Dziecko zaczyna ziewać i ssać kciuk. Dowiedz się więcej o 13. tygodniu ciąży

Jak wygląda 13. tydzień ciąży?
Jak wygląda 13. tydzień ciąży? Prawo autorskie: Eraxion / 123RF Zdjęcie Seryjne
Według wielu mam w 13. tygodniu rozpoczyna się najpiękniejszy okres ciąży i oczekiwania na dziecko – ciążowe dolegliwości zaczynają ustępować, zmniejsza się ryzyko poronienia, a przy odrobinie szczęścia doświadczony lekarz może dostrzec płeć dziecka podczas badania USG. Zobacz, jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży i dowiedz się, jak zmienia się ciało przyszłej mamy.

13. tydzień ciąży – który to miesiąc?
13. tydzień ciąży to 3. miesiąc ciąży i ostatni tydzień pierwszego trymestru. Przeliczając tygodnie ciąży na miesiące, należy liczyć tylko pełne, czyli ukończone miesiące ciąży. Dla przykładu: 31. tydzień to dokładnie 7 miesięcy i 2 tygodnie. Chociaż ciężarna jest już w 8. miesiącu, nie jest on zakończony, dlatego lekarze uznają, że jest w 7. miesiącu ciąży. Tu sprawdzisz, który to miesiąc ciąży.


Jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży?
W 13. tygodniu ciąży płód osiąga rozmiar brzoskwini. Chociaż mierzy ok. 7-10 cm i waży ok. 20-28 g, coraz bardziej przypomina dziecko. Połowę jego ciała (mierzonego od czubka główki do pośladków) stanowi głowa. Dzięki rozwijającym się mięśniom twarzy dziecko zaczyna robić miny, marszczyć czoło, otwierać usta i ziewać. Jego oczy, do tej pory ułożone z boku głowy, zaczynają się do siebie zbliżać. Uszy, chociaż nie są jeszcze w pełni rozwinięte, przesuwają się na właściwe miejsce.

Dziecko w 13. tygodniu ciąży ma ukształtowane kości, stawy i mięśnie i uwielbia się ruszać – łapie się za rączki i nóżki, bawi się pępowiną, podkurcza palce stóp i umie się podrapać. Coraz lepiej rozpoznaje swoje otoczenie – pływa w wodach płodowych i dotyka ścian worka płodowego. Chociaż dziecko praktycznie cały czas się rusza, wody płodowe tłumią jego ruchy, przez co przyszła mama jeszcze ich nie czuje.


W 13. tygodniu ciąży zaczynają funkcjonować organy wewnętrzne płodu. Wątroba wydziela żółć, trzustka produkuje insulinę, a nerki wytwarzają mocz. Dziecko pije płyn owodniowy (i rozpoznaje jego smak!) i wydala.

Narządy płciowe zewnętrzne rozwijają się i stają się coraz bardziej widoczne. Przy odrobinie szczęścia lekarz będzie w stanie określić płeć dziecka podczas badania USG, jednak dla pewności badanie należy powtórzyć w kolejnych tygodniach.

Zobacz, jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży:


Jak wygląda brzuch w 13. tygodniu ciąży?
Chociaż 13. tydzień ciąży to ostatni tydzień pierwszego trymestru, ciąża nie jest jeszcze widoczna. Macica wygląda jak nieduża, gładka piłka i zaczyna coraz silniej wypychać powłoki brzuszne. Brzuch w 13. tygodniu ciąży zaczyna się uwypuklać, jednak nie każdy to zauważy.

W 13. tygodniu ciąży rozpoczyna się wyraźny przyrost wagi – przyszła mama powinna tyć ok. pół kilograma tygodniowo. Wzrost wagi w ciąży wynika m.in. ze zwiększającej się masy dziecka, rozrastającej się macicy, łożyska oraz zwiększającej się ilości płynu owodniowego.

Powiększająca się macica zaczyna uciskać na pęcherz, przez co nasila się potrzeba częstego oddawania moczu. Na szczęście nie trwa to długo – gdy macica uniesie się ponad spojenie łonowe, przestanie uciskać pęcherz i potrzeba oddawania moczu nie będzie aż tak częsta.

Rozrastające tkanki macicy zaczynają naciskać na żyły, co może powodować puchnięcie i drętwienie nóg.
13. tydzień ciąży – objawy i dolegliwości
W 13. tygodniu ciąży znacząco zmniejsza się ryzyko poronienia – koniec pierwszego trymestru to wkroczenie w stabilną fazę ciąży. To czas, w którym nieprzyjemne dolegliwości ciążowe – poranne mdłości, senność, ciągłe zmęczenie, napięcie w piersiach – zaczynają ustępować. Na ich miejscu pojawiają się inne objawy:

– Widoczne żyły. Na końcu pierwszego trymestru ciąży zwiększa się przepływ krwi, przez co żyły stają się bardziej widoczne niż na początku ciąży.
– Przypływ energii. Wraz z ustaniem uciążliwych dolegliwości wiele ciężarnych doświadcza nagłego przypływu energii. To dobry czas na powrót do aktywności fizycznej.
– Zwiększony popęd seksualny. Wiele kobiet przyznaje, że w związku z przypływem energii odczuwalnym pod koniec pierwszego trymestru, zwiększyło się ich libido. W czasie ciąży szyjka macicy staje się wrażliwsza, przez co w czasie stosunku może dojść do niewielkich plamień.

13. tydzień ciąży – lista badań
To ostatni moment, by porozmawiać z lekarzem o badaniach prenatalnych, pozwalających wykryć wady rozwojowe i choroby genetyczne. Dzięki badaniom (m.in. USG w ciąży) można rozpocząć leczenie jeszcze w łonie matki lub zaraz po porodzie. Ryzyko dotyczy przede wszystkim ciężarnych po 35. roku życia i tych, u których występują choroby genetyczne wśród krewnych.

USG genetyczne, czyli nieinwazyjne badanie pozwalające określić ryzyko wad rozwojowych (takich jak zespół Downa, zespół Edwardesa i Patau i zespół Turnera), wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Sprawdź, jak wygląda 14. tydzień ciąży: jak wygląda dziecko? Jak wygląda brzuch w 14. tygodniu ciąży?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE