Gdzie jest miejsce mężczyzny w czasie porodu? Zdjęcie z porodówki bawi do łez

Mężczyzna powinien być obecny przy porodzie, czy nie?
Mężczyzna powinien być obecny przy porodzie, czy nie? Zrzut z Facebook/One Born Every Day
To najczarniejszy scenariusz, którego boi się większość przyszłych ojców. Nie ma wytycznych, czy powinni być oni obecni na sali porodowej, bo jest to zależne tylko i wyłącznie od nich samych. Czy czują się na siłach wspomagać rodzącą partnerkę i czy podołają zadaniu? Oto jest pytanie.

Coraz więcej mężczyzn stara się uczestniczyć w porodzie. Niektórzy wychodzą z założenia, że wypada być, bo skoro obecni byli przy zapłodnieniu, to i powinni być w tak trudnej chwili razem z kobietą. Inni od razu wiedzą, że nie podołają, bo widok umęczonej partnerki będzie ponad ich siły, a problem z utrzymaniem się na nogach mają nawet przy pobieraniu krwi. Tak silny stres, niemoc i ból, jakich doświadczają rodzące kobiety są niekiedy zbyt trudnym przeżyciem dla ich bliskich i wówczas zapad decyzja, że kobieta rodzić będzie z przyjaciółką, bądź mamą.

Presja jednak jest i wielu przyszłych ojców postanawia pomimo wątpliwości dzielnie trzymać swoją partnerkę za rękę i wspierać ją na każdym etapie porodu. Tyle że czasem mogą przeliczyć swoje siły. Wtedy kobieta oprócz zamartwiania się o dziecko i samą siebie, musi także zacząć martwić się o swojego partnera. Tak właśnie było w przypadku Amy i Bena. Wspólnie postanowili, że ojciec będzie obecny w czasie porodu. Wzięli nawet udział w nagraniu Channel 4 show „One Born Every Minute”, gdyż chcieli zarejestrować te niezapomniane przeżycia. Niestety, gdy przyszło co do czego, Amy musiała urodzić sama, gdyż jej partner niespodziewanie zemdlał i uderzył głową o stolik.
Uderzenie było na tyle silne, że lekarze obawiali się, że mężczyzna ma wstrząs mózgu. Został wiec przebadany i poznał swoją córkę dopiero pięć godzin po narodzinach.
Według statystyk 5 proc. mężczyzn na 1000 porodów mdleje na sali porodowej. Nie zdarza się to wyjątkowo często, więc może być tak, że większość mężczyzn potrafi ocenić swoje możliwości i ci, których widok krwi przeraża, cierpliwie czekają po prostu na korytarzu.
A jak było u was?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE