Lepienie, ugniatanie, wyciskanie, rozpłaszczanie i rozrywanie. Które dziecko tego nie lubi? Po błotku, a także plastelinie i ciastolinie, istną furorę robi piasek kinetyczny. W sklepach można dostać to cudo w każdej ilości, od małego pudełeczka po pokaźny worek. Ale piasek kinetyczny można też zrobić samemu. Tu znajdziesz aż 6 przepisów - w zależności od tego, jakie składniki masz w domu.
Reklama.
Reklama.
Piasek kinetyczny to świetny wynalazek. Jest łatwo dostępny w sklepach, ale można też zrobić go w domu.
Zabawa piaskiem kinetycznym to nie tylko przyjemne spędzenie czasu. Takie czynności jak ugniatanie czy lepienie, wspierają motorykę małą.
Jak zrobić piasek kinetyczny w domu? Przyda się... zwykły piasek, ale też mąka ziemniaczana, płyn do mycia naczyń czy pianka do golenia.
Jak zrobić piasek kinetyczny w domu?
Piasek kinetyczny, ten oryginalny, składa się ze zwykłego piasku wymieszanego ze specjalnym polimerem, który nadaje kruszcowi niezwykłą konsystencję. Sprawia wrażenie wilgotnego, jest miękki i plastyczny, ale jednocześnie sypki. Jest to coś pomiędzy plasteliną a piaskiem. Można ugniatać z niego kulki i robić babki, ale gdy weźmiemy go w ręce, przelewa się przez palce, jakby był cieczą.
Piasek kinetyczny jest alternatywą dla zwykłego piasku – można bawić się nim w domu, ale by był plastyczny, nie wymaga użycia wody. I – co nie jest bez znaczenia – nie brudzi rąk ani mieszkania, ponieważ łatwo się odkurza. Można kupić go w dowolnej ilości, kolorze, i oczywiście – cenie. Ale, jak się okazuje, można również zrobić go samodzielnie. Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić piasek kinetyczny w domu? Poniżej znajdziesz przepisy na piasek kinetyczny DIY z mąki lub bez mąki.
Jak zrobić piasek kinetyczny z mąki – DIY
Jak zrobić piasek kinetyczny z mąki? By wykonać w domu piasek kinetyczny, a dokładnie jego odmianę, która nazywa się piasek księżycowy, potrzebne ci będą:
cztery szklanki mąki ziemniaczanej
pół szklanki oliwki dla dzieci
barwnik spożywczy
albo:
cztery szklanki mąki pszennej
jedna szklanka oleju spożywczego
starta na tarce kreda dla koloru – opcjonalnie, kolor nie ma takiego znaczenia jak konsystencja.
Wymieszaj wszystko w dużej misce i – gotowe! Można zacząć zabawę.
Polecamy także ten przepis na piasek kinetyczny z mąki kukurydzianej, płynu do mycia naczyń i farby:
Jak zrobić piasek kinetyczny – przepis
Jeśli ma być jak najbardziej zbliżony do tego oryginalnego, piasek kinetyczny powinien jednak zawierać... piasek. By go wykonać, będziesz potrzebowała:
1 szklanki piasku
1/2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczki płynu do mycia naczyń
odrobiny wody (w razie potrzeby)
Piasek z mąką wymieszaj w misce, a wodę z płynem osobno, np. w szklance – doprowadź do powstania bąbelków. Dolej płyn do suchych składników i dokładnie wszystko wymieszaj. Gdy masa będzie zbyt sucha, dodaj jeszcze trochę wody. Jeśli chcesz, by piasek kinetyczny ładnie pachniał, możesz wkropić do niego nieco olejku eterycznego.
By wykonać piasek kinetyczny w domu, możesz także użyć:
piasku
sody oczyszczonej
pianki do golenia
albo:
piasku
mąki
oleju
albo:
mąki kukurydzianej lub amarantusowej
oleju kokosowego
barwników spożywczych
olejku eterycznego
Jak widać, powyższe składniki można mieszać właściwie w dowolnych zestawieniach. Warto wypróbować kilka przepisów i wybrać ten, który najbardziej nam się spodoba. Większość składników to środki spożywcze, są więc bezpieczne. Dodatki kosmetyków również nie powinny szkodzić dzieciom w kontakcie ze skórą. To, na co na pewno należy zwrócić uwagę, to jakość piasku. Wybieraj bardzo drobny i jasny piasek, specjalnie przeznaczony do piaskownic i posiadający atest PZH.
Piasek kinetyczny – do zabawy i dla zdrowia
Piasek kinetyczny umożliwia wałkowanie, wyciskanie, ugniatanie, rzeźbienie. Dzieci mogą robić z niego babki, odciskać ręce i stopy, pisać patykiem – wszystko, co tylko przyjdzie im do głowy. Kontakt z piaskiem kinetycznym umożliwia jednak nie tylko wspaniałą zabawę. Lepienie i ugniatanie ćwiczą motorykę małą, pobudzają rozwój mowy, rozbudza kreatywność, można więc powiedzieć, że piasek kinetyczny wszechstronnie wspiera rozwój dziecka.