Dziecko rozróżnia smak wód płodowych. Co jeszcze się zmienia w 21. tygodniu ciąży?

Jak wygląda 21. tydzień ciąży?
Jak wygląda 21. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Półmetek ciąży już za tobą! 21. tydzień ciąży to czas, w którym układ nerwowy płodu stale się rozwija, a dziecko zaczyna rozróżniać smaki i dźwięki. W 21. tygodniu ciąży mogą pojawić się pierwsze skurcze przepowiadające. Co jeszcze czeka cię w 21. tygodniu ciąży?

21. tydzień ciąży – który to miesiąc?
21. tydzień to 5. miesiąc ciąży, czyli połowa drugiego trymestru. Do porodu zostało jeszcze 19 tygodni. Tu sprawdzisz kolejne tygodnie ciąży, który to miesiąc ciąży.

Jak wygląda dziecko w 21. tygodniu ciąży?
W 21. tygodniu ciąży płód mierzy ok. 18-23 cm i waży 280-360 g. Wielkością przypomina dorodną paprykę.

21. tydzień ciąży to czas, w którym delikatne chrząstki układu kostnego twardnieją i zamieniają się w kości, a nóżki i rączki mają odpowiednie proporcje. W 20. tygodniu ciąży zaczynają się tworzyć połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. W 21. tygodniu układ nerwowy płodu stale się rozwija, dzięki czemu ruchy dziecka są coraz lepiej skoordynowane. Dziecko ma dużo miejsca, więc przez większość czasu nie może usiedzieć spokojnie i wierci się w brzuchu mamy. Jego rytm dnia zaczyna się zmieniać i pojawią się stałe pory snu.

Do dziecka dociera coraz więcej odgłosów – zarówno te dobiegające z ciała mamy (jak np. dźwięki towarzyszące pacy jelit czy bicie serca) oraz te z zewnątrz. Dziecko zaczyna je rozpoznawać i odróżniać. Przyjemne dźwięki działają na nie kojąco i uspokajająco. Nieprzyjemne wywołują drżenie ciała i przyspieszają bicie serca.

Bicie serca staje się na tyle głośne, że lekarz może je usłyszeć poprzez stetoskop, jednak odróżnienie jego rytmu od rytmu serca ciężarnej może być trudne. Tętno dziecka wynosi nawet 160 uderzeń na minutę, czyli jest dwa razy szybsze od tętna dorosłego. Na języku tworzą się kubki smakowe, dzięki czemu dziecko coraz lepiej wyczuwa i rozróżnia smak wód płodowych, który zmienia się w zależności od tego, co zje przyszła mama.


USG połówkowe w 21. tygodniu ciąży to dobry moment na poznanie płci dziecka. Zdarza się jednak, że podczas badania dziecko będzie ułożone w pozycji uniemożliwiającej określenie płci. Wtedy na odpowiedź na pytanie "chłopiec czy dziewczynka?" trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 21. tygodniu ciąży:
Jak wygląda brzuch w 21. tygodniu ciąży?
Chociaż w 21. tygodniu ciąży większość przyszłych mam zauważa uwypuklający się brzuszek, nie wszyscy mogą go dostrzec – u niektórych kobiet krągłości pojawiają się dopiero w drugiej połowie ciąży. Jeśli brzuszek jest już widoczny, może zacząć przeszkadzać w spaniu.

Od początku ciąży przyszła mama powinna już przytyć ok. 5 kg (wszystko zależy od wagi przed ciążą i BMI). Jeśli przytyła mniej niż 4 kg, powinna zwiększyć liczbę kalorii spożywanych w ciągu dnia – w czasie ciąży kobieta tyje ok. pół kilograma tygodniowo. Przyjmuje się, że w sumie ciężarna powinna przytyć ok. 14 kilogramów.

Powiększająca się macica przesuwa środek ciężkości, co może spowodować ból pleców, szczególnie bóle w krzyżu. To dobry moment, żeby nieco zwolnić i zacząć więcej odpoczywać.
21. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
– Rozstępy. Skóra na brzuchu zaczyna się rozciągać i mogą pojawić się pierwsze rozstępy. To, czy się pojawią, zależy od predyspozycji ciężarnej. Niektóre kobiety przez całą ciążę pielęgnują skórę brzucha, stosują olejki i balsamy przeciwko rozstępom, a czerwone kreski i tak się pojawiają. Inne nie używają specjalistycznych kosmetyków, a cieszą się gładką skórą pozbawioną rozstępów.

– Sucha i swędząca skóra. Rozciągająca się skóra szybko staje się sucha i swędząca. Warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji balsam nawilżający, który zapobiegnie nadmiernej utracie wody i zmniejszy świąd. Gdy pojawi się wysypka, należy skontaktować się lekarzem – czerwone krosty w ciąży mogą być objawem pokrzywki ciążowej.

– Skurcze Braxtona-Hicksa. 21. tydzień ciąży to czas, w którym mogą zacząć się pojawiać skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające, wywołane napisaniem się mięśnia macicy. Skurczom przepowiadającym nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy (takie jak odejście wód płodowych) ani uczucie rozpierania czy ból brzucha i pleców.

– Obrzęki. Powiększająca się macica uciska naczynia żylne w jamie brzusznej, przez co krew krąży wolniej niż przed ciążą. To z kolei prowadzi do powstawania obrzęków. W celu zmniejszenia obrzęków warto pić dużo wody i odpoczywać z uniesionymi nogami.

21. tydzień ciąży – lista badań
Lekarze są zgodni, że 21. tydzień ciąży to dobry moment na zrobienie jednego z obowiązkowych badań – USG połówkowego.

USG połówkowe to jedno z najważniejszych badań w ciąży. Podczas badania lekarz może określić wielkość dziecka, ocenić ilość płynu owodniowego oraz budowę i lokalizację łożyska.

O tym, kiedy można poznać płeć przy pomocy USG, decyduje kilka czynników, m.in. doświadczenie lekarza, dokładność sprzętu, i ułożenie płodu. Bardzo prawdopodobne, że w 21. tygodniu ciąży poznasz płeć dziecka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE