Lekarze uspokajają, a potem jest za późno. Nowe zalecenia ws. badań USG w ciąży

Nowe zalecenia dla kobiet w ciąży w sprawie USG piersi
Nowe zalecenia dla kobiet w ciąży w sprawie USG piersi Prawo autorskie: 2nix / 123RF Zdjęcie Seryjne
"Boskie Matki" to kobiety, u których w ciąży lub w 12 miesięcy po porodzie została zdiagnozowana choroba nowotworowa. W sobotę, 6 października, przypadało ich święto, a dzień wcześniej na konferencji fundacji Rak'n'Roll ogłoszono nowe zalecenia dotyczące badania piersi.


Niepokojące statystyki
Zalecenia dotyczące badania USG piersi w ciąży wypracowali wspólnie eksperci z dziedziny ginekologii i onkologii. Z danych wynika, że nowotwór u kobiet w ciąży jest diagnozowany nawet o 7 miesięcy później niż u reszty pań.

Ma to ogromne znaczenie, ponieważ opóźnienie rozpoznania o 6 miesięcy to zwiększone ryzyko przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych o ponad 5%, co wiąże się ze zdecydowanie gorszym rokowaniem. Eksperci poskreślają, że dotyczy to kilkuset kobiet rocznie.


Główny problemem jest niski poziom świadomości. I niestety dotyczy to nie tylko pacjentek, ale również lekarzy. Często guz czy zmiana na piersi traktowana jest jedynie jako fizjologiczna odpowiedź na zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety.

Brak edukacji
– Często spotykam się z przekonaniem, że u kobiety w ciąży lub karmiącej nie ma potrzeby przeprowadzenia badania USG piersi. Niestety ani ciąża, ani karmienie piersią nie chronią przed nowotworem. Dlatego czujność onkologiczna w tym czasie jest wskazana, a nawet, ze względu na podobieństwo objawów, powinna być większa – powiedział wiceprezes, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, prof. Wojciech Rokita.


Marta Ozimek-Kędzior, inicjatorka Programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka Boskie Matki, członek zarządu Fundacji Rak'n'Roll zwróciła uwagę, że liczba diagnoz cały czas rośnie, a kobiety często uspokajane są przez lekarzy, że nic złego się nie dzieje. – Z przeprowadzonych wywiadów wynikało, że kobiety zwracały uwagę na niepokojące objawy takie jak guzki, obrzęki, zaczerwienienia skóry piersi, ale albo same, albo przez lekarzy były uspakajane, że to typowe symptomy ciąży i po porodzie naturalnie miną – powiedziała.


Nowe zalecenia dla kobiet w ciąży
Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w Stanowisku wydał nowe zalecenia:

1. U kobiet powyżej 35 roku życia zaleca się wykonanie badania USG piersi w I trymestrze ciąży.

2. U kobiet poniżej 35 roku życia:
– rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży;
– wykonanie badania USG w przypadku zmian w obrębie piersi takich jak guz, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych niezależnie od czasu trwania ciąż.

Warto wspomnieć, że leczenie raka u kobiet w ciąży jest możliwe i konieczne. Dopuszczalna jest zarówno chemioterapia, leczenie chirurgiczne, a w niektórych przypadkach nawet radioterapia. Ważne, by być pod opieką doświadczonych specjalistów.
Źródło: politykazdrowotna.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...