W 26. tygodniu ciąży zaczęły formować się kubki smakowe. Jak rozwija się twoje dziecko?

Jak wygląda 26. tydzień ciąży?
Jak wygląda 26. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
26. tydzień ciąży to czas, gdy brzuch jest już zaokrąglony i dość dobrze widoczny. Dziecko nie tylko dobrze słyszy dźwięki, ale potrafi już je rozpoznać. Pod koniec 26. miesiąca dziecko otwiera oczy i bezbłędnie reaguje na dotyk mamy. W 26. tygodniu ciąży kobieta może zauważyć pewne zmiany w swoich piersiach. Zobacz, jak wygląda dziecko w 26. tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.

26. tydzień ciąży – który to miesiąc?
26. tydzień to 6. miesiąc ciąży i trzynasty z czternastu tygodni drugiego trymestru. Przeliczając miesiące ciąży na tygodnie, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Dzięki dokładnym wyliczeniom, lekarz jest w stanie prześledzić rozwój ciąży i jej prawidłowy przebieg.


Jak wygląda dziecko w 26. tygodniu ciąży?
W 26. tygodniu ciąży dziecko mierzy 23 cm, waży ok. 900 gramów, wielkością przypomina rozwiniętą sałatę. Jego skóra przestaje być zaczerwieniona, ponieważ pod jej wierzchnią warstwą odłożyło się już trochę tkanki tłuszczowej. Ten proces będzie kontynuowany do końca ciąży i wpłynie na zwiększenie masy płodu.

Dziecko coraz szybciej nabiera masy i przybiera pozycję embrionalną z główką skierowaną w dół. W ramach ćwiczeń oddechowych w 26. tygodniu ciąży dziecko wciąga wody płodowe nosem i z jego pomocą je wydmuchuje. Płuca wytwarzają surfaktant, substancję, która jest niezbędna do prawidłowego oddychania po porodzie.


Na tym etapie mówi się o rewolucji w rozwoju psychomotorycznym płodu. Do tej pory powieki dziecka były ciągle zamknięte, teraz powoli otwiera oczy. Światło na tym etapie jeszcze go drażni, dlatego, gdy mama przebywa w jasnych pomieszczeniach, dziecko odwraca główkę od jego źródła, a nawet potrafi zasłonić oczy rączkami.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 26. tygodniu ciąży:
Pod koniec drugiego trymestru dziecko jest bardzo aktywne – kopie, rozpycha się łokciami i wykonuje fikołki. Podczas badania USG w 26. tygodniu ciąży, można zobaczyć, jak dziecko ssie kciuk. Ta czynność wpływa na niego uspokajająco i jest ważnym krokiem w rozwoju mięśni żuchwy.

Jak wygląda brzuch w 26. tygodniu ciąży?
Brzuch jest już dobrze widoczny. Skóra na brzuchu napina i rozciąga się coraz bardziej, dlatego warto zadbać o jej pielęgnacje. Brzuch jest nie tylko większy, ale i twardszy. Powiększa się macica, przesuwa się coraz wyżej i wysuwa do przodu.
26. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W 26. tygodniu ciąży może pojawić się niedokrwistość, polegająca na zmniejszeniu się poniżej normy stężenia hemoglobiny we krwi lub liczby krwinek czerwonych. Objawy niedokrwistości łatwo pomylić z przemęczeniem. W przypadku kobiet w ciąży niedokrwistość spowodowana jest najczęściej niedoborami żelaza w organizmie. Może go być za mało z wielu powodów. Po pierwsze – być może dieta jest zbyt uboga w ten pierwiastek. Kobieta potrzebuje go 14 mg na dobę, a przyszła mama prawie dwa razy więcej – 26 mg. Przyczyną może też być słaba przyswajalność żelaza lub odwrotnie – organizm zbyt dużo go wydala. Oprócz tego, organizm cały czas przygotowuje się do utraty krwi w czasie porodu. Zwiększa się objętość krwi, a szpik produkuje więcej czerwonych krwinek.

W 26. tygodniu ciąży kobiety mogą odczuwać typowe ciążowe dolegliwości, np: bóle kręgosłupa, zaparcia, obrzęki nóg.

Pod koniec 26. miesiąca ciąży, kobietę mogą zaskoczyć zmiany w piersiach. Gęsta, żółta wydzielina to znak, że w piersiach rozpoczęła się produkcja pokarmu. Pierwsze mleko, nazywane siarą lub młodziwem, u części kobiet pojawia się już pod koniec drugiego trymestru. Oznacza to, że organizm przyszłej mamy przygotowuje się do karmienia dziecka.

Wzrost masy ciała wywołać może u kobiet rozstępy. To, dlatego tak ważna jest pielęgnacja skóry w drugim i trzecim trymestrze. Stosowanie kremów nawilżających oraz żeli przeciwko rozstępom to jeden ze sposobów zmniejszania ryzyka pojawienia się zmian. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży w II trymestrze ciąży na pewno równie dobrze wpłyną na elastyczność skóry i ciała.

W 26. tygodniu ciąży przyszłe mamy często skarżą się na nietrzymanie moczu. Problem dotyka aż połowę kobiet w drugim trymestrze ciąży. Pamiętajcie o ćwiczeniach na mięśnie Kegla — to podstawowy sposób na radzenie sobie z problemem.

Może cię zainteresować także: Jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla?


26. tydzień ciąży – lista badań
26. tydzień ciąży to ostatni moment, by wykonać badanie stężenia glukozy we krwi. Jest ono ważne nie tylko dla przyszłej mama, ale i dziecka, pozwala wykryć cukrzycę ciążową. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w 26. tygodniu ciąży zaleca wykonywania ogólnego badania moczu, badania ultrasonograficznego, zbadanie przeciwciał anty-Rh u kobiet z Rh(–) oraz oraz badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej. Warto wiedzieć, że w czasie ciąży badanie cytologiczne powinno być wykonane dwukrotnie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE