W czasie deszczu dzieci się (nie) nudzą

Prezentujemy przykłady gier i zabaw, w których dzieci mogą wziąć udział jesienią
Prezentujemy przykłady gier i zabaw, w których dzieci mogą wziąć udział jesienią fot. 123RF
Z jednej strony jesień deszcz, zimno i fakt, że wcześnie robi się ciemno. Z drugiej: liście, kasztany i przyjemne spacery w parku. Czym moga zająć się dzieci w jesienne dni? Razem z naszymi blogerami mamy kilka propozycji.

Bawmy się jesiennym słońcem
Wiele osób narzeka na deficyt światła jesienią. Patrząc na to inaczej, dużą atrakcją może być obserwowanie jesiennych wschodów słońca. Można to robić z dziećmi, i to z pożytkiem. Jan Amos Jelinek, autor bloga Dziecięca Fizyka, proponuje serię eksperymentów, w których dzieci bawią się w badaczy światła słonecznego. Mogą one rozszczepiać jesienne światło słoneczne i sprawdzac w ten sposób, z jakich kolorów się ono składa. Dzieci mogą też obserwować kolory, jakie powstają po rozszczepieniu przez pryzmat światła słonecznego. Więcej pomysłów na takie eksperymenty można znaleźć w blogu Dziecięca Fizyka.

Stemple z liści
Zebrane w czasie spaceru w parku liście mogą służyć dzieciom jako pieczątki. Dzieciaki mogą pomalować je farbami i przyłożyć do białej kartki. Ci odważniejsi przykładają je do białych t-shirtów. Inny sposób to przyłożenie liści do papieru i obrysowanie ich konturów kredkami. Jakie są efekty takich działań? Przykłady wyglądają tak:
Latawiec. Reaktywacja
- Puszczanie latawca większości rodziców kojarzy się z jesienią - mówi Anna Leszczyńska-Rożek, prowadząca blog PolkaHome oraz kawiarnianaukowa.pl - Moim zdaniem jesień to też świetny pomysł na latawce, choćby dlatego, że sprzyja wiatr - dodaje. Kolejny pomysł to przygotowanie obrazków ze zwierzętami w rolach głównych. Nazywa się je liściakami. - Obrazki powstają nie przy użyciu farb, kolorowego papieru czy kredek, tylko przy użyciu kolorowych liści - podpowiada Anna Leszczyńska-Rożek.
To, co powstaje przy użyciu kredki jest tu tylko dodatkiem do przeróżnych form i kształtów, jakie powstają z liści - mówi autorka bloga Polkahome
W taki sposób obrazy tworzą nie tylko dzieci, ale też dorośli artyści. Można je zobaczyć tutaj

Chodźmy do domu, czyli zróbmy figurki z kasztanów
Co jest potrzebne do wykonania takich zabawek? Przydadzą się nóż, wykałaczka, marker, plastelina, zapałki i oczywiście żołędzie lub kasztany. Co z tego powstanie? Można przekonać się na jednej ze stron poświęconych zabawkom z kasztanówZ tych akcesoriów przygotować można zarówno ludziki, jak i zwierzęta: kaczki, żyrafy, gąsiennice. Instrukcji, jak je przygotować jest dużo. Zwykle główki zwierząt powstają z kasztanów, a w miejscu ich oczu pojawiają się fragmenty plasteliny. Rodzicom w czasie takiej zabawy może przypomnieć się jedna z bajek z dzieciństwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE