy pamiętać, że powinno się je przeprowadzać regularnie, a ich wyniki dokładnie kontrolować.

Pierwszy raz lekarz zleci ci wykonanie poziomu cukru między 5. a 8. tygodniem. To zwykłe pobranie krwi, prawdopodobnie na skierowaniu będziesz także miała zapisane inne badania. Następny pomiar przypada na 24. - 28. tydzień. Jednak różni się on nieco od poprzedniego. To nazywane jest testem obciążenia glukozą i polega na pobraniu krwi, a następnie wypiciu roztworu, w którym rozpuszczono 50 g glukozy. Nie jest to przyjemne badanie, napój jest koszmarnie słodki i będziesz po nim odczuwać mdłości, może ci się także kręcić w głowie. Po godzinie pielęgniarka ponownie pobierze ci krew. Niestety przed badaniem musisz być na czczo. Wyniki są zazwyczaj bardzo szybko. Jeśli glukoza nie przekroczy 140 mg %, to prawdopodobnie nie masz czym się martwić i wszystko jest w porządku. Jedynie w przypadku, gdy poziom glukozy jest wyższy niż norma, lekarz skieruje cię na kolejne badania w celu diagnozy cukrzycy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE