Według wielu kobiet w 13 tygodniu rozpoczyna się najpiękniejszy okres ciąży i oczekiwania na dziecko – ciążowe dolegliwości zaczynają ustępować, zmniejsza się ryzyko poronienia, a przy odrobinie szczęścia doświadczony lekarz może nawet dostrzec płeć dziecka podczas badania USG. Zobacz, jak wygląda dziecko w 13 tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się twoje ciało.
Reklama.
13 tydzień ciąży
W 13 tygodniu ciąży znacząco zmniejsza się ryzyko poronienia – koniec pierwszego trymestru to wkroczenie w stabilną fazę ciąży. To czas, w którym nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, jak poranne mdłości, senność, ciągłe zmęczenie, napięcie w piersiach, zaczynają ustępować.
W 13 tygodniu ciąży płód osiąga rozmiar brzoskwini. Chociaż mierzy ok. 7-10 cm i waży ok. 20-28 g, coraz bardziej przypomina dziecko. Połowę jego ciała (mierzonego od czubka główki do pośladków) stanowi głowa. Dzięki rozwijającym się mięśniom twarzy dziecko zaczyna robić miny, marszczyć czoło, otwierać usta i ziewać. Jego oczy, do tej pory ułożone z boku głowy, zaczynają się do siebie zbliżać. Uszy, chociaż nie są jeszcze w pełni rozwinięte, przesuwają się na właściwe miejsce.
Płód w 13 tygodniu ciąży ma ukształtowane kości, stawy i mięśnie. Uwielbia się ruszać – łapie się za rączki i nóżki, bawi się pępowiną, podkurcza palce stóp i umie się podrapać. Coraz lepiej rozpoznaje swoje otoczenie – pływa w wodach płodowych i dotyka ścian worka płodowego. Chociaż dziecko praktycznie cały czas się rusza, wody płodowe tłumią ruchy płodu, przez co przyszła mama jeszcze ich nie czuje.
W 13 tygodniu ciąży zaczynają funkcjonować organy wewnętrzne płodu. Wątroba wydziela żółć, trzustka produkuje insulinę, a nerki wytwarzają mocz. Dziecko pije płyn owodniowy (i rozpoznaje jego smak!) i wydala.
Narządy płciowe zewnętrzne rozwijają się i stają się coraz bardziej widoczne. Przy odrobinie szczęścia lekarz będzie w stanie określić płeć dzieckapodczas badania USG, jednak dla pewności badanie należy powtórzyć w kolejnych tygodniach.
Jak wygląda dziecko w 13 tygodniu ciąży na USG?
13 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości
W 13 tygodniu ciąży nieprzyjemne dolegliwości ciążowe, jak np. poranne mdłości czy senność, powinny ustąpić, jednak na ich miejscu pojawiają się inne objawy:
widoczne żyły – na końcu pierwszego trymestru ciąży zwiększa się przepływ krwi, przez co żyły stają się bardziej widoczne niż na początku ciąży;
nagły przypływ energii – wraz z ustaniem uciążliwych dolegliwości wiele ciężarnych doświadcza przypływu energii. To dobry czas na powrót do aktywności fizycznej;
zwiększony popęd seksualny – wiele kobiet przyznaje, że w związku z przypływem energii odczuwalnym pod koniec pierwszego trymestru, zwiększyło się ich libido. W czasie ciąży szyjka macicy staje się wrażliwsza, przez co w czasie stosunku może dojść do niewielkich plamień.
13 tydzień ciąży: lista badań
Od 11 do 14 tygodnia ciąży powinnaś zostać skierowana na badanie ultrasonograficzne (tzw. USG genetyczne). Jest ono jednym z trzech badań USG zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) w ciąży.
USG genetyczne to nieinwazyjne badanie pozwalające określić ryzyko wad rozwojowych i chorób genetycznych (m.in. zespoły Downa, Edwardsa, Patau, Turnera). Badanie to ocenia:
czynności serca płodu
pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej u płodu (CRL)
budowę płodu (czaszki, ściany brzucha, żołądka, pęcherza moczowego, kręgosłupa, rąk i stóp oraz podstawowa ocena serca płodu)
markery wad chromosomowych :
przezierność karku (NT) – poszerzenie tego wymiaru sugeruje obecność płynu w okolicy karku, może to świadczyć o wadach genetycznych płodu
kości nosowej – w przypadku jej braku możemy przypuszczać wystąpienie wad genetycznych
przepływ krwi w przewodzie żylnym (DV)
przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną (TR) w serduszku dziecka.
Czy to czas na USG 3D?
Lekarze wykorzystują obrazowanie 3D do identyfikacji wad takich jak np. rozszczep wargi czy podniebienia. Dzięki trójwymiarowemu obrazowaniu ultrasonograficznemu rodzice mogą także zobaczyć twarz maluszka. Jest to obraz dużo bardziej zbliżony do rzeczywistości, jednak na takie pamiątkowe zdjęcie jeszcze przyjdzie pora. O USG 3D zapytaj lekarza dopiero przy okazji USG połówkowego.
Badania prenatalne
13 tydzień ciąży to ostatni moment, by porozmawiać z lekarzem o badaniach prenatalnych, pozwalających wykryć wady rozwojowe i choroby genetyczne. Dzięki badaniom można rozpocząć leczenie jeszcze w łonie matki lub zaraz po porodzie. Ryzyko dotyczy przede wszystkim ciężarnych po 35. roku życia i tych, u których występują choroby genetyczne wśród krewnych.
13 tydzień: ciąża bliźniacza
W ciąży mnogiej podczas kolejnych badań USG obserwujesz, jak twoje dzieci rosną, ale tym etapie życia płodowego maluchy jeszcze nie odczuwają, że mają w brzuchu towarzystwo. Niedługo jednak odkryją, że tuż obok jest ich rodzeństwo.
Jak wygląda brzuch w 13 tygodniu ciąży?
Chociaż 13 tydzień ciąży to ostatni tydzień pierwszego trymestru, ciąża nie jest jeszcze widoczna. Macica wygląda jak nieduża, gładka piłka i zaczyna coraz silniej wypychać powłoki brzuszne. Brzuch w 13 tygodniu ciąży zaczyna się uwypuklać, jednak nie każdy to zauważy.
W 13 tygodniu ciąży rozpoczyna się wyraźny przyrost wagi – przyszła mama powinna tyć ok. pół kilograma tygodniowo. Wzrost wagi w ciąży wynika m.in. ze zwiększającej się masy dziecka, rozrastającej się macicy, łożyska oraz zwiększającej się ilości płynu owodniowego.
Powiększająca się macica zaczyna uciskać na pęcherz, przez co nasila się potrzeba częstego oddawania moczu. Na szczęście nie trwa to długo – gdy macica uniesie się ponad spojenie łonowe, przestanie uciskać pęcherz i potrzeba oddawania moczu nie będzie aż tak częsta.
Rozrastające tkanki macicy zaczynają naciskać na żyły, co może powodować puchnięcie i drętwienie nóg.