Taniec, klocki, i... makaron. 13 zabaw, które zachwycą 2-latka i wspomogą jego rozwój
Redakcja Mamadu
05 grudnia 2022, 14:36·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 05 grudnia 2022, 14:36
Mimo że w wieku 2 lat u dziecka nie występują tak gwałtowne skoki rozwojowe, jak w pierwszym roku jego życia, to wciąż intensywnie się rozwija. Jak wspomóc rozwój malucha? Poprzez zabawę! Oto 13 pomysłów na fajne zabawy dla 2-latka w domu i na dworze.
Reklama.
Zabawa dla 2-latka to nie tylko świetna rozrywka, ale również wspomaganie prawidłowego rozwoju.
W co bawić się z 2-latkiem? Idealne będą zabawy ruchowe, sensoryczne i kreatywne.
Idealne zabawy dla 2-latka to np. domowy tor przeszkód, puzzle, kolorowanki, taniec do ulubionych piosenek i budowanie z klocków
Zabawy dla 2-latka: w co się bawić z 2-latkiem?
2-letnie dzieci uwielbiają zabawy ruchowe. Coraz częściej biegają i tańczą. To dzięki ruchowi rozwijają swoje zdolności motoryczne. Warto połączyć ruch z rytmiką – tańczyć z dzieckiem do ulubionych piosenek, klaskać czy podskakiwać. Taniec to idealna zabawa dla 2-latka.
Warto rozwijać także motorykę małą dziecka (czyli ruchy dłoni i palców), w czym pomocne będą plastelina, piłeczki, koraliki czy klocki. 2-letnie dzieci rozwijają również swoją koordynację wzrokowo-ruchową, dlatego polubi zabawy z wkładaniem przedmiotów do wiaderek czy dopasowaniem kształtów do otworów. 2-latki świetnie poradzą sobie również z puzzlami dostosowanymi do ich wieku – twórcze układanki zachęcą go do samodzielności.
Idealnym wyborem dla 2-letnich dzieci są również zabawy twórcze i kreatywne, które rozwiną wyobraźnię dziecka. Wszelkiego rodzaju kolorowanki czy książeczki z naklejkami są zawsze strzałem w dziesiątkę. Warto także zachęcać (ale nie zmuszać!) malucha do malowania kredkami lub farbami. Do zabaw z dzieckiem wykorzystuj codzienne przedmioty i rób "coś z niczego" – to podsyci ciekawość dziecka i rozwinie jego kreatywność.
Zabawy dla 2-latków w domu
Dom to wspaniały plac zabaw dla 2-latka. Oto kilka przykładów domowych zabaw, które twoje dwuletnie dziecko pokocha: Zabawy paluszkowe
Te ruchome zabawy zachwycą już nawet niemowlę, ale 2-latki tez je uwielbiają. Wykorzystuje się do nich dłonie – swoje i malucha. Melodyjnie recytujemy lub śpiewamy wyliczankę, a w międzyczasie dotykamy palców dziecka lub części jego ciała.
Zalety zabaw paluszkowych to między innymi: rozwój mowy dziecka i poznawanie nowych słów, ćwiczenie małej motoryki, wspomaganie koncentracji dziecka, trenowanie pamięci poprzez regularne powtarzanie wyliczanek, nauka np. części ciała, członków rodziny, nazw zwierząt oraz budowanie więzi z rodzicem.
Przykładowa wyliczanka do zabawy paluszkowej: Tu, tu sroczka kaszkę warzyła, dzieci swoje karmiła: pierwszemu dała na miseczce (chwytamy mały paluszek dziecka), drugiemu dała na łyżeczce (chwytamy drugi paluszek), trzeciemu dała w garnuszku (chwytamy trzeci paluszek), czwartemu dała w dzbanuszku (chwytamy czwarty paluszek), a piątemu nic nie dała (chwytamy kciuk) i frrrrrr… do lasu poleciała (zabieramy rękę i pokazujemy gestem, jak sroczka odlatuje).
Worek ze skarbami
Pokaż dziecku przedmioty o różnej fakturze, np. jabłko, piórko, miękką piłeczkę, folię bąbelkową, kawałek sztucznego futerka, orzech włoski. Zaproponuj dziecku, aby dotknęło każdej z rzeczy. Następnie schowaj wszystko do worka. Zadaniem dziecka będzie rozpoznanie przedmiotu w worku tylko za pomocą dotyku. To doskonała zabawa sensoryczna dla 2-latka, która rozwija zmysły.
Napełnianie słoików
Wystarcza słoiki i butelki o otworach różnej wielkości, a także m.in. koraliki, groch, guziki, szklane kulki czy ziarna kawy. Zaproponuj dziecku, aby wypełniało naczynia wybraną zawartością. To świetny rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Budowle z klocków
Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje klocków dla dzieci w każdym wieku. Budujcie wspólnie budowle: wieże, domki, zwierzątka. Klocki rozwijają wyobraźnię, kreatywność oraz sprawność manualną. To także świetna zabawa – szczególnie gdy zbudowane dzieło można… rozwalić.
Zabawy ruchowe dla 2-latków
Dwulatek jest ruchliwy i często trudno mu usiedzieć w miejscu. Jeśli to zdanie to charakterystyka twojego dziecka, te zabawy ruchowe dla 2-latków powinny mu się spodobać: Tor przeszkód
Ta kreatywna zabawa dla 2-latka nie tylko zaspokoi potrzebę ruchu dziecka, ale również będzie świetnym treningiem równowagi oraz logicznego myślenia i pamięci. Stwórz w pokoju tor przeszkód lub labirynt, na przykład z: kartonów, butelek, poduszek, krzeseł.
Stop
Taniec z zatrzymywaniem to świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Puść rytmiczną muzykę i zaproponuj, aby dziecko do niej tańczyło. Powiedz mu, jednak, że gdy muzyka się wyłączy, musi zastygnąć bez ruchu. Ta zabawa ruchowa doskonale rozwija koncentrację.
Zabawy z piłką
Odbijanie lub łapanie piłki czy zabawa w berka wypełnią potrzebę ruchu dziecka oraz rozwiną jego umiejętności motoryczne.
Szukanie przedmiotu
Połóż przed dzieckiem trzy przedmioty, nazwij je, a następnie poleć maluchowi zamknąć oczy, upewnij się, że nie podgląda i schowaj jedną rzecz. Zapytaj dziecka, co zniknęło. Ta zabawa dla 2-latka jest świetnym treningiem pamięci i spostrzegawczości.
Kreatywne zabawy dla 2-latków
Dwulatki są bardzo twórcze i lubią zabawy kreatywne. Przydadzą się wam: Piasek kinetyczny
Piasek kinetyczny to doskonała zabawa sensoryczna dla dzieci w każdym wieku. Możesz kupić gotowy piasek lub samemu stworzyć go w domu, a następnie stworzyć dziecku domową "piaskownicę" w pudelku czy misce. Zabawa z piaskiem kinetycznym jest jeszcze lepsza niż ze zwykłym piaskiem. Warto też dać dziecku foremki czy wiaderka. Piasek kinetyczny nie brudzi i jest całkowicie bezpieczny, pamiętaj jednak aby nadzorować malucha.
Ciastolina
Nieśmiertelna ciastolina nie tylko zapewnia dziecku długie godziny zabawy, ale również rozwija jego wyobraźnię, kreatywność i umiejętności manualne. Spróbujcie także zrobić domową piankolinę.
Plastyczne zabawy dla 2-latków
Twój 2-latek ma duszę artysty? Oto plastyczne i kreatywne zabawy dla niego: Domek z kartonu
Do tej zabawy potrzebny będzie duże kartonowe pudło, a także: flamastry, kredki i farby. Wspólnie z dzieckiem stwórzcie z kartonu domek. Rysujcie okna, drzwi, kwiatki na parapetach… Pozwól dziecku malować ściany domku i kreatywnie się wyżyć.
Koraliki z makaronu
Suchy makaron to wdzięczna zabawka dla maluchów. Przygotuj makaron z dużymi otworami oraz sznurek. Nawlekanie makaronu na sznurek rozwinie małą motorykę dziecka, czyli ruchy dłoni i palców. Farbkami pozwól dziecku pomalować makaron na dowolne kolory. Makaron można również zastąpić koralikami, ale pilnuj, aby nie były one zbyt małe, by dziecko ich nie połknęło.
Zabawy dla dwulatka na dworze
Bez względu na porę roku dziecko codziennie powinno przebywać na dworze. Naturalnym wyborem będzie plac zabaw, ale z 2-latkiem możesz bawić się w każdym bezpiecznym miejscu poza domem: Skoki
Skakanie po płytach chodnikowych, zeskakiwanie z niskiego krawężnika lub skakanie przez kałuże (lub w kałużach) zachwyci każdego malucha. Podskakiwanie to zupełnie nowa umiejętność, która sprawia dwulatkom wiele radości.
Rzucanie do celu
Rzucajcie piłką lub małymi kamykami. Odległość nie powinna być zbyt duża, wystarcza dosłownie dwa-trzy kroki. W ten sposób dwulatek będzie mógł trenować nie tylko celność, ale i koncentrację.
Berek
Każde dziecko uwielbia berka! Warto nauczyć tej zabawy już dwulatka. Najpierw ty goń malca, a potem się zamieńcie.
Rozwój 2-latka
2-letnie dziecko coraz więcej mówi: jego słownictwo składa się od kilkudziesięciu do kilkuset słów. Dynamicznie rozwijają się także jego zdolności ruchowe. Dziecko stabilnie chodzi i biega, naśladuje też ruchy rodziców. Coraz bardziej interesuje je również otaczający świat. 2-latek coraz chętniej również angażuje się też w zabawę. To właśnie ona jest kluczowa dla rozwoju malucha, Jednak należy pamiętać, że u każdego dziecka przebiega on w innym tempie.