Jak dziedziczymy krew i kiedy grozi nam konflikt serologiczny? Poradnik dla ciężarnej

Prawo autorskie: sudok1 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: sudok1 / 123RF Zdjęcie Seryjne Krew dziedziczymy po rodzicach. Jest kilka możliwości.
Gdy czekamy na dziecko nieustannie wyobrażamy sobie jakie będzie, co odziedziczy po mamie, a co po tacie. W końcu połowę genów ma od każdego rodzica. Podobnie jest z krwią, ją też dziedziczymy.

Już w szkole uczono nas o prawie Mendela. Pamiętacie? Jeśli nie to krótkie przypomnienie. Zasada ta, określa reguły przekazywania cech dziedzicznych. Dziecko dostaje w genach allele od obojga rodziców, zarówno mamy jak i taty. To oznacza, że np. na kolor jego oczu składają się geny mamy i taty, ale tylko jeden z nich będzie widoczny w cechach fizycznych. Tyle jeśli chodzi o wygląd.

Z krwią jest nieco inaczej, ponieważ możemy posiadać grupę krwi - A, B, AB lub 0. Składają się na nią, podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej cech, grupy krwi rodziców. Grupa krwi jest dziedziczona niezależnie od czynnika Rh, dlatego w sytuacji gdy mamy rodziców z różnym Rh, nie jesteśmy w stanie ocenić czy dziecko będące w brzuchu mamy je odziedziczy. Dopiero po narodzinach możemy zbadać krew noworodka.

Uniwersalny dawca i biorca
Przeciętny człowiek ma w swoim organizmie ok. 5 litrów krwi. Grupa 0 jest określana mianem uniwersalnego dawcy - czyli każda osoba z grupą A, B, AB może ją przyjąć. Natomiast grupa AB uniwersalnego biorcy - czyli każda krew może zostać podana takiej osobie. Na krew składa się kilka rodzajów komórek, są to: erytrocyty, leukocyty oraz trombocyty.


Te pierwsze to czerwone krwinki, które odpowiadają za transport krwi z tlenem. Zawierają ważny dla tego procesu składnik, czyli hemoglobinę, która wiąże krew z tlenem i w ten sposób pozwala na jego przemieszczanie się po organizmie. Drugi rodzaj komórek, leukocyty, to białe ciałka krwi. Ich funkcja to ochrona organizmu przed bakteriami i wirusami. Ostatnie to płytki krwi, niezwykle ważne w procesie krzepnięcia.

Czym różnią się grupy krwi
Grupa A - zawiera przeciwciała przeciw grupie B
Grupa B - zawiera przeciwciała przeciw grupie A
Grupa AB - nie zawiera żadnych przeciwciał.
Grupa krwi 0 - zawiera przeciwciała przeciw grupie A i B.

Jak dziedziczymy krew?
Najlepiej jeśli omówimy to na przykładzie. Gdy mama ma grupę krwi A, a tata ma grupę krwi B, to dziecko może mieć 3 możliwości: A, B lub AB. Jeśli natomiast mama ma grupę 0, tata B, to możliwości są jedynie dwie: 0 lub B. W przypadku, gdy mama ma grupę AB, a ojciec 0, to dziecko ma aż 4 możliwości: A, B, AB i 0.

Konflikt serologiczny
Już kiedy pisaliśmy o tym, że każdy z nas może posiadać czynnik, nazywany antygenem D, jednak nie zawsze tak się dzieje. Tak jak grupa krwi, czynnik ten jest dziedziczony.

Niezgodność pojawia się wtedy, gdy krew mamy posiada czynnik Rh-, a taty dziecka Rh+. Taka sytuacja, przy pierwszym porodzie, nie powoduje natychmiastowego zagrożenia zdrowia czy życia. Ale już przy kolejnym, organizm ciężarnej rozpoznaje płód, jako “wroga” i atakuje go swoimi przeciwciałami.

W sytuacji, w której istnieje zagrożenie konfliktem serologicznym należy rozważyć zażycie immunoglobuliny anty D, która spowoduje, że unikniemy możliwości wystąpienia tego zjawiska przy kolejnym porodzie. W dzisiejszych czasach to rzadkość, ponieważ medycyna nauczyła się jak zapobiegać konfliktowi, a nawet jak go leczyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE