"Głos matek ma moc zmiany". Wypełnij ankietę i zmieniaj polskie porodówki!

Fundacja Rodzić po Ludzku
Fundacja Rodzić po Ludzku Materiały prasowe
W lutym 2018 r. Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczyna akcję „Głos matek ma moc zmiany” - stały monitoring opieki okołoporodowej w Polsce. Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki.


Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki, były jednak wydarzeniami pojedynczymi. Doświadczenie pokazuje, że stały monitoring wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardów, co daje szanse na długofalowe efekty. Głosy i opinie kobiet pomogą Fundacji w podejmowaniu interwencji tam, gdzie łamane są prawa kobiet, a także w przygotowaniu raportu na temat aktualnej sytuacji w opiece okołoporodowej w Polsce. Ułatwią też innym kobietom wybranie miejsca do porodu.
Wypełnij ankietę i zmieniaj porodówki!
Na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl znajduje się ankieta, w której kobiety mogą opisać szczegółowo swoje doświadczenie oraz jakość opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu – od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu. Obok pytań o warunki, czystość i jakość wyżywienia w szpitalu kobiety mogą ocenić m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa kobiety do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowaniu planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie.

Każdy głos ma znaczenie!
Wyniki ankiet będą prezentowane na portalu www.gdzierodzic.info oraz aktualizowane na bieżąco dla każdego szpitala. Na podstawie informacji z ankiet wypełnionych do końca marca zostanie opracowany raport dotyczący jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, a także rekomendacje dla Ministra Zdrowia. Stały monitoring pomoże Fundacji w podejmowaniu w kolejnych latach interwencji w tych szpitalach gdzie łamane są prawa kobiet.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć