Ciężarnej nie będą obowiązywać kolejki? Wprowadzono zmiany, o których wiele kobiet w ciąży jeszcze nie słyszało

Flickr.com/ [url=http://tiny.pl/gd8zh]reabrune[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/]CC BY-SA 2.0[/url]
Flickr.com/ reabrune / CC BY-SA 2.0
Dotychczas kobiety w ciąży nie miały zbyt wielu przywilejów. Czy ta ustawa coś zmieni?

Dobra nowina dla ciężarnych
"Ustawa za życiem” była do tej pory szeroko komentowana, głównie ze względu na świadczenia pieniężne wypłacane kobietom, które decydowały się urodzić śmiertelnie chore dziecko. Jak się okazuje, znalazł się w niej także zapis, który choć trochę poprawia sytuację ciężarnych w Polsce. Trudno ocenić, czy jest realna szansa, by okazał się możliwy do zrealizowania, ale warto wiedzieć, że jest i ciężarna ma nowe uprawnienia.

Poprawa jakości opieki zdrowotnej ma w przypadku ciężarnych polegać na przywileju dostania się do lekarza-specjalisty, bez czekania w kolejce. Czasem czas oczekiwania na taką wizytę trwa miesiącami, więc takie udogodnienie, ma rzeczywiście duże znaczenie. By skorzystać z tego, ciężarna musi okazać w rejestracji odpowiednie zaświadczenie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lub lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii.
Art.13 ust.2 "Ustawa za życiem"

Art. 47c ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy do 18 roku życia, posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 47 ust. 1a, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach”.

Nie później niż w ciągu 7 dni roboczych
Kobieta w ciąży często potrzebuje wsparcia specjalisty. Znacznie wzrasta ich zapotrzebowanie na wizytę u endokrynologa, diabetologa, czy gastrologa, więc umożliwienie im skorzystania z porady w trybie przyspieszonym, będzie dla nich bardzo korzystne. Świadczenie powinno być zrealizowane w dniu zgłoszenia się ciężarnej, a jeżeli nie jest to możliwe, najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych.
W każdej przychodni powinna zostać wywieszona stosowna informacja o tym, kto jest uprawniony do korzystania ze specjalistycznej opieki, bez stania w kolejce. Będzie to wyraźny sygnał, zarówno dla tych ciężarnych, do których nie dotarła jeszcze informacja o zmianach w przepisach, jak i dla innych pacjentów.

Podobne uprawnienia będą także miały dzieci, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę. One także będą mogły dostać się do specjalisty poza kolejnością, jeżeli ich rodzice okażą zaświadczenie od lekarza POZ., specjalisty neonatologa lub pediatry.


Co to oznacza dla nas?
Dla ciężarnych zmiany niosą dobre nowiny, choć dla przeciętnego Kowalskiego, niekoniecznie. Dlaczego? Prawdopodobnie wydłużą się kolejki do specjalistów. Przychodnie zakładając, że codziennie na dyżurze pojawi się jakaś osoba spoza kolejki, czyli z tzw.grupy uprzywilejowanej (ciężarne, honorowi dawcy krwi, inwalidzi wojenni, wojskowi, kombatanci, honorowi dawcy przeszczepu, dzieci nieuleczalnie chorzy), mogą zmniejszać limity odnośnie ilości pacjentów, co jest zrozumiałe, bo czas pracy lekarzy nie ulega zmianie. Choć może wydłużyć się czas oczekiwania na wizytę u specjalisty o kolejne tygodnie, to w końcu przecież ciężarne zasługują na to, by nie stać w kolejkach.

źródło: "Ustawa za życiem"
echodnia.eu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE