
REKLAMA
Jak zrobić slime?
Zrobienie slime jest bardzo proste. Oczywiście tę zabawkę możemy kupić w sklepie, jednak możemy mieć wtedy pewność, że jej skład będzie mocno chemiczny. Slime w domu możemy zrobić z mąki i kosmetyków, jak np. mydło w płynie, by jego wersja była jak najbardziej naturalna i hipoalergiczna.Glutka do zabawy możemy też zrobić z kleju i detergentów. W tej wersji będzie gęstszy, bardziej kleisty i stały. Do slime możemy dodać także olejki zapachowe lub zapach do ciasta, by masa była nie tylko kolorowa, ale i pachnąca. Zacznijmy od tradycyjnego glutka.
3 łyżki stołowe bezbarwnego kleju,
3 łyżki wody,
łyżka żelu do prania,
kilka kropli barwnika spożywczego
brokat.
Jak zrobić slime z kleju?
Te dwa przepisy na slime zawierają w składnikach klej. najlepszy będzie przezroczysty. Slime z klejem polecamy raczej dla starszych dzieci, młodsze powinny bawić się nim tylko pod nadzorem rodziców i zawsze myć ręce po zabawie takim glutkiem (zalecamy to również po zabawie glutem bez kleju).Przepis na slime (glutka) z klejem
Składniki:Jak zrobić slime: Wszystkie składniki mieszamy w miseczce lub kubku. Gdy dobrze się połączą, powstałą masę bierzemy do rąk i ugniatamy do uzyskania gluta. Tak przygotowany slime przechowujemy w szczelnie zamkniętym pudełku.
Przepis na glutka z płynem do soczewek i klejem
Sposób przygotowania: Do miski wlewamy klej i dodajemy do niego kilka kropli barwnika spożywczego. Łyżeczkę sody rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody. Do kleju z barwnikiem dodajemy łyżkę roztworu. Do całości wlewamy kilkanaście kropli płynu do soczewek. Rozrabiamy do uzyskania konsystencji gluta. Tak przygotowany slime możemy przechowywać nawet kilka tygodni i jest bezpieczniejszy od glutka z dodatkiem płynu.
Musimy jednak pamiętać, że tradycyjny slime wykonany z kleju i detergentów nie nadaje się dla małych dzieci, które mogą wsadzić go do buzi czy nie umyć rąk po zabawie. Dla młodszych dzieci bardziej nada się slime bez kleju i detergentów.
Glutki bez kleju mają inną konsystencję niż te, które go zawierają. Konsystencja nie wpływa jednak na jakość zabawy, a rodzice powinni mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka.
Jak zrobić slime bez kleju
Slime bez kleju jest mniej toksyczny dla małych dzieci i łatwiejszy do zrobienia, wystarczą składniki, które mamy w domu. Jest też jednak mniej trwały i elastyczny.Glutki bez kleju mają inną konsystencję niż te, które go zawierają. Konsystencja nie wpływa jednak na jakość zabawy, a rodzice powinni mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka.
Poniżej znajdziecie cztery przepisy na glutka bez kleju.
szklanka mąki ziemniaczanej,
3/4 szklanki oleju,
1/2 szklanki wody,
barwnik spożywczy,
szklanka mąki pszennej.
Przepis na slime bez kleju z mąką
Składniki:Sposób przygotowania: Wszystkie składniki przekładamy do miski i mieszamy. Powstałą masę wyrabiamy rękami do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli slime jest zbyt twardy, można dodać do niego kilka łyżeczek oleju. Jeśli zbyt miękki – kilka łyżek mąki ziemniaczanej.
Naturalny slime różni się od glutków z kleju i nieco przypomina ciastolinę, zabawa nim jest o wiele zdrowsza i bezpieczniejsza.
kilka łyżek mydła do rąk w płynie,
kilka łyżek żelu pod prysznic,
szczypta soli,
brokat.
Przepis na slime z mydłem bez kleju
Składniki:Sposób przygotowania: Mydło i żel łączymy ze sobą w niewielkim pojemniku. Gdy składniki się połączą, dodajemy szczyptę soli i cały czas mieszamy przy użyciu łyżki. Tak powstały slime nieco różni się od glutka z kleju i detergentu, jednak ryzyko wystąpienia uczulenia jest o wiele mniejsze.
1/4 szklanki wody,
3 łyżki płynu do mycia naczyń,
5 łyżek skrobi kukurydzianej.
Przepis na slime z płynem do naczyń
Składniki:Sposób przygotowania: Płyn do naczyń łączymy z wodą w niewielkim naczyniu. Gdy płyn się rozpuści, dodajemy skrobię kukurydzianą i mieszamy. Masa powinna przypominać ciastolinę. Gotowy slime wkładamy na kilka minut do zamrażalnika.
Przepis na glutka z dwóch składników
Sposób przygotowania: Mąkę rozrabiamy z płynem do naczyń. Jeśli powstała masa zaczyna się kruszyć, dodajemy więcej płynu. Jeśli jest zbyt miękka – dodajemy nieco mąki. Slime wyrabiamy w rękach do uzyskania aksamitnej konsystencji. Tak przygotowany glut przypomina ciastolinę i nie nadaje się do ponownego wykorzystania – z czasem wysycha i zaczyna się kruszyć.
To tylko kilka sposobów na zrobienie glutka w domu. Więcej przepisów na glutka znajdziecie na YouTubie.