Dla wielu dzieci pierwszy rok spędzony w szkolnej ławce to niemałe wyzwanie nie ze względu na trudność z wysiedzeniem całej godziny lekcyjnej czy sprawne składanie literek w wyrazy. Niektórzy początkujący uczniowie najwięcej problemów mają z pisaniem - ich ruchy są nieskoordynowane, a ręce mało sprawne. Dla tych dzieci pisanie w linii czy lekcja plastyki to udręka. Ich pismo jest wyjątkowo niestaranne, a kartki w zeszytach pogięte i poplamione. Podobnych zmagań można dziecku oszczędzić dbając o odpowiednią gimnastykę jego dłoni i palców już od najmłodszych lat. Ćwiczenia, które ułatwią dziecku pisanie to nie tylko rysowanie szlaczków i kolorowanie obrazków, ale również atrakcyjne zabawy manualne, które nie mają nic wspólnego z nauką.
Poniższe zabawy to idealna atrakcja dla dzieciaków w wieku przedszkolnym, ale nie tylko. Dzieciom, które rozpoczęły już naukę misternego tworzenia literek i cyferek, taki manualny wysiłek również może przysporzyć wiele dobrego.
1. Zabawy z filcem
Pomysłów na zabawy z filcem może być naprawdę wiele. Z materiału tego można uszyć małego pluszaka wypełnionego watą lub zaprojektować torebkę, a z resztek wykleić kolorowy obrazek. Każda z tych czynności będzie wymagała od dziecka skupienia, precyzji i gimnastyki rąk. Niektóre z filcowych wyzwań mogą być na początku zbyt trudne dla Twojego malucha. Pomóż mu wtedy i pamiętaj - chwal za wszystkie starania.
2. Melodyjne malunki
Wcale nie chodzi o malowanie nut (chociaż to również jest dozwolone) ani kolorowanie kolorowanek w kształcie instrumentów. Melodyjne rysunki to prawdziwe dzieła sztuki wykonane techniką malowania rękoma w rytm muzyki. Przygotuj listę piosenek o różnym tempie, duży arkusz papieru, farby oraz ubranka, które będziesz mogła spisać na straty. Zadaniem dzieci będzie malowanie obrazków całymi rękoma zamoczonymi w farbie, zgodnie z rytmem melodii.
3. Haftowanie
Nie obawiaj się, że to zbyt skomplikowane lub niebezpieczne. Haftować można przecież nie tylko materiał, ale również papier. Nie potrzeba też do tego używać nici ani igieł - wystarczą bardzo długie sznurówki. Przygotuj dla malucha specjalne formy do haftowania. W kawałku tekturki zrób dziurki tworzące wybrany przez Ciebie wzór. Zadaniem dziecka będzie wykonanie przewlekanki. To ćwiczenie usprawnia nie tylko umiejętności manualne, ale również koordynację wzrokowo-ruchową.
4. Szablonowe rysunki
Szablonowe to nie znaczy mało kreatywne. Wręcz odwrotnie. Chodzi o rysunki będące kompozycją obrazków odrysowywanych od szablonów. Mogą to być gotowe formy od odrysowywania dostępne w każdym sklepie papierniczym, ale nie tylko. Obrysowywać można także zwykłe przedmioty codziennego użytku. Mogą to być nawet rzeczy dużych rozmiarów, takie jak narzędzia, samochodziki, klocki i zabawki. Nie zmieszczą się na kartce? A kto powiedział, że kompozycje mają być w formacie A4? Wykorzystajcie duże arkusze. Aby było atrakcyjniej, można je rozłożyć na całej powierzchni podłogi w pokoju.
Już dziś pobaw się z dziećmi w zakład garncarski z prawdziwego zdarzenia. Modelowanie kształtu różnych naczyń, zgniatanie i formowanie masy będzie wspaniałym masażem rąk Twojej pociechy, a na dodatek pobudzi jej kreatywność. Dodatkowym ćwiczeniem dłoni będzie również zdobienie Waszych wytworów pięknymi malunkami wykonanymi za pomocą farb.
7. Ręcznie robiona biżuteria
To niekoniecznie zabawa tylko dla dziewczynek! Ozdoby z rzemyków czy koralików są przecież coraz bardziej popularne także wśród mężczyzn. Pomysłów na wykonanie ręcznie robionej biżuterii jest naprawdę wiele. Mogą to być naszyjniki z różnokolorowych perełek, plecionki z rzemyków albo też medaliony lub kolczyki z modeliny utwardzonej w wysokiej temperaturze. Nawlekanie, przewlekanie, plecenie i zawiązywanie to wspaniały trening dla małych rączek, wymagający bardzo dużej precyzji ruchów. Biżuterię taką można wykonać również z surowców naturalnych np. jarzębiny czy też suszonych owoców.
8. Wieszanie prania
Tak, naprawdę. To nie żarty. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie zaangażuj malucha w codzienne domowe obowiązki. Przypinanie prania przy użyciu spinaczy jest niezastąpionym ćwiczeniem usprawniającym mięśnie dłoni. Możesz stopniować poziom trudności tego zadania podając maluchowi na zmianę spinacze, które wymagają większego lub mniejszego nacisku potrzebnego, by je otworzyć.
9. Paluszkowe stempelki
Zanim maluch zacznie pisać, warto poćwiczyć z nim rączkę bawiąc się w rysunki wykonane techniką stemplowania. Nie będziecie jednak tym razem używać gotowych pieczątek, ale posłużycie się własnymi palcami. Tworzenie malunków z odcisków palców będzie nie lada wyzwaniem wymagającym od Was dużej kreatywności. Spróbujcie wystemplować w ten sposób na przykład głowę kota lub autoportret. Jeśli to zadanie okaże się dla Twojego dziecka zbyt trudne, możesz wykonać dla niego szkic, który maluch będzie musiał po prostu “wypalcować”.
Mozaikowe kompozycje możecie wykonać wieloma technikami. Warto za każdym razem sięgać po przedmioty o innym kształcie, wielkości lub odmiennej fakturze. Mogą to być skrawki materiału albo papieru, wata, kamyczki, ziarna, resztki zatemperowanych kredek, płatki śniadaniowe, patyczki, a także suszone płatki kwiatów. Wydzieranie, przyklejanie, łamanie i rozrywanie - wszystkie te czynności zwiększą sprawność paluszków dziecka.
11. Majsterkowanie
Posługiwanie się śrubokrętem, przybijanie plastikowych gwoździ czy sklejanie modeli to również świetny trening sprawności manualnej dziecka. W taką zabawę z chęcią zaangażuje się również tata malucha. Podkreślam, że to wcale nie jest zajęcie tylko dla męskiego grona. Dziewczynki też z chęcią wezmą w nim udział. Majsterkowanie nie musi oznaczać jedynie stukania w deseczki i skręcania ze sobą różnych elementów. Wspaniałe konstrukcje mogą powstać również z tektury, sznurków i rolek po papierze toaletowym, np. zamek z wieżyczkami dla księżniczki.