Ryczący lew i ping pong z balonem. 10 pomysłów na zabawy ruchowe w małym mieszkaniu

Prawo autorskie: alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dzieci mają niespożyte pokłady energii. Ich rozwijające się zdolności motoryczne to wyzwanie dla niejednego rodzica. Jeżeli nie chcesz posłać dziecka do żłobka czy przedszkola albo szukasz nietypowego zajęcia na weekend, koniecznie skorzystaj ze sprawdzonych propozycji na zabawy ruchowe w czterech ścianach.

1. Domowe safari
Jeżeli twoja pociecha kocha zwierzęta, pozwól jej wcielić się w ulubionego futrzaka. Niech zachowuje się tak, jak on, chodzi tak, jak on i wydaje podobne dźwięki. Ile frajdy potrafi sprawić ta zabawa, kiedy przyłączą się do niej rodzice! Naśladowanie kłusu konia czy chodu pająka to zabawy, które pozwalają ćwiczyć równowagę, rozwijają wyobraźnię oraz wpływają pozytywnie na zdolności motoryczne.

2. Bilard z pomponami
Ta nietypowa zabawa uczy refleksu i ćwiczy koncentrację. Żeby zaangażować najmłodszych w ów niskobudżetowy bilard, wystarczy blat stołu, taśma do malowania, kilka słomek i komplet pomponików ozdobnych (pytaj o nie w pasmanteriach). Tak przygotowany zestaw pozwoli ci zaaranżować grę. Przygotuj dwa trójkąty z taśmy, którą bez problemu odkleisz po skończonej zabawie tak, żeby nie zostały ślady, wytłumacz dziecku zasady i gotowe.

3. Ćwiczenia z alfabetem
Przygotuj plansze z brystolu lub bloku technicznego. Na każdej z nich napisz jedną literę alfabetu – wielką i małą. Do poszczególnych liter dobierz po jednym zadaniu ruchowym, np. „kręć stopą u prawej nogi” albo „klaszcz w dłonie” oraz narysuj symbol zabawy na odpowiedniej planszy. Następnie dzieci powinny losować karty, czytać na głos wybrane litery i wykonywać związane z nimi zadania. To świetny sposób na naukę alfabetu.


4. Gra w klasy
Na rynku dostępne są piankowe puzzle oraz zwijane maty do gry w klasy. Te pierwsze stawiają przed dzieckiem dodatkowe wyzwanie w postaci układanki. Możesz również zaangażować malucha i wspólnie z nim narysować poszczególne pola mazakiem na karimacie. Jeżeli dziecko potrafi już posługiwać się nożyczkami, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wycieli szablony poszczególnych liczb z brystolu i namalowali je na starej pościeli.

5. Malowanie stopami
Kolejny nietypowy sposób na dziecięcą zabawę polega na malowaniu stopami. Jak się do tego przygotować, żeby nie pobrudzić skóry i dostarczyć dziecku ciekawych wrażeń? Wystarczą farby, brystol, przeźroczysta taśma klejąca i folia bąbelkowa. Zrób dziecku buciki z folii, rozlej trochę farby i zostaw resztę jemu.
6. Balonowy ping pong
W tym przypadku wystarczą dwa talerzyki jednorazowe i kolorowy balonik. Zabawa jest wprost idealna na urodzinowe przyjęcie.

7. Przerwa na taniec
Do tej zabawy wystarczy jedynie odrobina szaleństwa. Włącz głośno utwór, który lubi twoja pociecha, chwyć ją za rękę i zapomnijcie na chwilę o całym świecie!

8. Tor wyścigowy
Mamy propozycję dla dzieci, które chętnie spędzają czas w napędzanym siłą nóg samochodziku. Przy pomocy taśmy do malowania wyznacz mu finezyjną trasę. Zadanie polega na tym, żeby nie przekroczyć linii.

9. Malowanie na skórze
Dzieci uwielbiają wszelkie zabawy, podczas których można się ubrudzić, upaprać farbą. Aby umilić im chwile spędzone ze sztuką, producenci przygotowali wiele rodzajów farb do malowania na skórze. Są one zmywalne i bezpieczne dla zdrowia. Pozwól maluchowi pójść na całość. Niech używa pędzelka, albo dłoni, byle mogło zrealizować swoje najodważniejsze pomysły. Żadne dziecko nie usiedzi przy tym w miejscu!

10. Skakanie w gumę
Te zabawy starsze pokolenia pamiętają z własnego podwórka. Gumę można rozpiąć między dwoma krzesłami, dzięki czemu zamienisz ograniczoną przestrzeń mieszkania w plac zabaw. Naturalnie, jeśli masz wyrozumiałych sąsiadów, albo mieszkasz w domku jednorodzinnym.

Bardzo niewiele potrzeba, aby zaangażować dziecko w zabawę rozwijającą jego zdolności ruchowe. Możesz zaopatrzyć się w kilka gum i zbudować swoisty tor przeszkód. Guma do skakania dostarczy wiele uciechy dzieciom w różnym wieku. Bez problemu dobierzesz jej wysokość do wzrostu malucha, a może nawet zainspirujesz go do zabawy z innymi dziećmi.

Źródło: parenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE