Tor przeszkód i kolczyki z... makaronu. 31 pomysłów na twórcze zabawy w domu dla 3-latka
Trzyletnie dziecko to wulkan energii. Jest ciekawe świata i otwarte, a rodzice często mają problem, aby dotrzymać mu kroku – dosłownie i w przenośni. Trzylatek łatwo się nudzi, dlatego warto wymyślić mu angażujące zabawy, które rozwiną wyobraźnię malucha i spożytkują jego energię. Jakie? Poniższe pomysły (w tym na uwielbiane przez maluchy zabawy paluszkowe) na pewno zachwycą twoje dziecko.
- Zabawy dla 3-latków będą dla malucha rozrywką oraz stymulująco wpłyną na jego rozwój
- Świetnym wyborem dla dzieci w tym wieku są zabawy kreatywne, twórcze i ruchowe, a także "symulacje życia", czyli odgrywanie codziennych scenek, np. u lekarza, czy w sklepie.
- Zabawy paluszkowe to świetny pomysł i na zabawę, i na naukę
Zabawy dla 3-latków
Trzyletnie dziecko intensywnie się rozwija. Rozpiera go energia i ciekawość świata, zaczynają interesować je relacje z innymi ludźmi, w tym z rówieśnikami. W tym czasie rozwija się także mowa dziecka oraz jego sprawność ruchowa i manualna. Maluch coraz częściej chce wykonywać rzeczy samodzielnie, dzięki czemu nabywa nowych umiejętności.Jeśli zastanawiasz się, w co bawić się z 3-latkiem, odpowiedź jest prosta: we wszystko to, co wspiera jego rozwój. Idealne zabawy dla trzyletniego dziecka rozwijają jego kreatywność, zdolności manualne i ruchowe. Im intensywiejsza zabawa, tym lepiej, niezależnie od tego, czy bawicie się w domu, czy na dworze.
Dziecko coraz chętniej angażuje się w zabawę. To właśnie ona jest jak nigdy kluczowa dla jego rozwoju. W co bawić się z 3-latkiem w domu? Jak zapewnić dziecku rozrywkę i przestrzeń do rozwoju?
Zabawy dla 3-latka
Idealnym wyborem dla 3-letnich dzieci są zabawy twórcze i kreatywne, a także ruchowe i manualne. Wykorzystuj codzienne przedmioty i rób "coś z niczego", co nie tylko podsyci ciekawość dziecka, ale również rozwinie jego wyobraźnię i kreatywność. Dziecko nauczy się także, że niepotrzebne są wymyślne i drogie zabawki, aby świetnie spędzić czas.W co się bawić z 3-latkiem? Dziecko szybko się nudzi, więc miej w zanadrzu kilka aktywności. Pamiętaj również, aby angażować jego zmysły (dotyk, słuch, wzrok, węch). Z kolei zabawy ruchowe to świetny sposób na poćwiczenie równowagi. Z 3-letnim dzieckiem możesz już także imitować rzeczywistość, np. karmić lalki czy "rozmawiać" przez telefon. Dziecko na pewno będzie zachwycone, udając dorosłą osobę.
Zabawy dla 3-latka - gotowe pomysły: pomysły
1. Masa solna
To alternatywa dla ciastoliny, która zachwyci twoje dziecko i wpłynie na jego rozwój manualny. Wystarczy szklanka soli, szklanka mąki i odrobina ciepłej wody, by powstała plastyczna masa. Można dodać też małą ilość kleju do tapet. Aniołki, samochody, domki – to tylko niektóre rzeczy, jakie można wykonać podczas tej zabawy.
2. Zabawa w sklep
3-letnie dzieci przez zabawę poznają otaczający je świat. Zabawa w sklep może nauczyć je nowych zwrotów i słów oraz pokazać im, jak załatwia się sprawunki i płaci. Niech maluch będzie sprzedawcą, a ty kupującym. Jaki asortyment "sklepu" wybrać? Wszystko zależy od waszej inwencji, to mogą być kasztany, zabawki, a nawet pojemniczki z przyprawami.
3. Ozdoby z makaronu
Suchy makaron to wdzięczna zabawka dla 3-latków. Tworzenie makaronowej biżuterii i ozdób z makaronu rozwinie małą motorykę dziecka, czyli ruchy dłoni i palców. Przygotuj makaron z dużymi otworami oraz sznurek. Twórzcie korale, kolczyki, bombki, girlandy… Niech poniesie was wyobraźnia. Gotowe dzieła możecie wspólnie ozdobić.
4. Ruchowe wyzwanie
3-letniego malucha rozpiera energia, warto więc zadbać o zabawy ruchowe. Przygotuj małe karteczki i na każdej z nich napisz, a jeszcze lepiej narysuj wybraną czynność ruchową, np. bieg, kręcenie się w kółko, pajacyk, skok w dal. Kartki włóż do czapki lub pudełka i poleć dziecku, aby po kolei losowało po jednej z nich. Wykonywanie czynności zapisanych na karteczkach będzie świetną zabawą dla 3-latka, ale też dla rozica!
5. Piasek kinetyczny
Piasek kinetyczny to ulubieniec dzieci w każdym wieku. Możesz kupić gotowy piasek lub samemu stworzyć go w domu, a następnie zrobić dziecku domowa "piaskownicę" w pudelku czy misce. Zabawa z piaskiem kinetycznym jest jeszcze lepsza, niż ze zwykłym piaskiem. Warto też dać dziecku foremki czy wiaderka. Piasek kinetyczny nie brudzi i jest całkowicie bezpieczny, dlatego możesz spokojnie obserwować piaskowe wyczyny dziecka.
[hb]6. Tor przeszkód[/b]
Idealna zabawa ruchowa dla 3-latka, która będzie świetnym treningiem równowagi. Stwórz w pokoju tor przeszkód, na przykład z: kartonów, poduszek, krzeseł czy mebli. Niech dziecko pokona go, trzymając piłkę na łyżce lub woreczek z grochu na głowie.
7. Ciepło- zimno
Ta klasyczna zabawa bawi kolejne pokolenia dzieci. Schowaj wybrany przedmiot, a następnie poleć dziecku, aby go szukało. Jeśli jest daleko od kryjówki, mów "zimno", jeśli coraz bliżej: "ciepło" i "gorąco".
8. Leśne podchody
Świetnym pomysłem na zabawę na dworze z 3-latkiem są podchody. Wystarczy schować w pobliskim lesie czy parku drobne zabawki, a następnie rozpocząć przygodę jako poszukiwacze skarbów. Czytaj dzieciom dodatkowe zagadki i podpowiedzi, możesz nawet przygotować specjalną mapę. Maluch nie tylko zaspokoi swoją ciekawość odkrywania świata, ale również nauczy się orientacji w terenie.
9. Slime
To bardzo popularna zabawka, którą samodzielnie można wykonać w domu (np. według naszego przepisu). Mały glutek usprawni ręce dziecka i zajmie go na długie godziny. To doskonała zabawa manualna dla 3-latka na dzień z brzydką pogodą.
10. Skarpetkowe pacynki
Szukasz pomysłu na zabawę dla 3-latka w domu? Pacynki świetne twórcze zajęcie, dzięki któremu… pozbędziesz się starych skarpetek. Zróbcie z kolorowych skarpet ludziki: doszyjcie im oczy z guzików, wąsy z włóczki, włosy ze sznurków… Następnie załóżcie je na ręce i zacznijcie teatralne show.
11. Przychodnia lekarska
3-letnie dziecko uwielbia imitować sytuacje z życia. Pobawcie się, więc w lekarza. Niech pacjentami będą misie i lalki, ty możesz odgrywać rolę pielęgniarki lub pielęgniarza. Niech maluch przyjmuje zabawkowych pacjentów, stawia diagnozy i daje im "leki". Jeśli dziecko ma ochotę zostać chirurgiem, daj mu stare maskotki i pozwól pruć, rozrywać, składać.
12. U fryzjera
Ty bądź klientem, twoje dziecko – fryzjerem. Przygotuj akcesoria – szczotkę, grzebień, opaski, gumki, wstążki, wygodnie usiądź i pozwól swojemu dziecku puścić wodze fryzjerskiej fantazji. Uwaga: nie dawaj dziecku nożyczek, bo źle to się skończy dla… twoich włosów. Zabawa z 3-latkiem w prawdziwe życie to świetna okazja do oswojenia dziecięcych lęków.
13. Domek z kartonu
Kreatywna zabawa w domu dla 3-latka, która sprawdzi się, np. kiedy maluch utknie w domu z infekcją. Do tej zabawy potrzebny będzie duże kartonowe pudło, a także: flamastry, kredki i farby. Wspólnie z dzieckiem stwórzcie z kartonu domek. Rysujcie okna, drzwi, kwiatki na parapetach… Niech poniesie was wyobraźnia.
14. Piknik w pokoju
W co się bawić z 3-latkiem, kiedy nie można wyjść na dwór? W piknik w w dużym pokoju! Weźcie koc, przygotujcie wspólnie kanapki, przekąski i lemoniadę. Udawajcie, że jesteście na łonie natury – dlaczego by nie założyć okularów przeciwsłonecznych i letnich kapeluszy?
15. Ciastka z gąbek do zmywania
Zabawa z 3-latkiem, w której może zmienić się w cukiernika i puścić wodze fantazji, a także rozwinąć sprawność manualną. Przygotuj gąbki do zmywania w różnych kolorach, a także gęsty klej i nożyczki oraz "cukiernicze" dekoracje, np. guziki, pompony, watę, kawałki materiałów, brokat. Z gąbek twórzcie ciastka i torty, które potem możecie sprzedawać podczas zabawy w sklep (patrz: punkt 2).
16. Sezonowe zabawy
Wykonywanie sezonowych czynności w zabawie z 3-latkiem to świetna okazja do nauki pór roku i procesów zachodzących w przyrodzie, a także świąt i tradycji. Wiosną twórzcie wielkanocne ozdoby, kwiaty z krepiny i siejcie rzeżuchę oraz inne zioła, jesienią róbcie ludziki z kasztanów i żołędzi, korale z jarzębiny czy portrety waszej rodziny z liści. Z kolei zimą możecie wspólnie przygotować świąteczne dekoracje, np. bombki, girlandy czy choinki z makaronu. Każda z tych czynności rozwia nie tylko kreatywność ale i zdolności artystyczne i manualne dziecka.
17. Baza z koców
Budowanie bazy w salonie to dla malucha świetna atrakcja, ale również uczenie go umiejętności praktycznych. Weźcie koce, krzesła i poduszki. Wspólnie stwórzcie bazę, w której możecie czytać, malować lub bawić się w zabawy paluszkowe (patrz niżej). Możecie nawet wymyślić hasło wstępu, bez którego żadne z was nie wejdzie do bazy. Niech to będzie jedna proste słowo, które wasze 3-letnie dziecko z łatwością zapamięta.
Zabawy paluszkowe
Zabawy paluszkowe to kolejny przykład doskonałej rozrywki edukacyjnej dla 3-letniego dziecka. Są jednak uwielbiane przez maluchy w każdym wieku – te ruchome zabawy można rozgrywać już nawet z niemowlęciem. Wykorzystuje się do nich dłonie – swoje i malucha. Melodyjnie recytujemy lub śpiewamy wyliczankę, a w międzyczasie dotykamy palców dziecka lub części jego ciała.Dla najmłodszych dzieci to nie tylko atrakcyjna rozrywka i świetna zabawa, ale również upragniona bliskość z rodzicem. Z kolei dla nas to szansa na wspomaganie rozwoju dziecka oraz umocnienie więzi z pociechą. Nawet gdy spieszmy się i mamy mało czasu, możemy pobawić się z maluchem "w paluszki".
Zalet zabaw paluszkowych jest zresztą znacznie więcej:
- rozwój mowy dziecka i poznawanie nowych słów,
- ćwiczenie małej motoryki, czyli ruchów palców i dłoni oraz rozwój sprawności manualnej,
- wspomaganie koncentracji dziecka,
- nauka refleksu i zręczności,
- trenowanie pamięci poprzez regularne powtarzanie wyliczanek,
- nauka np. części ciała, członków rodziny, nazw zwierząt.
Zabawy paluszkowe dla 3-latka: wyliczanki i wierszyki
18. Sroczka kaszkę warzyłaW czasie zabawy z 3-latkiem chwytamy dłoń dziecka i odwracamy ją wewnętrzną stroną do nas. Swoim palcem wskazującym delikatnie i w rytm słów wyliczanki pukamy w środek dłoni malucha. Następnie postępujemy według poniższych instrukcji.
Tu, tu sroczka kaszkę warzyła, dzieci swoje karmiła:
pierwszemu dała na miseczce (chwytamy mały paluszek dziecka),
drugiemu dała na łyżeczce (chwytamy drugi paluszek),
trzeciemu dała w garnuszku (chwytamy trzeci paluszek),
czwartemu dała w dzbanuszku (chwytamy czwarty paluszek),
a piątemu nic nie dała (chwytamy kciuk)
i frrrrrr… do lasu poleciała (zabieramy rękę i pokazujemy gestem, jak sroczka odlatuje)
19. Kosi, kosi łapci
Tę zabawę uwielbiają wszystkie 3-latki.Bierzemy w dłonie rączki dziecka i delikatnie klaszczemy do rytmu słów.
Kosi, kosi łapci, pojedziem do babci,
babcia da nam mleczka, a dziadek jajeczka.
Kosi, kosi łapci pojedziem do babci.
od babci do cioci, ciocia da łakoci.
Kosi kosi łapci, pojedziem do babci.
od babci do mamy, mama da śmietany.
20. Pieski
Bierzemy w rękę dłoń dziecka i na niej odgrywamy całą wyliczankę.
Wszystkie pieski spały (zaciskamy piąstkę dziecka).
Pierwszy obudził się ten mały (otwieramy mały palec).
Mały obudził średniego, który spał obok niego (otwieramy drugi palec).
Gdy średni już nie spał, to duży też przestał (otwieramy trzeci palec).
Trzy pieski się bawiły, czwartego obudziły (otwieramy czwarty palec).
Cztery pieski szczekały, piątemu spać nie dały (otwieramy piąty palec i machamy całą rączką malucha).
21. Gdy się rączki spotykają
Zabawa z 3-latkiem, która pozwala ćwiczyć motorykę małą
Gdy się rączki spotykają (dotykamy swoimi dłońmi rączek malucha),
To od razu się witają (podajemy rękę maluchowi lub przybijamy z nim piątkę).
Gdy się kciuki spotykają (dotykamy swoimi kciukami kciuki dziecka),
To od razu się witają (pocieramy kciuk o kciuk, ściskamy kciuk malucha, udajemy, że kciuki dają sobie całusy na powitanie).
Gdy się palce spotykają (dotykamy swoimi palcami paluszków dziecka),
To od razu się witają (pocieramy palce o palce malucha, ściskamy palce dziecka, udajemy, że palce dają sobie całusy na powitanie).
22. Ciało
Dotykamy dłonią części ciała dziecka, o których właśnie opowiadamy.
Tu paluszek, tu paluszek (dotykamy palców dziecka),
Kolorowy mam fartuszek (pukamy w brzuszek).
Tu jest rączka (dotykamy rączki dziecka),
A tu druga (dotykamy drugiej ręki),
A tu oczko do mnie mruga (zakrywamy oczy dziecku).
Tu jest buzia (dotykamy ust dziecka),
Tu ząbeczki (delikatnie otwieramy buzię malucha),
Tam wpadają cukiereczki (na końcu możemy połaskotać malucha).
23. Idzie rakZabawa dla 3-latków, która zawsze rozśmiesz nawet pochmurzone buzie. Imitujemy ruchy raka i chodzimy palcami po ciele dziecka od brzuszka do góry. Na końcu delikatnie szczypiemy dziecko lub łaskoczemy.
Idzie rak nieborak,
czasem naprzód, czasem wspak.
Idzie rak, nieborak,
gdy uszczypnie, będzie znak!
25. Rodzina
Chwytamy kolejno palce dziecka u dłoni, każdy palec to inny członek rodziny. Zaczynamy od kciuka.
Ten duży to dziadziuś,
a obok – babunia.
Ten w środku to tatuś,
a przy nim – mamunia.
A to jest dziecinka mała,
a to moja rączka cała!
Czytaj także: Zamiast zmuszać do nauki, zrób z dziećmi to. Lista edukacyjnych zabaw z podziałem na wiek
26. Kózka
Po kolei chwytamy paluszki dziecka.
Ta mała kózka tańczyła poleczkę.
Ta mała kózka zjadła bułeczkę.
Ta mała kózka nosiła korale.
Ta mała kózka zjadła dwa rogale.
A ta mała najmniejsza została i trawkę skubała.
27. Auto
Zabawę wykonujemy na rączce dziecka.
Auto do myjni przyjechało, bo się umyć ładnie chciało.
Umyto:
pierwsze koło podstawowe (głaszczemy mały palec dziecka),
drugie koło podstawowe (głaszczemy drugi palec),
trzecie koło podstawowe (głaszczemy trzeci palec),
czwarte koło podstawowe (głaszczemy czwarty palec),
piąte koło zapasowe (głaszczemy kciuk malucha).
28. Małe rączki
Zabawę wykonujemy na własnych dłoniach i zachęcamy dziecko do powtarzania.
Małe rączki sobie klaszczą (klaszczemy w dłonie),
czasem także się pogłaszczą (głaszczemy dłońmi o dłonie dziecka)
i w kolanka zastukają (delikatnie stukamy w kolana dziecka).
No i dzieciom pomachają (machamy dziecku).
29. Idzie myszka
Tę zabawną wyliczankę wykonujemy na ciele dziecka.
Idzie myszka do braciszka (idziemy palcami po reku dziecka).
Tu wskoczyła (szybko wkładamy palec pod bluzeczkę malucha).
Tu się skryła (wkładamy rękę w rękaw dziecka i możemy zacząć go delikatnie łaskotać).
30. Kominiarz
Idzie kominiarz po drabinie (wolno idziemy dwoma palcami po brzuszku lub pleckach dziecka, przeciągamy słowa "po drabinie" i wspinamy się coraz wyżej)…
Fiku-miku już w kominie (szybko wkładamy dłoń pod bluzeczkę dziecka i zaczynamy go delikatnie łaskotać albo szczypać)!
31. KanapkaRobimy "kanapkę" na plecach dziecka.
Najpierw chleb pokroję (lekko uderzamy brzegiem dłoni po plecach malucha),
potem posmaruję (głaszczemy plecy dziecka, jakbyśmy smarowali je masłem).
Na to ser położę (kilka razy przykładamy dłonią do pleców),
pomidora dołożę (rysujemy dłonią kółka).
I posolę, i popieprzę (delikatnie szczypiemy plecy dziecka),
żeby wszystko było lepsze (masujemy plecki).
Już nie powiem ani słowa (delikatnie ugniatamy),
bo kanapka jest gotowa (chwytamy dziecko i je "zjadamy")!