mamDu_avatar

26 tydzień ciąży: dziecko otwiera już oczy i rozpoznaje twój dotyk

Dominika Bielas

10 kwietnia 2018, 15:38 · 4 minuty czytania
26 tydzień ciąży to czas, gdy brzuch jest już zaokrąglony i dość dobrze widoczny. Dziecko nie tylko dobrze słyszy dźwięki, ale potrafi już je rozpoznać. Pod koniec 26 tygodnia maluch otwiera oczy i bezbłędnie reaguje na dotyk mamy. Kobieta może także już zauważyć pewne zmiany w swoich piersiach. Zobacz, jak wygląda dziecko w 26 tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.


26 tydzień ciąży: dziecko otwiera już oczy i rozpoznaje twój dotyk

Dominika Bielas
10 kwietnia 2018, 15:38 • 1 minuta czytania
26 tydzień ciąży to czas, gdy brzuch jest już zaokrąglony i dość dobrze widoczny. Dziecko nie tylko dobrze słyszy dźwięki, ale potrafi już je rozpoznać. Pod koniec 26 tygodnia maluch otwiera oczy i bezbłędnie reaguje na dotyk mamy. Kobieta może także już zauważyć pewne zmiany w swoich piersiach. Zobacz, jak wygląda dziecko w 26 tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.
Dziecko przybiera pozycję embrionalną z główką skierowaną w dół. fot.: Eraxion / 123RF
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

26 tydzień ciąży

W 26 tygodniu ciąży organizm przyszłej mamy stopniowo zaczyna przygotowywać się już do porodu oraz przyszłej roli mamy. Piersi rozpoczęły już produkcję pokarmu, to również czas, w którym mogą pojawić się nowe, uciążliwe dolegliwości.


Anna Norejko, położna i masażystka wyjaśnia, że dziecko na tym etapie rośnie w tempie ok. 90 g na tydzień. U przyszłej mamy mogą na poważnie rozpocząć się trudności z poruszaniem, zmianą pozycji ciała czy spaniem. Warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę dla ciężarnych w kształcie litery C.

26 tydzień ciąży – który to miesiąc?

26 tydzień to 6 miesiąc ciąży i trzynasty z czternastu tygodni drugiego trymestru. Przeliczając miesiące ciąży na tygodnie, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Dzięki dokładnym wyliczeniom lekarz jest w stanie prześledzić rozwój ciąży i jej prawidłowy przebieg.

Jak wygląda dziecko w 26 tygodniu ciąży?

W 26 tygodniu ciąży dziecko mierzy ok. 23 cm, waży ok. 900 gramów, wielkością przypomina rozwiniętą sałatę. Jego skóra przestaje być zaczerwieniona, ponieważ pod jej wierzchnią warstwą odłożyło się już trochę tkanki tłuszczowej. Ten proces będzie kontynuowany do końca ciąży i wpłynie na zwiększenie masy płodu.

Dziecko coraz szybciej nabiera masy i przybiera pozycję embrionalną z główką skierowaną w dół. W ramach ćwiczeń oddechowych malec wciąga wody płodowe nosem i z jego pomocą je wydmuchuje. Płuca wytwarzają surfaktant, substancję, która jest niezbędna do prawidłowego oddychania po porodzie.

Na tym etapie mówi się o rewolucji w rozwoju psychomotorycznym płodu. Do tej pory powieki dziecka były ciągle zamknięte, teraz maluch powoli otwiera oczy. Światło na tym etapie jeszcze go drażni. Gdy mama przebywa w jasnych pomieszczeniach, dziecko odwraca główkę od jego źródła, a nawet potrafi zasłonić oczy rączkami.

26 tydzień ciąży na USG

Pod koniec drugiego trymestru dziecko jest bardzo aktywne – kopie, rozpycha się łokciami i wykonuje fikołki. Podczas badania USG w 26 tygodniu ciąży można zobaczyć, jak np. dziecko ssie kciuk. Ta czynność wpływa na niego uspokajająco i jest ważnym krokiem w rozwoju mięśni żuchwy.

26 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości

W 26 tygodniu ciąży kobiety mogą odczuwać typowe ciążowe dolegliwości, np.:

W 26 tygodniu ciąży może pojawić się także niedokrwistość, polegająca na zmniejszeniu się poniżej normy stężenia hemoglobiny we krwi lub liczby krwinek czerwonych.

Objawy niedokrwistości (anemii) łatwo pomylić z przemęczeniem. W przypadku kobiet w ciąży niedokrwistość spowodowana jest najczęściej niedoborami żelaza w organizmie. Może go być za mało z wielu powodów. Po pierwsze – być może dieta jest zbyt uboga w ten pierwiastek. Kobieta potrzebuje go 14 mg na dobę, a przyszła mama prawie dwa razy więcej – 26 mg.

Przyczyną może też być słaba przyswajalność żelaza lub odwrotnie – organizm zbyt dużo go wydala. Oprócz tego organizm cały czas przygotowuje się do utraty krwi w czasie porodu. Zwiększa się objętość krwi, a szpik produkuje więcej czerwonych krwinek.

Pod koniec 26 miesiąca ciąży, kobietę mogą zaskoczyć zmiany w piersiach. Gęsta, żółta wydzielina to znak, że w piersiach rozpoczęła się produkcja pokarmu. Pierwsze mleko, nazywane siarą lub młodziwem, u części kobiet pojawia się już pod koniec drugiego trymestru. Oznacza to, że organizm przyszłej mamy przygotowuje się do karmienia dziecka.

W 26 tygodniu ciąży przyszłe mamy często skarżą się na nietrzymanie moczu. Problem dotyka aż połowę kobiet w drugim trymestrze ciąży. Pamiętajcie o ćwiczeniach na mięśnie Kegla — to podstawowy sposób na radzenie sobie z problemem.

26 tydzień ciąży – lista badań

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to czas, by wykonać badanie stężenia glukozy we krwi. Jest ono ważne nie tylko dla przyszłej mama, ale i dziecka, pozwala wykryć cukrzycę ciążową. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne w 26. tygodniu ciąży zaleca wykonywania ogólnego badania moczu, badania ultrasonograficznego, zbadanie przeciwciał anty-Rh u kobiet z Rh(–) oraz badanie cytologiczne, jeśli nie było wcześniej. Warto wiedzieć, że w czasie ciąży badanie cytologiczne powinno być wykonane dwukrotnie.

W 26. tygodniu ciąży należy wykonać:

  • ocenę pH wydzieliny pochwowej, w celu wykluczenia zakażenia grzybiczego
  • ocenę wysokości dna macicy
  • badanie ruchliwości płodu
  • ocenę pracy serca płodu
  • drugie badanie w kierunku toksoplazmozy – u mam z ujemnym (-) wynikiem w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak wygląda brzuch w 26 tygodniu ciąży?

Brzuch jest już dobrze widoczny. Skóra na brzuchu napina i rozciąga się coraz bardziej. Brzuch jest nie tylko większy, ale i twardszy. Powiększa się macica, przesuwa się coraz wyżej i wysuwa do przodu.

Wzrost masy ciała wywołać może u kobiet rozstępy. To, dlatego tak ważna jest pielęgnacja skóry w drugim i trzecim trymestrze. Stosowanie kremów nawilżających oraz żeli przeciwko rozstępom to jeden ze sposobów zmniejszania ryzyka pojawienia się zmian. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży w drugim trymestrze ciąży na pewno równie dobrze wpłyną na elastyczność skóry i ciała.

Konsultacja: mgr Anna Norejko – położna i masażystka, laureatka nagrody Orły Medycyny 2019, właścicielka Internetowej Szkoły Rodzenia.

Źródła: mp.pl, nhs.uk, ptgin.pl, my.clevelandclinic.org