Kalendarz rozwoju nauki chodzenia od narodzin do 5. roku życia. Sprawdź, co powinno umieć już twoje dziecko

W pierwszym roku życia dziecko uczy się wszystkiego. Jedną z najważniejszych umiejętności jest nauka chodzenia.
W pierwszym roku życia dziecko uczy się wszystkiego. Jedną z najważniejszych umiejętności jest nauka chodzenia. Prawo autorskie: toomler / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pierwsze kroki dziecka to naprawdę duża i niezwykła sprawa. Trudno się więc dziwić, że rodzice tak bardzo na nie czekają. Sprawdź, w jakim tempie powinna rozwijać się ta umiejętność. Oto przedziały wiekowe, w których dziecko mniej więcej powinno osiągać konkretne etapy nauki chodzenia.


Niemowlę

Od narodzin do 2 miesiąca życia – to czas odruchu chodu. Maluszek przytrzymywany pod pachami i trzymany w pozycji pionowej nad podłożem stawia stopy na oparciu i porusza nimi, tak jakby chodził. Pojawia się mniej więcej w trzeciej/ czwartej dobie życia i zanika do drugiego/trzeciego miesiąca.


Od 3 do 4 miesiąca życia – To czas, kiedy niemowlę podnosi główkę i klatkę piersiową leżąc na brzuszku. To etap niezbędny do wykształcenia się w przyszłości prawidłowej umiejętności chodzenia.

5 miesiąc życia – „Odbija” się od podłoża, kiedy jest trzymany w pozycji pionowej i stopy dotykają powierzchni twardej. To bardzo ważny ruch, który pomaga budować siłę nóg.

Wskazówka: Jeżeli dziecko osiąga ten etap, zacznij przygotowania do zabezpieczenia domu. Już niedługo maluch będzie bardzo mobilny.

Od 6 do 9 miesiąca życia – To w życiu małego człowieka czas, w którym uczy się samodzielnie siedzieć. Utrzymanie pozycji siedzącej, bez wsparcia, wymaga siły karku, umiejętności kontroli głowy, równowagi i koncentracji. To jest dokładnie tego, co będzie niezbędne przy nauce chodzenia.


W tym czasie dziecko może również stawać, oczywiście z pełnym podparciem. Każdy element otoczenia, który będzie mógł zostać wykorzystany jako podpórka, z całą pewnością zostanie wykorzystany.

Wskazówka: Jeżeli dziecko nie siedzi (nawet ze wsparciem) po ukończeniu 9 miesiąca życia – skontaktuj się z lekarzem.

Od 9 do 12 miesiąca życia – Potrafi już podciągnąć całe ciało do pozycji stojącej, kiedy otrzyma solidne podparcie. To również czas, w którym jest gotowe na stawianie pierwszych świadomych kroków!

Od 12 do 15 miesiąca życia – Dziecko powinno już chodzić, prawda, odrobinę niezręcznie, ale jednak. Wyciąga rączki do przodu, ponieważ ta pozycja pomaga mu w utrzymaniu równowagi. Bardzo niedługo nauczy się siadać i wstawać samodzielnie.

Poruszając się do przodu może bawić się popychając zabawki.

Od 16 do 18 miesiąca życia – Twój maluch jest w stanie chodzić po schodach, może również wykształcić umiejętność poruszania się do tyłu. Najprzyjemniejsze część jednak to ta, w której tańczy do muzyki!

Od 19 do 24 miesiąca życia – Jeszcze przed ukończeniem drugiego roku życia dziecko powinno nabyć umiejętność biegania, kopania piłki i skakania. Osiąga również koordynację ręka – noga, co pozwala mu na trzymanie w dłoni przedmiotów podczas chodzenia.

Przedszkolak

Od 25 do 31 miesiąca życia – Nie boi się poruszania po schodach, potrzebuje jeszcze tylko niewielkiego wsparcia w postaci poręczy lub dłoni rodzica. Potrafi biegać, a zabawy podczas których może wykorzystać swoje umiejętności motoryczne to dla niego wielka frajda!


Od 31 do 36 miesiąca życia – Umie wchodzić po schodach w górę i w dół uważnie stawiając kroki naprzemiennie na odpowiednich stopniach. Obraca się w miejscu i świetnie skacze.

4 rok życia – Dziecko w tym wieku bez problemu porusza się po schodach, a do jego repertuaru umiejętności dochodzi utrzymywanie równowagi na jednej nodze.

5 rok życia - Prawidłowo rozwijające się dziecko w tym wieku powinno być już „mistrzem” chodzenia, biegania i skakania.

Zobacz również:

Ile snu potrzebuje twoje dziecko?
Kiedy z ust twojego dziecka padnie pierwsze słowo?
Od pierwszego uśmiechu dziecka do pierwszych przyjaźni – rozwój społeczny

Źródło: babycenter.com

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

WARTO DZIŚ WIEDZIEĆ

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE