5 miesiąc ciąży to czas, gdy poczujesz pierwsze ruchy dziecka. Pora na ważne badanie
5 miesiąc ciąży
5 miesiąc ciąży to okres od 18 tygodnia do 22 tygodnia ciąży. Jest to drugi trymestr ciąży. Brzuszek wyraźnie się zaokrągla i nie da się ukryć, że jesteś w ciąży. Jeśli jeszcze nie udało się sprawdzić, czy to chłopiec, czy dziewczynka, z pewnością USG połówkowe rozwieje wszelkie wątpliwości.
Jak rozwija się dziecko w 5 miesiącu ciąży?
Płód mierzy już ok. 25 cm (18 cm od czubka głowy po pośladki) i osiąga wagę ok. 400 g. Główka dziecka nadal stanowi 1/3 całego ciała, zaczynają rosnąć na niej włosy. Pojawiają się brwi i białawe rzęsy. Powieki nadal są zamknięte, ale dziecko porusza już gałkami ocznymi. Zrośnięte do tej pory nozdrza otwierają się, dzięki czemu zaczynają działać receptory węchowe.
Skóra staje się coraz mniej przeźroczysta, pokrywa ją biało-żółtawa maź tzw. maź płodowa, która została wyprodukowana przez skórę w 17 tygodniu ciąży i chroni naskórek dziecka przed nadmiernym nasiąkaniem wodami płodowymi. Substancja ta będzie pokrywała skórę maluszka aż do momentu porodu.
Nerki zaczynają produkować mocz, który jest wydalany do wód płodowych. Kształtuje się też odbyt i pęcherz moczowy.
Co potrafi dziecko w 5 miesiącu ciąży?
Płód rozróżnia smak wód płodowych. Im słodszy smak, tym chętniej i lepiej je połyka. Rozwijają się małżowiny uszne i kostki słuchowe w uchu środkowym, dzięki czemu malec zaczyna słyszeć dźwięki dochodzące z otoczenia. Bardzo dobrze rozpoznaje odgłosy, szczególnie głos mamy. Mów więc do dziecka jak najczęściej, śpiewaj mu kołysanki, a nawet czytaj. Ono cię słyszy!
Ruchy dziecka są już wyraźnie odczuwalne. Pierworódka zaczyna odczuwać ruchy ok. 20 tygodnia ciąży (wieloródka ok. 17 tygodnia). Maluszek zaczyna dotykać wszystkiego, co znajduje się wokół niego, a także siebie. Głaszcze się po twarzy, ssie kciuk, dotyka swoich paluszków. Również bawi się pępowiną, "bada" ścianę macicy. Możesz też zaobserwować rytm dnia dziecka, odczuć kiedy śpi, kiedy staje się bardziej aktywne, kiedy kopie, a nawet kiedy ma czkawkę!
Dziecko zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne np. gwałtowne wibracje czy dźwięki, a także na temperaturę otoczenia i światło.
5 miesiąc ciąży: objawy
Nadal jesteś pełna energii typowej dla drugiego trymestru, jednak w 5 miesiącu mogą pojawić się bardziej uciążliwe obawy:
- lekkie bóle podbrzusza – spowodowane rozciąganiem się więzadeł podtrzymujących macicę
- rozstępy (warto zainwestować w odpowiedni preparat przeciw rozstępom)
- swędzenie brzucha
- brązowa linia na brzuchu (linea negra) przebiegająca od spojenia łonowego w górę brzucha
- wzdęcia
- zaparcia
- większy apetyt
- roztargnienie.
Badania w 5 miesiącu ciąży
Na USG połówkowe powinnaś stawić się między 18 a 22 tygodniem ciąży. To badanie wykonuje się przez powłoki brzuszne. Najczęściej właśnie podczas tego badania mamy dowiadują się, jakiej płci jest dziecko. Czasami lekarzowi nie udaje się zobaczyć dokładnie, jakie narządy płciowe wykształciły się u dziecka. Zależy to od pozycji, w jakiej znajduje się płód.
22 tygodniu ciąży lekarz może zlecić także inne badania:
- badanie ogólne moczu (można je wykonać do 26 tygodnia ciąży);
- badanie stężenia glukozy wykrywające cukrzycę u ciężarnych (należy je wykonać do 28 tygodnia ciąży);
- badanie w kierunku toksoplazmozy (u kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszym trymestrze).
Zalecenia dla kobiet w 5 miesiącu ciąży
Zwróć uwagę na aktywność swojego dziecka. Od momentu, gdy po raz pierwszy poczułaś pierwsze kopnięcia, powinnaś liczyć ruchy dziecka. Jeśli cokolwiek budzi twój niepokój, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Długie przerwy w aktywności dziecka (ponad trzy godziny) również powinnaś zgłaszać lekarzowi. Brak ruchów nie musi oznaczać niczego poważnego, ale lepiej sprawdzić każdą taką sytuację.
Źródła: mp.pl, zdrowie.pap.pl, ptgin.pl