O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

Kto ma bogatą wyobraźnię ten nie wie, co to nuda! 5 zabaw rozwijających wyobraźnię i kreatywność

Wyobraźnia jest od tego, żeby bawić się na całego! Kto ma ją bogatą i korzysta z niej odważnie, ten nie zna pojęcia nudy. Albert Einstein powiedział ponoć nawet, że wyobraźnia cenniejsza jest od wiedzy, bowiem nic jej nie ogranicza. Dzieciaków uczyć jej nie trzeba, bo wyobraźni i kreatywności im nie brakuje, warto jednak rozwijać je i doskonalić. Oto pięć zabaw, które w łatwy i przystępny sposób pomogą wam w tym zadaniu.


1. Rysunek z plamy
Na kartce tworzymy kleks z plamy lub tuszu i zostawiamy do wyschnięcia (możemy też poprosić dziecko o rozdmuchanie go przez słomkę - będzie to dodatkowe ćwiczenie oddechowe). Następnie prosimy dziecko by wyobraziło sobie, że ktoś zaczął coś rysować, ale swojej pracy nie dokończył. Musimy teraz przyjrzeć się uważnie kartce, zastanowić, co chciał narysować i dokończyć jego dzieło.

2. Marsz przez nieznaną krainę

Wraz z dzieckiem ruszamy na wyprawę przez nieznaną krainę. Wędrujemy przez ciemny las, wysokie trawy, grząskie piaski, przeskakujemy przez strumień, zbieramy polne kwiaty, nasłuchujemy dzikich zwierząt. Treść opowieści zależy tylko od nas. Ilustrujemy ruchem naszą historię i zapraszamy do tego dzieciaki. A może same będą miały coś do opowiedzenia?
3. Co jest potrzebne do… ?
To bardzo prosta zabawa rozwijająca kreatywne myślenie, którą można wykorzystać np. w czasie podróży, w kolejce do lekarza, podczas spaceru do przedszkola. Zadajemy dzieciom pytania i prosimy o różne odpowiedzi, te całkiem oczywiste i te nieco dziwniejsze. Nie ma złych, wszystkie są równie dobre! Co jest potrzebne do napisania książki, a co do upieczenia ciasta? Co jest potrzebne do zbudowania rakiety kosmicznej albo do namalowania obrazu? Czego potrzebuje święty Mikołaj do rozwiezienia prezentów, a czego Yeti podczas śnieżycy?

4. Dlaczego zebry są w paski?

Zabawa podobna do poprzedniej i również rozwija ona kreatywne myślenie dzieci. Tym razem prosimy o podanie wyjaśnienia różnych zjawisk. Dlaczego zebry są w paski? Dlaczego pada deszcz? Dlaczego nocą jest ciemno? Czemu wąż nie ma nóg? Namawiajcie swoje pociechy do wychodzenia poza posiadaną wiedzę i wymyślenia własnych teorii. Niektóre odpowiedzi z pewnością was zaskoczą i dadzą powód do śmiechu.

5. Nowe nazwy znanych przedmiotów
Pobawcie się w kosmitów, którzy przylatują na naszą planetę i nazywają napotkane przedmioty po swojemu, od nowa. Samochód nie będzie już samochodem, stół stołem, a książka książką. Wszystkiemu trzeba nadać nowe nazwy - podejmiecie wyzwanie?

Na rozwijanie wyobraźni dziecka ogromny wpływ mają książki. Czytajcie dzieciakom każdego dnia, opowiadajcie im własne historie i twórzcie wspólnie nowe opowieści . Taka aktywność nie tylko rozwinie ich kreatywność i fantazję, ale wpłynie też zbawiennie na wasze relacje i więzi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić